Uživatele ohrožují nové způsoby šíření ransomwaru

1. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis u příležitosti Světového dne zálohování uvedl, že největší hrozbou pro osobní i firemní data je stále ransomware. Objevují se navíc nové způsoby průniku ransomwaru do osobních počítačů, jako například v poslední době nákaza zjištěná na SD kartě mobilního telefonu.

I mezi českými a slovenskými firmami podle průzkumu, který Acronis provedl mezi svými lokálními partnery, panují v oblasti ochrany dat největší obavy právě z ransomwaru.

Pravidelné zálohování je základní ochranou před ztrátou dat – jak firemních, tak osobních. I když se situace za posledních 10 let významně zlepšila, podle analytické společnosti Backblaze 24 % domácích uživatelů uživatelů stále nezálohuje svá data vůbec a jen 15 % těchto uživatelů zálohuje alespoň jednou týdně.

„Využívám program Acronis ke každodennímu zálohování svých osobních fotografií a důležitých souborů a e-mailů. Při prohlížení fotografií z SD karty mobilního telefonu na svém PC zahlásila služba Acronis Active Protection zachycení ransomwaru a díky tomu se podařilo zablokovat procesy šifrování v samotném zárodku,“ popsal svou letošní zkušenost s ransomwarem Štefan Jurovčík, uživatel softwaru Acronis True Image 2019 pro osobní zálohování.

Také v podnikovém segmentu se hrozby ransomwaru stále vyvíjejí – podle výhledu Acronis do roku 2019 se letos kybernetické útoky zaměří mj. na využití AI a machine learning technik, útoky na IoT zařízení a útoky využívající 5G sítí a aplikací.

Klíčová zjištění lokálního průzkumu, který se týkal firemního zálohování mezi českými a slovenskými firmami:

  • Největší obavy v oblasti ochrany dat mají české a slovenské podniky z jejich zašifrování ransomwarem (86 %) a z úniku citlivých firemních informací (68 %).
  • Nejvíce firmy zálohují do síťových úložných zařízení (89 %), na externí disky (32 %) a do cloudu (27 %)
  • Nejvíce zálohuji virtuální stroje (88 %), fyzické servery (55 %) a PC stanice/notebooky (46 %), přičemž mobilní zařízení (chytré telefony, tablety) zálohuje pouze 4 % firem.
  • Jako nedostatečně zajištěné považuje zálohování u svých zákazníků 22 % lokálních partnerů Acronis.
Video : 
Štítky: 

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více