Bezdrátová síť je nejzranitelnějším místem firemní IT infrastruktury

22. 9. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Podle IT manažerů jsou bezdrátové sítě nejzranitelnější částí IT infrastruktury. Téměř polovina respondentů (49 %) označila bezdrátové sítě za nejvíce vystavené bezpečnostním rizikům, v porovnání s pouhými 29 %, kteří za nejzranitelnější považují páteřní síť. Nedostatečné zabezpečení bezdrátových sítí trápí téměř všechny (92 %) IT ředitele.

„Výzkum ukázal, že i přes nárůst mobility není zabezpečení bezdrátových sítí pro firmy zatím prioritou,“ uvedl Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel pro oblast střední a východní Evropy ve společnosti Fortinet. „IT manažeři by si však měli uvědomit, že IT se za posledních pár let radikálně změnilo. Vznikají stále propojenější systémy, útoky se rozrůstají na stále širší škálu zařízení a s rozšiřováním kyberprostoru obecně stoupá i bezpečnostní riziko. Pokud chtějí firmy úspěšně využívat výhod mobility, zabezpečení bezdrátových sítí by mělo být plnohodnotnou součástí firemní IT strategie. Může totiž ochránit nejen uživatele a jejich zařízení, ale především kritické podnikové systémy a data.“

Nedostatečné zabezpečení bezdrátových sítí budí obavy

Celkem 83 % IT manažerů má obavy z nedostatečného zabezpečení svých bezdrátových sítí, v případě IT ředitelů je to dokonce 92 %. Přitom však 37 % respondentů uvedlo, že nevyužívají autentizaci, nejzákladnější bezpečnostní opatření pro bezdrátové sítě. Navíc ve své strategii pro bezdrátové sítě 39 % firem zcela přehlíží ochranu ve formě antiviru a 29 % opomíjí firewall.

Ještě horší situace panuje u dalších bezpečnostních opatření, která jsou přitom považovaná za klíčová pro ochranu páteřní infrastruktury. IPS systémy využívá pouze 41 %, kontrolu aplikací 37 % a URL filtrování jen 29 % dotázaných.

Globálně se obavy z nedostatečné bezpečnosti velmi liší, zatímco v Číně je to 71 %, v Japonsku pouze 13 %. Obecně ale platí, že vyšší informovanost v oblasti bezpečnosti vede k větším obavám z jejího nedostatečného zajištění. IT manažeři v Číně a Indii vyjádřili nejvyšší obavy ze zajištění bezpečnosti, úroveň ochrany jejich IT infrastruktury je přitom vyšší než v případě Itálie a Japonska, dvou zemí, které vyjádřily nejnižší obavy ze zajištění bezpečnosti.

K nejčastěji jmenovaným rizikům provozu nezabezpečené bezdrátové sítě patřila ztráta citlivých firemních informací (48 %). Mezi dalšími hrozbami byla zmíněna průmyslová špionáž (22 %), nesoulad se stanovenými regulacemi (13 %), výpadek služeb (9 %) a poškození firemní reputace (9 %).

Lokální správa je minulostí, firmy chtějí cloud

Jak vyplynulo z průzkumu, lokální správa bezdrátových sítí je minulostí a tuto formu řízení využívá pouze 28 % firem. Trendem je cloudová správa, pouze 12 % IT manažerů vyjádřilo obavy z využití cloudu v případě tak citlivé činnosti, jako je správa bezdrátových sítí.

Z respondentů, kteří jsou cloudu nakloněni, plánuje 58 % využít ke správě bezdrátových sítí privátní cloud a 42 % by využilo veřejný cloud přes poskytovatele služeb.

Zcela otevřený přístup pro návštěvníky

Téměř polovina (43 %) IT manažerů přiznala, že umožňují i externí přístup na své firemní Wi-Fi sítě, 13 % dokonce bez jakékoli kontroly. Nejčastější formou zabezpečení přístupu do firemní bezdrátové sítě je unikátní dočasné uživatelské jméno a heslo (46 %) nebo úvodní přihlašovací stránka (36 %).

Štítky: 
Bezpečnost, Sítě, Fortinet

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více