Kyberbezpečnostní předpověď společnosti Check Point pro rok 2016

29. 12. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Společnost Check Point sestavila žebříček největších očekávaných hrozeb pro rok 2016. Počítat můžeme s cíleným masivním nárůstem malwaru, útoky na mobilní zařízení, útoky na kritickou infrastrukturu a také rostoucí rozšiřování hrozeb pro internet věcí a další prostředky každodenního života.

Navzdory rychlým změnám zůstává mnoho věcí stále stejných. Tři klíčové bezpečnostní předpovědi společnosti Check Point pro rok 2015 byly: rychlý růst neznámého malwaru, nárůst mobilních hrozeb a kritických zranitelností v běžně používaných platformách (Android, iOS a dalších). Všechny tři se bohužel potvrdily a je pravděpodobné, že i nadále se bude jednat o významné hrozby.

Hra na kočku a myš, která je typická pro kyberbezpečnost posledních let, pokračuje a hackeři stále hledají nové způsoby, jak napadnout sítě. Ukázalo se to letos například u masivních narušení bezpečnosti společností Anthem, Experian, Carphone Warehouse, Ashley Madison a TalkTalk.

Stejně jako většina bezpečnostních IT profesionálů, i Check Point si přeje, aby se předpovědi o nárůstu hrozeb nevyplnily a žádná společnost nebyla hacknuta a nedošlo k žádnému úniku dat. Ale předpovídat další vlnu hrozeb by mohlo, doufejme, pomoci organizacím vylepšit bezpečnostní strategie.

Očekávaných 10 bezpečnostních IT hrozeb a trendů pro rok 2016:

Cílený a masivní malware

V Check Pointu jsou přesvědčeni, že větší narušení bezpečnosti v roce 2016 budou výsledkem speciálně upravených škodlivých kódů, které budou vytvořeny tak, aby u konkrétních organizací obelstily zabezpečení, podobně jako tomu bylo u útoku na americký prodejní řetězec Target. Uživatele a malé podniky budou i nadále ohrožovat masivní globální útoky, ale při útocích na velké organizace zvýší hackeři svou šanci na úspěch pokročilými útočnými technikami. Útočníci budou pro krádeže dat využívat stále sofistikovanější phishing a další triky spojené se sociálním inženýrstvím.

Přesun k mobilitě

Mobilní útoky přibývají, protože mobilní zařízení jsou stále běžnější ve firemním prostředí, což hackerům nabízí přímý a potenciálně lukrativní přístup k osobním i firemním datům. Podle zprávy Check Point 2015 Security Report má 42 % organizací zkušenosti s mobilními bezpečnostními incidenty, u nichž jsou náklady na nápravu vyšší než 250 000 dolarů, a 82 % organizací očekává, že počet mobilních incidentů ještě vzroste. V letošním roce došlo k odhalení také několika nebezpečných mobilních zranitelností, včetně Certifigate, zranitelnosti ohrožující stovky milionů zařízení se systémem Android, a XcodeGhost, první velké malwarové infekce zaměřené na iOS zařízení bez jailbreaku. V průběhu příštího roku očekáváme další podobné vážné zranitelnosti.

Prevence hrozeb

V pokračující bitvě mezi hackery a bezpečnostními odborníky využívají útočníci stále sofistikovanější vlastní varianty stávajícího malwaru a zranitelností nultého dne, takže často mohou obejít tradiční sandboxingové technologie. Tyto nové útoky vyžadují proaktivní a pokročilá řešení, která zajistí, že se malware bezpečnostnímu řešení nevyhne. Sandboxing na úrovni CPU je přitom schopen identifikovat nejnebezpečnější hrozby už v zárodku, dřív než se mohou pokusit vyhnout detekci a infikovat síť.

