Šest technologických trendů příštích let

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Rok 2016 potvrdil, že se současný svět mění a digitalizace prostupuje do všech oblastí života. Ať už jde o trend rozšířené reality nebo nové taktiky kyberzločinců, kteří již aktivně vystupují a žádají o výkupné. Společnost Cisco proto představuje několik trendů, které budou rezonovat v průběhu příštích let.

 Půjde například o umělou inteligenci odhalující hackery, městské služby postavené na internetu věcí či další rozšíření cloudových nástrojů.   

„Stejně jako Velká průmyslová revoluce měnila podobu světa před 200 lety, tak nyní ovlivňuje digitalizace ten současný. Tenkrát byla pára hybatelem pokroku a dnes podobnou roli hrají data. Ta se stávají nejdůležitějším aktivem každého podniku i státu. Klíčová je proto schopnost svá data zabezpečit, analyzovat a na základě vyhodnocení nabídnout zákazníkům či občanům odpovídající služby,“ řekl Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

Umělá inteligence a hloubkové učení - budoucnost kybernetické bezpečnosti

Rozsah kybernetických hrozeb už dnes narostl do takových rozměrů, že není zvladatelný lidskými silami. Detekce a neutralizace hrozeb musí probíhat automaticky. Proto se stále častěji využívá umělé inteligence, která sleduje a vyšetřuje podezřelý internetový provoz. S její pomocí lze odhalit útok dříve, než začnou hackeři krást citlivá data. Bezpečnostní řešení založená na umělé inteligenci se neustále učí z enormních objemů dat, která analyzují. Dokážou se naučit, jak vypadá normální chování v dané organizaci, určit, co je nežádoucí a reagovat na hrozby novým, efektivnějším způsobem. Tento druh hloubkového učení umožňuje automatizovat obranu proti novým a dosud neznámým hrozbám. Společnost Cisco využívá umělou inteligenci k tvorbě sítí se schopností sebeobrany, které automaticky detekují potenciální hrozby a podniknou potřebné kroky.

Cloudové nástroje – noví kolegové v práci

V průzkumu 2016 Harvard Business Review 72 % vrcholových manažerů uvedlo, že důležitost efektivní týmové komunikace za poslední dva roky vzrostla. Podle 68 % respondentů vzrostla také důležitost spolupráce s externími subjekty včetně partnerů, dodavatelů, zákazníků a konzultantů, ale také s kolegy v jiných lokalitách. Přitom nástroje pro spolupráci často nejsou integrované s jinými podnikovými procesy a neodpovídají stylu práce uživatelů. To má za následek to, že v praxi nemusí být příliš využívány. Mezi nejlépe hodnocené nástroje ve výše zmíněné studii patří sdílení souborů, videokonference a portály pro správu podnikového obsahu. Příští generace nástrojů pro spolupráci bude cloudová, zaměřená primárně na mobilní využití a otevřená integraci s různými zařízeními.

Fog computing – pevný základ chytrých měst

V roce 2017 bude pokračovat rozvoj tzv. fog computingu, který přenáší výhody cloudu i na okraje sítě. Fog computing bude nalézat uplatnění v inteligentních městech, kde i nejvzdálenější zařízení budou vybavena výpočetní kapacitou, možností ukládání dat a síťovými funkcemi s cílem zlepšit městské služby, například řízení dopravy, inteligentní osvětlení, bezpečnost nebo parkování. Fog computing může například zmírnit dopravní zácpy v případě nehody. Data z propojených vozidel jsou okamžitě vyslána do semaforů, které na základě předem daného algoritmu upraví řízení dopravy, aby byl dopad nehody na provoz co nejmenší.

Rozšířená realita – prolnutí se skutečným světem

Průnik různých dimenzí je něco, s čím se budeme v roce 2017 setkávat stále častěji. Čistě internetoví prodejci zavádí kamenné obchody (např. knihkupectví Amazon a Amazon Go). Aplikace Pokémon Go zase přitáhla pozornost mas k rozšířené realitě a mnozí tak trávili chůzi po parcích více času než dříve. Technologie jsou dnes dostupné téměř každému. Podobně jako chytré telefony a tablety, i nové platformy založené na otevřeném softwaru umožňují inovovat způsoby využití technologií ve fyzickém i virtuálním prostoru.

Internetový provoz – masivní nárůst uživatelů i přenesených dat

V roce 2020 dosáhne počet uživatelů internetu 4,1 miliardy. Nebudou to ale pouze jejich počítače, které vygenerují obrovské množství dat. V roce 2020 bude totiž 71 % celkového IP provozu pocházet z jiných zařízení než PC, například z chytrých telefonů, tabletů a televizí. Výrazně k narůstajícímu IP provozu přispívá internet věcí. Ve stejném roce se počet připojených zařízení vyšplhá na 50 miliard. Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla spotřeby, digitální pomůcky pro sledování zdravotního stavu a machine-to-machine komunikace vytváří rostoucí objemy dat a kladou nové nároky na sítě.

Připravené sítě – základ úspěšné digitalizace

V budoucnu musí být připojení k sítím snadné. Podobně jako celosvětová síť umožnila využití internetu téměř kýmkoli, přecházejí podnikové sítě na otevřený model. Síť připravená na digitální věk nabízí řízenou automatizaci a analýzu dat v reálném čase, virtualizaci síťových funkcí a neomezenou škálovatelnost cloudu. Jak otevřená, softwarově definovaná síť podporuje digitální transformaci? Poskytuje cenné informace ze síťového provozu, automatizuje procesy a chrání před hrozbami. Síťová zařízení tak budou schopna detekovat místo, kde prasklo potrubí a uzavřít jej nebo zajistí preventivní údržbu v továrnách nebo umožní preventivní údržbu v průmyslových provozech.

Štítky: 

Podobné články

Cisco zrychluje nasazení kritických podnikových aplikací

16. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila nové funkce hyperkonvergované infrastruktury HyperFlex. Přínosem nových funkcí je zvýšení výkonu, vylepšení správy, rozšíření ochrany podnikových dat a celkové efektivnější využití hybridního cloudu. Čtěte více

Trendy v oblasti podnikových sítí v roce 2017

27. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Cisco představila 10 trendů, které by měly hýbat světem podnikových ICT v roce 2017. Mezi ně patří například Wi-Fi volání nebo Internet věcí v kancelářích. Čtěte více

IDC: Trh s bezpečnostními zařízeními má za sebou dobrý start roku 2016

17. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: IDC)
Trh s bezpečnostními zařízeními vykázal v prvním čtvrtletí 2016 růst jak po stránce obratu jednotlivých výrobců, tak v počtu prodaných kusů. Jde tak o jedenáctý rok, v němž bezpečnostní trh vykazuje meziroční růst. Čtěte více
Zdroj: RMOL.cz

Vyhlášení partnerů roku a představení novinek na Flowmon Friday

8. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: DCD Publishing)
Tradiční akce pořádaná společností Flowmon Networks se tentokrát odehrála 27. května a plný sál v pražském Konferenčním centru City tak mohl vyslechnout novinky o směřování společnosti, spojené s praktickou demonstrací, nebo informace o nové mobilní aplikaci. Čtěte více