Počet kyberútoků na české společnosti je nad celosvětovým průměrem, více než 20 % hrozeb pochází z ČR

26. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Na jednu českou organizaci bylo v předchozích šesti měsících podle Check Pointu vedeno v průměru 530 kyberútoků za týden. Celosvětový průměr přitom činí 491 kyberútoků týdně na jednu společnost.

Na začátku roku došlo k pozvolnému poklesu kyberútoků po celém světě, následně došlo k určité stabilizaci a v poslední době sledujeme zase drobný růst.

Nejčastějším zdrojem kyberhrozeb pro české organizace za posledních 6 měsíců jsou Spojené státy (33 %), následuje Česká republika (22 %), Irsko (17 %), Nizozemí (8 %), Německo (7 %), Španělsko (5 %) a ostatní země (8 %).

Škodlivé soubory se do českých organizací nejčastěji snaží dostat prostřednictvím webových stránek (92 %), prostřednictvím e-mailů distribuují útočníci pouze 8 % škodlivých souborů. V porovnání s námi je v celosvětovém měřítku přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno e-maily.

Škodlivé soubory distribuované v e-mailech jsou nejčastěji soubory s koncovkou .exe, ale jejich podíl oproti polovině minulého roku klesl z 50 % na 35,9 %, na druhé místo se posunuly škodlivé soubory s koncovkou .xlsx (28,6 0). Následují .rtf (12,7 %) a .xls (8,2 %). Celosvětovému žebříčku vévodí také formát .exe (35,1 % škodlivých souborů distribuovaných e-maily), ale na druhé příčce je s výrazným podílem formát .xls (19,1 %). Následují .xlsx (15,3 %), .pdf (9,5 %), které při podobných útocích na české organizace prakticky není používané, a .rtf (6,6 %).

U škodlivých souborů distribuovaných prostřednictvím webových stránek je situace v České republice až překvapivě jednoznačná. 97,8 % takových souborů má koncovku .pdf. Naopak ve světě je situace mnohem pestřejší. 35,9 % škodlivých souborů má koncovku .exe, 22,2 % .pdf, 18,6 % .dll, 4,8 % .swf, 3,4 % .html a následují další formáty s podílem menším než 2 %.

„Od poloviny března jsme pozorovali výrazný nárůst útoků botnetů. Do té doby ovlivňovaly zhruba 5 % českých společností, ale během měsíce vzrostl jejich dopad až na téměř 15 %, nyní následuje pozvolný pád. Naopak lehce začaly růst útoky kryptominerů a bankovních malwarů, které do té doby měly spíše klesající tendenci. Se vzestupem botnetů zároveň došlo i k nárůstu útoků škodlivých kódů, jejichž cílem je krást informace a data z českých společností. Křivka sice nebyla tak strmá jako u botnetů, ale zato se růst ještě nezastavil a dopad na české společnosti je nyní dvojnásobný v porovnání s celosvětovým průměrem,“ uvedl Tomáš Růžička, SE team leader v kyberbezpečnostní v Check Pointu.

„Ransomware dlouhodobě ovlivňuje méně než procento českých společností, ale je to způsobené taktikou kyberzločinců. Zaměřují se stále více na cílené útoky, které mají vyšší šanci na úspěch. Navíc útoky jsou nebezpečnější a často se setkáváme s dvojitým vydíráním. Útočníci požadují nejenom výkupné za dešifrování dat, ale hrozí i zveřejněním ukradených informací. Výkupné postupně zvyšují a na speciálních webových stránkách nabízí zcizená data, dokud nejsou splněné jejich požadavky,“ dodal Pavel Krejčí, security engineer v Check Pointu.

Štítky: 
Bezpečnost, Check Point

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více