Bezpečné smartphony v podnikové síti

31. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Trend Micro)
V současné době se smartphonů prodává více než počítačů. Popularita smartphonů však jde ruku v ruce ve stále větším množstvím malwarových útoků, a zejména útoků cílených na uživatele platformy Android. Podle odhadů expertů z Trend Micro přesáhne v roce 2013 počet hrozeb zacílených na tento operační systém milion, přičemž na konci roku 2012 činil tento počet 350 tisíc.

Počítačoví zločinci pečlivě sledují nejnovější trendy a v současné době je nejvíce lákají právě chytré telefony. Podniková špionáž a tzv. insider trading, kdy se obchoduje s akciemi na základě neveřejných, často tajných informací o společnosti, nikdy nebyly tak snadné jako dnes. 

„Kyberzločinci jdou po penězích. Jsou experti na sociální inženýrství. Snadno vás přimějí k tomu, abyste si nainstalovali některý z jejich škodlivých výtvorů,” řekl Rik Ferguson, viceprezident Trend Micro pro výzkum bezpečnosti. „Z napadeného telefonu mohou unikat informace o vás nebo o vaší firmě, anebo z něj mohou odcházet smsky na drahá telefonní čísla poskytující různé služby. Tento typ zneužití může mít velmi závažné následky,” dodal Ferguson.

Na bezpečnost podnikových dat má značný vliv také rostoucí konzumerizace. Konzumerizace je trend, kdy zaměstnanci používají při provádění pracovních povinností spotřebitelská zařízení a služby (tablety, chytré telefony a související služby a aplikace).

Smartphony používají jak soukromí uživatelé tak podnikoví uživatelé. Dochází ke stírání hranice mezi osobním a pracovním životem. Lidé si vytvářejí obchodní kontakty prostřednictvím sociálních sítí a chtějí mít přístup ke svým firemním datům kdekoliv a kdykoliv, a také za použití soukromých zařízení. Takové chování může způsobit narušení bezpečnosti podnikových dat.

Konzumerizace však není negativní jev. Pokud je správným způsobem řízena, může podniku přinést řadu výhod: zvýšenou produktivitu zaměstnanců a jejich větší spokojenost, protože mohou pracovat odkudkoliv, kdykoliv a na zařízení, kterému dávají přednost.

Naštěstí lze provést určitá opatření, pomocí kterých lze zvýšit bezpečnost smartphonů připojovaných do podnikové sítě. Společnost Trend Micro nabízí několik univerzálních tipů, jak zařízení ochránit před útoky kyberzločinců:

• Vždy je nutné zařízení uzamknout heslem.

• Při nákupu a stahování aplikací je třeba používat zásadně jen oficiální distribuční kanály.

• Kontrola vydavatele a reputace každé aplikace ke stažení.

• Při instalaci aplikace je nutné zkontrolovat povolení, o které žádá.

• Je třeba mít nainstalován na zařízení účinný software pro mobilní bezpečnost.

Štítky: 
Bezpečnost, Trend Micro

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více