Zisk především? Za poklesem DDoS útoků stojí zájem o těžbu kryptoměn

24. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Jen velmi mírný meziroční nárůst počtu DDoS útoků zaznamenala ve 4. čtvrtletí 2020 bezpečnostní aplikace Kaspersky DDoS Prevention. Oproti 3. čtvrtletí 2020 však počet těchto útoků mezikvartálně poklesl o 31 %. Výrazný propad útoků si lze vysvětlit rostoucím zájmem o těžbu kryptoměn.

Když se během roku 2020, který negativně poznamenala celosvětová pandemie Covid-19, lidé masivně přesunuli na internet, jedním z následků byl boom DDoS útoků. Během posledního čtvrtletí loňského roku pokračovaly například útoky na vzdělávací instituce – takové incidenty zaznamenalo několik škol v americkém státě Massachusetts nebo Laurentian University v Kanadě. Zvýšenými DDoS útoky trpěly také online herní služby.

Ve 4. čtvrtletí 2020 se však odehrálo jen o 10 % více DDoS útoků než ve 4. čtvrtletí 2019. A ve srovnání se 3. čtvrtletím 2020 poklesl počet těchto útoků o 31 %, přičemž i ve 3. třetím čtvrletí nastal mezikvartální pokles oproti 2. čtvrtletí 2020.

Odborníci se domnívají, že tento pokles zájmu o DDoS útoky může souviset s nárůstem hodnoty kryptoměn. Kvůli němu se totiž kyberzločinci pravděpodobně rozhodli „přestavět“ pomocí svých řídících C&C serverů některé jimi ovládané sítě infikovaných počítačů a dalších zařízení (tzv. botnety) dříve používané pro DDoS útoky a využít jejich výpočetní sílu k těžbě kryptoměn.

Dokazují to také statistiky KSN. V průběhu roku 2019, stejně jako začátkem roku 2020, klesal počet kryptominerů. Od srpna 2020 se ale tento trend změnil, přičemž výskyt tohoto druhu malwaru mírně rostl a ve 4. čtvrtletí dosáhl ustálené hodnoty.

„Oblast DDoS útoků v současnosti ovlivňují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se lidé stále víc spoléhají na stabilní fungování on-line prostředků a služeb, které se proto stávají lákavým cílem kyberzločinců a jejich DDoS útoků. S prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn však pro ně může být výhodnější infikovat některá zařízení těžebními programy. Ve výsledku vidíme, že celkový počet útoků DDoS ve 4. čtvrtletí zůstal celkem stabilní, a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021,“ popsal Alexey Kiselev, manažer pro rozvoj podnikání v týmu Kaspersky DDoS Protection.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více