Novinky v IBM Storwize a Power pro partnery Avnetu

8. 10. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Divize IBM distributora s přidanou hodnotou Avnet si pro své partnery a jejich zákazníky připravila odborný seminář zaměřený na problematiku IBM Storwize a IBM Power. Účastníci získali například informace o novinkách v oblasti produktů Storwize, trendech v ukládání, sdílení a zpracování dat či aktuálním dění souvisejícím s platformami SAP HANA a Suse Linux, to vše v podání zahraničních odborníků z IBM.
Prezentuje Milan Král z IBM

IBM a její pohled na data

Dopolední blok prezentací zahájila Agnes Heftberger, viceprezidentka pro IBM Systems Hardware v regionu střední a východní Evropy, která poodhalila nové strategie a trendy IBM pro oblast softwarově definovaných diskových polí a technologií pro deduplikaci, komprimaci a šifrování dat. IBM ze své pozice invenčního výrobce mnoha řešení pro ukládání a management dat i nadále rozšiřuje svou nabídku ve sféře analytiky a oblasti big data. Flash systémy IBM a in-memory zpracování dat umožňuje zákazníkům rozhodovat v reálném čase o nových obchodních strategiích, nasazení nových výrobních technologií, zefektivnění procesů v soukromých společnostech i státní správě a dalších proměnných každodenního života.

Novinka IBM HyperSwap

Odborným tématem dopolední části, týkající se produktů IBM Storwize, byla technologie HyperSwap - Metro Cluster na diskových polích IBM střední třídy, kterou představil hlavní vývojář IBM Storwize produktů pro vysokou dostupnost a kopírovacích funkcí John Wilkinson. Zavedená technologie  HyperSwap přináší existujícím zákazníkům Storwize V5000/V7000 produktů požadovanou funkcionalitu bezvýpadkového provozu a automatického failover datového centra/center a novým zákazníkům pak ještě více zatraktivňuje pořízení diskových úložišť IBM Storwize. John Wilkinson na závěr prozradil, že IBM pracuje na zcela novém a průlomovém řešení pro lokální i vzdálenou replikaci dat a automatický failover.

Zákaznická reference

Praktickou ukázku nasazení IBM Storwize produktů prezentoval posluchačům člen týmu IBM Lab Services Radek Novický. Názorně popsal celou implementaci řešení - od prvotních požadavků a očekávání zákazníka, až po stávající zkušenosti a hodnocení nasazeného IBM řešení. Jednoduchá správa, výkon a ve své podstatě vybudování privátního storage cloudu jsou benefity, které zákazník jednoznačně ocenil a instalovanou infrastrukturu hodlá dále rozšiřovat.

SAP HANA – představení a strategie

Odpolední blok odstartoval Dušan Kachaňák ze společnosti SAP představením platformy HANA, která vznikla jako odpověď firmy SAP na hlavní problém dnešní doby – nedostatek času k inovacím. Výsledkem projektu nastartovaného v roce 2007 byla aplikační a databázová platforma pro zpracování velkých objevů dat s jejich okamžitou analýzou. Od roku 2011, kdy je řešení k dispozici, urazilo dlouhý vývoj, díky kterému je dostupné v řadě verzí s širokou škálou možných uplatnění dále podpořených nejrůznějšími rozšiřujícími moduly.

Specifika OS pro SAP Hana a ERP

Problematice propojení platformy SAP HANA a operačního systému Suse Linux se věnoval Miroslav Kořen ze společnosti Suse. Přednáška byla zahájena představením firmy Suse, její historie, partnerů a jejího přístupu k trhu. Následně se dostalo na hlavní produkty, jako jsou Enterprise Linux a související nástroje pro clusterování, nástroje pro správu (Suse Manager), řešení pro privátní cloud (Suse Openstack Cloud) nebo pro softwarově definovanou storage (Suse Enterprise Storage).

Primárním systémem pro SAP HANA je SLES, který bývá primárně předinstalován u všech dodavatelů hardwaru SAP HANA. Toto řešení nabízí například rozšířenou service pack podporu, page cache management a také funkcionality installation wizard, SAP HANA Firewall či SAP HANA resources agent. Důležitou roli v systému hraje snaha o maximální dostupnost systému, čemuž je uzpůsobena řada vlastností. Vhodné uplatnění tento systém najde například v případě in-memory databází, mission-critical infrastruktury, simulace nebo masivního deploymentu.

