Organizace čelí 9násobnému nárůstu neznámého malwaru

27. 9. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Podle aktuálního průzkumu společnosti Check Point zaznamenalo nárůst phishingových útoků 80 % dotázaných organizací. Nový malware zaměstnanci stáhnou každé čtyři sekundy. Hackeři pro doručení hrozeb využívali nejčastěji e-mail a sociální inženýrství.

V nejnovějším reportu SANS 2016 Threat Landscape Study provedeném ve spolupráci s bezpečnostní vzdělávací a výzkumnou skupinou SANS Institute vyzpovídali odborníci více než 300 IT a bezpečnostních profesionálů po celém světě, aby odhalili, jakým hrozbám čelí organizace v reálném světě, kdy a jak se incidenty stávají, jaké typy hrozeb měly největší dopad a jakým největším výzvám společnosti při své ochraně čelí.

„Každou minutu jsou vytvořeny miliardy nových připojení k internetu, takže je svět propojený více než kdykoli dříve. Inovace, jako jsou cloud, mobilita a internet věcí, mění způsob, jak nasadit, využívat a zabezpečit technologie,“ řekl Amnon Bar-Lev, prezident společnosti Check Point. „Stále více a více malwaru vstupuje do našeho ekosystému a tradiční bezpečnostní techniky jsou bezmocné. Je důležité být o krok před tím, co nemůžete vidět, znát nebo kontrolovat a preventivně se chránit před útoky, ještě než nastanou.“

Mezi klíčová zjištění reportů Check Point 2016 Security Report i SANS 2016 Threat Landscape Study patří:

  • Neznámý malware i nadále exponenciálně roste a vyvíjí se. Výzkumníci zjistili 9x zvýšení počtu neznámého malwaru útočícího na organizace. Částečně je to i vina zaměstnanců, kteří každé čtyři sekundy stáhnou nový neznámý malware. Celkově bylo každý měsíc objeveno téměř 12 milionů nových variant škodlivých kódů. V posledních dvou letech bylo objeveno více nových malwaru, než v předchozím desetiletí.
  • Bezpečnost zaostává za vývojem mobilních zařízení. Až 60 % času, který tráví uživatelé s digitálními médii, je prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. Podniková mobilní zařízení přináší problémy s přístupem, ale také umožňují zvýšení produktivity. Zaměstnanci sice nechtějí být příčinou narušení bezpečnosti, ale 1 z 5 zaměstnanců je příčinou narušení bezpečnosti podnikové sítě prostřednictvím mobilního malwaru nebo škodlivého Wi-Fi připojení.
  • Koncové body jsou začátkem pro většinu hrozeb. Koncové body byly v dotazovaných organizacích nejčastější příčinou narušení bezpečnosti a nejkritičtější složkou kybernetické obrany. Útočníci využili pro začátek útoků v 75 % případů e-maily. Síťovým firewallům se vyhnulo 39 % útoků na koncové body. Rutinní provoz odhalil 85 % hrozeb až poté, co už byly uvnitř organizace.
Štítky: 
Bezpečnost, Malware, Check Point

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více