Češi si práci posílají soukromým e-mailem

31. 3. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Téměř dvě pětiny (39 %) zaměstnanců českých malých a středně velkých firem si práci, kterou vykonávají mimo pracoviště, zasílají přes soukromý e-mail. Bezpečné nástroje na sdílení dokumentů v ČR využívá jen necelá třetina pracovníků (29 %). Trend v Evropě je přitom přesně opačný.

V ostatních státech podle průzkumu provedeného pro firmu Microsoft soukromou elektronickou poštu využívá k přenosu firemních dokumentů už jen třetina zaměstnanců a cloudové podnikové nástroje pro sdílení dokumentů mimo kancelář používají už celé dvě pětiny pracovníků.

 „Nerozvážné využívání soukromých e-mailů může vážně ohrozit bezpečnost firemních dat a know-how,“ řekl Zdeněk Jiříček, ředitel pro technologické standardy a odborník na digitální bezpečnost ve společnosti Microsoft. „Pracovníci si mnohdy vůbec neuvědomují, jak snadno může v takových případech dojít k bezpečnostnímu incidentu. V řadě firem možnost sdílet dokumenty bezpečným způsobem existuje, ale ne vždy jsou zaměstnanci dostatečně proškoleni a vedeni k tomu, aby tyto nástroje správně používali.“

Chování českých zaměstnanců patří mezi nejrizikovější v Evropě. Téměř všichni dotázaní (97 %) přitom uvedli, že jejich zaměstnavatel ví o využívání soukromé elektronické pošty pro sdílení pracovních dokumentů a informací. Elektronická pošta zasílaná na obvyklé spotřebitelské emailové servery přitom ve velké většině případů prochází internetovou infrastrukturou v otevřeném textu bez jakéhokoli zabezpečení, a pro útočníky je poměrně jednoduché takovýto obsah monitorovat.

Češi navíc často používají pro práci svůj soukromý počítač či tablet (obojí uvedla téměř třetina respondentů, což je výrazně více než evropský průměr). V kombinaci se skutečností, že více než 80 % českých firem nemá žádná pravidla pro využívání soukromých zařízení pro práci, jde o další faktor, který zvyšuje bezpečnostní riziko týkající se ochrany dat a informací. V celé Evropě přitom oblast BYOD aktivně řídí již 40 % malých a středních podniků.

Čeští zaměstnanci přitom moderní nástroje využívat chtějí – v loňském průzkumu uvedlo 75 % respondentů vzdálený přístup k dokumentům a nástroje na spolupráci s kolegy jako nejdůležitější novou technologii, která by zvýšila jejich efektivitu. „Praxe zatím ve srovnání s dalšími evropskými státy zaostává. Třeba cloudová úložiště nebo nástroje pro videokonference a on-line schůzky používá jen necelá polovina oproti evropskému průměru, tj. 6 % oproti 14 %, respektive 4 % oproti 9 %,“ doplnil Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední podniky, Microsoft. „Zejména pokud firma nemá pravidla pro BYOD, měla by používat podnikové cloudové služby, které obsahují vysokou míru zabezpečení, umožňují spravovat vzdáleně zaměstnanci používaná zařízení a ještě zvyšují produktivitu.“

Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více