Malware stahující další škodlivé kódy nabírá na síle

30. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Společnost Check Point Software zveřejnila Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého se v prosinci downloader SmokeLoader, který byl poprvé detekován v roce 2011, posunul o 11 míst až na 9. příčku mezi škodlivými kódy použitými k útokům na podnikové sítě. Jeho celosvětový dopad se zvýšil o 20 %, a to zejména v důsledku větší aktivity na Ukrajině a v Japonsku.

SmokeLoader se používá hlavně ke stažení a instalaci dalších škodlivých kódů, jako jsou Trickbot Banker, AZORult Infostealer a Panda Banker.

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se i nadále drží mezi bezpečnějšími zeměmi a v prosinci jí patřila 120. příčka. Slovensko se dokonce umístilo až na 135. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb nově umístil Afghánistán, který poskočil o 77. míst, což byl vůbec největší posun mezi všemi zeměmi a výrazný skok na čelo nebezpečných zemí.

Kryptominer CoinHive nadále kraluje žebříčku škodlivých kódů. Číslem 1 je už 13. měsíc v řadě a má dopad na 12 % organizací po celém světě. XMRig byl druhým nejčastěji použitým malwarem k útokům na podnikové sítě s celosvětovým dosahem 8 %. JSEcoin na třetím místě měl dopad na sedm procent společností. Organizace jsou i nadále terčem kryptominerů navzdory celkovému poklesu hodnoty kryptoměn.

 Check Point také upozorňuje na vzestup bankovních trojanů. Bankovní trojan Ramnit, který krade přihlašovací údaje a další citlivá data, se vrátil do Top 10 a obsadil 8. příčku.

„SmokeLoader se v prosinci vůbec poprvé dostal do Top 10. Náhlý růst potvrzuje trend a posun směrem k víceúčelovému malwaru. V Top 10 Globálního indexu hrozeb dominují kryptominery a malware, který využívá různé metody k distribuci různých hrozeb. Rozmanitost hrozeb zvýrazňuje nutnost nasazení vícevrstvé kyberbezpečnostní strategie, která ochrání organizace proti stávajícím malwarovým rodinám i zcela novým hrozbám,“ uvedl Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu ve společnosti Check Point.

Top 3 - malware:

  1. ↔ CoinHive - CoinHive je navržen pro těžbu kryptoměny Monero bez souhlasu uživatele. CoinHive implantuje JavaScript, který využívá CPU koncových uživatelů a negativně ovlivňuje výkon stroje.
    1. XMRig - XMRig je open-source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.
    2. JSEcoin - JavaScript těžící kryptoměny, který lze vložit do webových stránek. Těžbu lze spustit přímo v prohlížeči výměnou za zobrazení bez reklam, herní měnu nebo jiné výhody.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vévodil v prosinci opět modulární backdoor Triada. Malware Guerilla se posunul na druhé místo a na třetí příčce se umístil hackerský nástroj Lotoor.

Top 3 - mobilní malware:

  1. Triada - Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada umí také zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.
  2. Guerilla - Malware pro Android zaměřený na podvodná reklamní kliknutí, který může komunikovat vzdáleně s C&C serverem, stahovat další škodlivé plug-iny a agresivně klikat na reklamy bez souhlasu nebo vědomí uživatele.
  3. Lotoor - Hackerský nástroj, který zneužívá zranitelnosti v operačním systému Android, aby získal root oprávnění na napadeném zařízení.

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané kyberzranitelnosti a zjistil, že kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat znovu především zranitelnost CVE-2017-7269, která měla celosvětově dopad na 49 % organizací. Zranitelnost OpenSSL TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure měla dopad na 42 % organizací po celém světě a zranitelnost PHPMyAdmin Misconfiguration Code Injection na třetím místě ovlivnila 41 % společností.

Top 3 - zranitelnosti:

  1. 1.  Microsoft IIS WebDAV ScStoragePathFromUrl Buffer Overflow (CVE-2017-7269) -Odesláním požadavku na Microsoft Windows Server 2003 R2 prostřednictvím služby Microsoft Internet Information Services 6.0 může vzdálený útočník spustit libovolný kód nebo způsobit odmítnutí podmínek služby na cílovém serveru. Patch je k dispozici od března 2017.
  2. 2. ↔ OpenSSL TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure (CVE-2014-0160; CVE-2014-0346) - V OpenSSL existuje zranitelnost umožňující přístup k informacím. Zranitelnost je způsobena chybou při zpracování TLS/DTLS heartbeat paketů. Útočník může využít tuto zranitelnost k odhalení obsahu paměti připojeného klienta nebo serveru.
  3. 3.  Web servers PHPMyAdmin Misconfiguration Code Injection - Code injection zranitelnost byla objevena v PHPMyAdmin. Zranitelnost způsobuje chyba v konfigurací PHPMyAdmin. Vzdálený útočník může tuto zranitelnost zneužít odesláním speciálně vytvořeného požadavku HTTP na cíl.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první místo vyskočil ze 7. listopadové příčky kryptominer JSEcoin. Malware těžící kryptoměny celkově ovládl český žebříček, když obsadil prvních pět příček. Silnou pozici nadále drží také Emotet po sérii útočných kampaní z konce roku 2018 a mezi top malwarem se udržel trojan SmokeLoader, který útočníkům umožňuje vzdáleně ovládat infikovaný počítač.

Štítky: 

Podobné články

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více