Spolupráce IBM a SAP

Propojení řešení IBM a SAP se věnoval Michal Souček z IBM, který hned v úvodu prozradil, že pro platformu SAP HANA je certifikováno celé portfolio serverů (jde o řešení SAP Hana on Power). Výhodou tohoto spojení je například tailored data center integration (TDI) umožňující konfiguraci hardwaru přesně podle potřeb zákazníka, s možností využití stávající infrastruktury, přesná definice maximální i minimální hardwarové konfigurace nebo široká nabídka implementačních a dalších služeb. Dále zazněly také informace o současných limitech a omezeních pro řešení SAP HANA na systémech IBM Power, přínosech pro zákazníka či službách Lab Services.

Novinky a trendy „Linux na Poweru“

Radek Špimr z IBM svou prezentaci zahájil přehledem aktuálních trendů, mezi které patří stále větší otevřenost technologií a hybridní computing spolu s HPC výpočty. Stručně pohovořil také o aktuálních „disruptivních“ technologiích v oblasti hardwaru i softwaru (například 7nm čipech) i o trendech ve vývoji na poli databází a serverů dle společnosti Gartner. Nezapomněl přidat ani klientské reference včetně nasazení řešení pro HPC výpočty na vysokých školách.

Následovalo představení novinek z oblasti scale-out serverů se zaměřením na oblast cloud and clusters, jež splňují nejvyšší možnou dostupnost díky zapojení řady menších serverů do clusteru. K novinkám patří změny v oblasti doručování serverů k zákazníkům, zjednodušení cenotvorby, 100% hardwarová otevřenost či optimalizace pro price/performance. Řada novinek pak samozřejmě přijde také v oblasti softwarové výbavy.

Power technologie pro SAP Hana

Závěrečná prezentace patřila Milanu Královi z IBM a pojednávala o vizích souvisejících s budoucností platformy SAP HANA a vlivu hardwaru (převážně procesorů, pamětí, SSD a disků) na výkon in-memory databází. Na příkladu konkrétní operace byl pak prezentován rozdíl při práci s databází na pevných discích (trvání 12,5 hodiny) a in-memory databází s moderním hardwarem (trvává přibližně jednu sekundu). V závěru se Milan Král podíval také na roadmapu chystaných řešení Power 9 a Power 10 a dále také například na rozdíly mezi řešeními typu appliance a TDI, a nastínil situace, kdy je vhodné které z nich nasadit.

Obrazová galerie:
Štítky: 

Podobné články

Ness Czech získal status SAP Gold Partner

15. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Společnost Ness Czech získala status SAP Gold Partner a potvrdila tak svou pozici mezi poskytovateli řešení SAP a souvisejících služeb v České republice. Čtěte více

Vylepšený SAP S/4HANA Cloud přináší novinky nejen do oblasti řízení financí a lidských zdrojů

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP)
Nová verze řešení SAP S/4HANA Cloud dále vylepšuje inteligenci ERP řešení pro plánování podnikových zdrojů a zaměřuje se na podporu agility, pružnosti a možnosti integrace jednotlivých softwarových systémů pro podnikové procesy. Vylepšení se týkají především řízení financí, lidských zdrojů (HR) a shody s regulačními požadavky. Čtěte více

MIBCON mění strukturu a akvíruje

2. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mibcon)
Poradenské firmy sdružené kolem společnosti MIBCON, jednoho z největších tuzemských SAP partnerů, přecházejí do holdingové struktury zastřešené podnikem MIBCON Group. Konsolidaci předcházelo několik akvizic, poslední z nich je slovenská INFORMA. Čtěte více

SAP posiluje v IoT, koupil firmu Fedem Technology

28. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP)
Norská firma Fedem Technology se věnuje průmyslovým řešením v oblasti internetu věcí. Jde o vůbec první akvizici SAP v této oblasti, s pomocí Fedem Technology chce dále zlepšovat své portfolio cloudových řešení a služeb pro prediktivní údržbu. Na základě technologií Fedem plánuje SAP vyvinout novou generaci IoT řešení s možnostmi odpovídajícími potřebám konceptu průmyslu 4.0. Čtěte více