Největší bezpečnostní slabinou home officu je práce ze soukromých zařízení

2. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla na základě dotazování mezi svými českými a slovenskými partnery, že největším rizikem práce z domu je pro firemní sítě využívání soukromých PC a dalších zařízení. Během koronavirové epidemie české a slovenské firmy nejčastěji poptávaly řešení VPN, autentizace, popř. firewallu, přičemž aktuálně je trápí zvýšené náklady na zabezpečení IT.

V uplynulých několika měsících se velká část zaměstnanců musela spolehnout na práci na dálku a začali využívat některé rizikové komunikační kanály jako veřejné Wi-Fi sítě či domácí routery. Avšak největší hrozbu představují osobní zařízení – hlavně PC, ale i např. tablety či chytré telefony – bez potřebného zabezpečení. Mnoho zejména SMB firem si ale nemohlo dovolit pořídit svým zaměstnancům ze den na den firemní a řádně zabezpečená zařízení, takže v mnoha firmách pracovníci dodnes doma využívají soukromé počítače. Tím ale zvyšují riziko napadení klíčových firemních systémů a sítí.

Nejzajímavější zjištění průzkumu:

  • Největší riziko práce na dálku představuje podle 82 % IT prodejců práce ze soukromých PC, podle 59 % je hlavním rizikem slabá autentizace a podle 45 % využívání veřejných Wi-Fi.
  • 86 % partnerů potvrdilo, že největší poptávku během kartantény pocítili po VPN řešeních, 30 % po autentizaci a po zálohování a 27 % po řešení firewallu.
  • Pro zákazníky byla nejdůležitějším kritériem VPN řešení cena (57 % respondentů), rychlost nasazení (43 %) a zajištění proti výpadku (36 %).
  • Podle 76 % prodejců je daleko největším překážkou komplexního IT zabezpečení jeho cena.

„Stejně jako ve světě, tak i v České republice a na Slovensku hrálo prim zabezpečení s pomocí VPN sítí, kterým firmy reagovaly na masivní změnu způsobu práce,“ řekl Zdeněk Bínek z distribuční společnosti Zebra systems. „Avšak tato změna s sebou přináší potřebu i dalších opatření typu firewallu, zálohování, zvýšené ochrany e-mailů či patch managementu, a firmy se proto stále více poohlížejí po komplexních modelech zabezpečení za rozumnou cenu typu GFI Unlimited.“

Štítky: 
Bezpečnost, VPN, Wi-Fi, GFI Software

Podobné články

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více