Útoky na kritickou infrastrukturu

V prosinci 2014 byla hackery napadena ocelárna v Německu. Útočníci získali přístup do výrobní sítě elektrárny a způsobily značné škody. Podle Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických infikoval trojan Havex průmyslové řídicí systémy více než tisíce energetických společností v Evropě a Severní Americe. Útoky na veřejné služby a klíčové průmyslové procesy budou i nadále pokračovat. Pro útok je obvykle použit malware cílený na SCADA systémy, které řídí nejrůznější průmyslové procesy. A jelikož jsou řídicí systémy stále častěji připojeny k internetu, rozšíří se i možnosti útoků, což bude vyžadovat lepší ochranu.

Internet věcí a chytrá zařízení

Internet věcí se stále vyvíjí a nějaký dopad v roce 2016 je tak poměrně nepravděpodobný. Nicméně organizace musí přemýšlet o tom, jak mohou chránit chytrá zařízení a připravit se na širší přijetí internetu věcí. Klíčové otázky, které si musí uživatelé položit, jsou: „Co se děje s mými daty?“ a „Co by se stalo, kdyby se někdo k těmto datům dostal?“ Před rokem objevil Check Point chybu v routerech pro malé a domácí kanceláře, která by mohla umožnit hackerům zneužít router pro útoky na všechna zařízení k němu připojená - a budeme vidět více a více podobných zranitelností u zařízení s připojením k internetu.

Nositelné technologie

Nositelné technologie, jako například chytré hodinky, si nachází cestu do organizací a přináší nová bezpečnostní rizika a výzvy. Existuje celá řada obav o data, ale chytré hodinky a další nositelné technologie by mohly být hackery dokonce zneužity pro zachycení videa a zvuku, takže organizace, které povolují tato zařízení, musí zajistit, že jsou chráněna šifrováním a silným heslem.

Vlaky, letadla a automobily

V roce 2015 jsme viděli vzestup hackování aut a převzetí kontroly nad autem pomocí kyberútoku. V červenci 2015 nechal Fiat Chrysler stáhnout v USA 1,4 milionu vozů Jeep Cherokee, když bezpečnostní experti zjistili, že je auta možná hacknout prostřednictvím zábavního systému s připojením k internetu. Moderní automobily přináší dosud nevídané množství technologií a možností připojení k internetu, takže je nutné do automobilových systémů implementovat od začátku i zabezpečení. A to samé platí i pro komplexní systémy v osobních letadlech, vlacích a jiných dopravních prostředcích.

Skutečné zabezpečení pro virtuální prostředí

Virtualizace se v posledních letech stala v organizacích oblíbenou technologií, ať už jde o SDN, NFV nebo cloud computing. Virtualizovaná prostředí jsou složitá a vytváří nové síťové vrstvy, takže při přesunu do virtualizovaného prostředí musí být bezpečnost klíčovým faktorem hned od počátku, aby ochrana byla efektivní.

Nová prostředí, nové hrozby

V roce 2015 byla představena řada nových operačních systémů, jako jsou Windows 10 a iOS 9. Většina útoků na organizace se v posledních letech zaměřovala na systém Windows 7, protože přechod na Windows 8 nebyl tak masivní, ale s bezplatným přechodem na Windows 10 se pozornost kyberzločinců obrátí tímto směrem a pokusí se zneužít slabiny v nových operačních systémech, kde je větší množství aktualizací a uživatelé jsou méně obeznámeni s prostředím.

Konsolidace zabezpečení – důležitá je jednoduchost

Pro ochranu proti sofistikovaným hrozbám se bezpečnostní experti pravděpodobně více spolehnou na centralizovaná řešení pro správu zabezpečení. Velké organizace mají mnoho různých bezpečnostních produktů v síti, takže konsolidace nabízí snížení složitosti i nákladů. Množství specializovaných produktů a řešení se stává nezvladatelným a často takový systém přidělává spíše problémy, než aby ve výsledku zlepšil bezpečnost. Sjednocení zabezpečení je klíčové, aby vše bylo přehledné a pod kontrolou a nové hrozby se neschovaly v mezerách mezi systémy.

Štítky: 

Podobné články

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více