České a slovenské firmy bojují s kvalitou i bezpečností svých bezdrátových sítí

12. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnosti v České republice a na Slovensku podle nejnovějšího průzkumu zápolí u svých bezdrátových sítí Wi-Fi s celou řadou neduhů. Tyto problémy přitom zvyšují riziko úspěšného kybernetického útoku, snižují efektivitu zaměstnanců, ohrožují provozuschopnost podniků a celkově snižují kvalitu pracovního prostředí.

Podle výsledků rozhovorů společnosti Cisco s 900 českými a slovenskými IT specialisty a vyššími manažery se s nedostatečným signálem potýká 38 % podniků, časté výpadky sítě řeší 21 % firem a příčiny potíží sítě nedokáže zpětně analyzovat 20 % společností. Malá propustnost pak trápí bezmála pětinu podniků (19 %).

Na druhé straně průzkum Cisco potvrdil, že firemní Wi-Fi v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní. Třetina dotázaných firem modernizovala bezdrátovou síť v minulém roce, dalších 43 % v posledních třech letech. Nejpokročilejší standard 802.11ax, tedy Wi-Fi 6, už provozuje bezmála 20 % firem. Přesto i podniky, které investují do nového kvalitního vybavení, řeší spoustu zbytečných problémů nebo na ně mají zaděláno.

„Zoo“ v síti

Zcela typickou slabinu představuje nesourodost sítě. „Často se setkáváme s tím, že firmy obměňují svoji Wi-Fi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si takovou zoo všemožných zařízení, která se velmi obtížně řídí, vzájemně se ruší a nefungují ideálně. Je to jako když renovujete dům – nemůžete čekat žádné velké výhody od nové střechy či zateplení, když máte okna, kterými protahuje a nezaizolované základy – uvnitř bude pořád vlhko a chlad,“ vysvětlil technický ředitel Cisco ČR Pavel Křižanovský. Ne každá firma ale disponuje prostředky na to, aby kompletně obměnila celou síť najednou. „V takovém případě doporučuji modernizovat v ucelených blocích. Začněte od klíčových provozů a starší vybavení přesuňte do méně kritických míst, kde není takový tlak na vysokou dostupnost, propustnost či nejnovější technické vlastnosti. Řešením může být také investiční půjčka či dotace, s tím umíme my i naši partneři pomoci,“ poradil Pavel Křižanovský.

Problémy sítě může zesílit i nevhodné, slabé zabezpečení a špatná správa přístupů. Firmy, které přiznaly, že žádné zabezpečení sítě nemají, řeší mnohem více potíží, a to nejen s bezpečností. Například nestabilita a výpadky postihují 53 % z nich, malá propustnost trápí 35 % a bezpečnostním problémům čelí 29 % z nich. „Nejde jen o to, že se firmy bez zabezpečené sítě vystavují útokům hackerů. Roli hraje fakt, že se k nezabezpečené Wi-Fi síti může připojit úplně kdokoli. Někteří uživatelé o tom třeba ani nevědí, jen mají v telefonu zaškrtnuté, že se má připojit k jakékoliv otevřené síti. Přestože v ní většinou nepáchají žádné nepravosti, síť si neporadí s tak velkým množstvím zařízení a nefunguje optimálně,“ vysvětlil příčiny potíží Pavel Křižanovský.

Když jedna síť vládne všem

Podobným úskalím mohou čelit i společnosti, u nichž se k jedné síti připojují nejen zaměstnanci, ale i příchozí návštěvníci. „Aby k problémům nedocházelo, je potřeba mít logicky oddělenou síť. To znamená, že síť dokáže rozlišit, kdo se k Wi-Fi připojuje, podle toho nastaví mechanismy a úroveň zabezpečení. Každému uživateli přidělí pravomoci podle jeho role,“ uvedl Křižanovský. Výhodnost takového uspořádání umocňuje i možnost vytvořit pro zákazníky atraktivní uvítací portál. Ti pak nemusí heslo k místní Wi-Fi shánět například po nástěnkách a firma působí více profesionálním dojmem.

Ideál představuje jednotný management

Hladkému chodu bezdrátové sítě bezesporu výrazně napomáhá přehledný a intuitivní management, tedy prostředí pro správu Wi-Fi. „Pokročilé nástroje pro správu mají integrovanou analytiku, která trochu myslí za nás. Ukáží, co se v síti děje, proč k tomu došlo, a poradí, jak to vyřešit. S případnými problémy se díky tomu lze vypořádat daleko rychleji,“ uvádí Pavel Křižanovský.

Mít přehled o dění v celé síti je velmi důležité. Firmy, které v průzkumu uvedly, že mají jednotný management pro drátovou a bezdrátovou síť, se obecně setkávají s potížemi méně. „Z vlastní zkušenosti vím, že lze jít ještě dále a implementovat řešení s tzv. end-to-end vizibilitou. To znamená, že vidím nejen to, co se děje uvnitř mnou spravovaně firemní sítě, ale dohlédnu až na konec cesty do cloudu, přes poskytovatele připojení až po koncovou cloudovou službu. V případě zádrhelu to může být pro IT oddělení třeba i důkaz, že u nich je vše v pořádku a problém vznikl mimo firemní síť,“ uzavřel Pavel Křižanovský.

Problém s Wi-Fi ale neovlivňuje jen nedostupnost webu, jak by se někomu mohlo zdát. V závislosti na povaze podnikání může přinášet řadu dalších komplikací a ohrozit i fungování firmy. Položte si dvě otázky. Jak moc by mé podnikání ovlivnil výpadek Wi-Fi na pět minut nebo půl hodiny a může se to stát? Je má Wi-Fi natolik zabezpečená, že ji nemohou útočníci využít pro přístup k datům? Ten, kdo s odpovědí zaváhá, pravděpodobně patří do skupiny firem, které průzkum identifikoval jako ty s problematickou Wi-Fi sítí.

Štítky: 

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více