Supercomputing letos čekají změny

16. 1. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Společnost DNS ve spolupráci s výzkumným zařízením ELI Beamlines uspořádala již tradiční přednášky o superpočítačích a souvisejících technologiích jako reakci na konferenci Supercomputing (SC16), která se uskutečnila v listopadu loňského roku v Salt Lake City.
Aleš Komárek (DNS) a Pavel Bastl (ELI Beamlines) zahajují přednášky

Akce, která se konala v konferenčním sále výzkumného centra v Dolních Břežanech u Prahy, byla rozvržena do dvou ucelených bloků o celkem šesti prezentacích a návštěvy datového centra. Ty se samozřejmě týkaly především nejnovějších trendů z oblasti HPC serverů a novinek, které se pro letošní rok chystají.

Nejprve posluchače přivítali hostitelé a organizátoři akce Aleš Komárek za DNS a Pavel Bastl za ELI Beamlines. Následoval první blok přednášek, který započal Petr Plodík ze společnosti M Computers. Ten přednesl novinky z SC16, kde byl mimo jiné vyhodnocen nejlepší počítač na světě (čínský Sunway Taihu Light s deseti miliony jader a výkonem 93 Pflops), přičemž Česká republika s ostravským Salomonem od června do listopadu loňského roku spadla ze 47. na 67. místo na světě. Ve světě superpočítačů se vše miniaturizuje, proto bude, dle konference, časem nutností zavézt do všech HPC chlazení vodou. To se překvapivě provádí horkou vodou o teplotě 60°C.

O novinkách ze světa IBM přednášel zástupce společnosti Radek Špimr, který zabrousil především do oblasti Big Data a trendu cloudu, který neustále roste a rozvíjí se. Navíc představil řadu společností ale i akademických obcí, se kterými IBM spolupracuje na dalším vývoji. První blok přednášek uzavřel Pavel Bastl s přednáškou o FPGA a jeho možnostech programování nejen v VHDL či Verilogu, ale i v OpenCL a jazycích C/C++.

Druhý blok přednášek začala zástupkyně Intelu Romana Káňová, která přednášela o novinkách ze světa procesorů. Nové procesory by měly být letos představeny v červnu a koncem roku, kdy by mělo jít o vylepšení Xeon Phi. Intel u těchto novinek počítá s integrací Omnipath, FPGA nebo AVX – 512. Následoval Rudolf Hruška, který v podstatě shrnul současné trendy z oblasti datových úložišť a predikoval možný vznik technologie FLAPE vzniklé spojením technologií flash a pásky, kdy flash paměť zaručuje rychlost a páska vysokou kapacitu ukládaných dat (dokonce až na úrovni 220 TB na jednu pásku). Zazněla také úvaha, co se stane s klasickými HDD, protože ty se již nemají kam vyvíjet.

Druhý blok opět uzavřel Pavel Bastl, který návštěvníkům přiblížil projekt ELI Beamlines a představil laboratorní budovu, která se skládá ze tří pater. V té nejvyšší se nachází technické zázemí, v prostřední vrstvě jsou rozmístěny čtyři haly pro lasery a v té nejnižší je šest experimentálních hal. Následovala prohlídka představené laboratorní budovy, konkrétně kontrolního i datového centra a laboratoře, kde návštěvníci viděli využití probíraných témat v praxi.

Štítky: 
HPC, DNS, IBM, Intel
Fotogalerie: 
Radek Špimr (IBM) přednáší o cloudu
Romana Káňová (Intel) se podělila o novinky
Prohlídka kontrolního centra

Podobné články

Nvidia se pouští do dalšího byznysu – kupuje výrobce síťových prvků Mellanox

12. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia, Bloomberg, Techcrunch)
Izraelská společnost Mellanox je známá díky svým výkonným síťovým prvkům pro datová centra a HPC. Nvidia pak do datových center dodává své optimalizované grafické čipy na první pohled tak jde o logické spojení, které může přinést řadu zajímavých synergií a další posílení pozic Nvidie v tomto segmentu. Čtěte více

Společnost Dell EMC podporuje rozvoj HPC komunity

30. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell EMC oznámila záměr dále rozvíjet řešení HPC. Představila také přírůstky ve svém portfoliu řešení, které pomohou zákazníkům dále optimalizovat projekty HPC. Díky spolupráci s předními výzkumníky a inovátory nabízí řešení HPC od Dell EMC prostředky pro nasazení i v odvětvích, jako jsou výzkum, vědy o živé přírodě nebo výroba. Čtěte více

Dell EMC rozšířil HPC portfolio o cloudové, softwarové a systémové novinky

28. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell EMC představila novinky z portfolia výpočetních clusterů (HPC). Ty se týkají především rozšíření cloudových služeb, softwaru a také v červnu představených HPC systémů. Specializovaný HPC systém pro přírodní vědy byl rozšířen o server Dell PowerEdge C6320p. Čtěte více

SUSE a Intel spolupracují na řešení pro HPC

4. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Suse)
Intel bude distribuovat serverové řešení založené na Linuxu s názvem SUSE Linux Enterprise Server for High Performance Computing jako alternativní možnost pro nasazení nedávno představené platformy HPC Orchestrator. Ta zahrnuje balík softwarových produktů z komunitního projektu OpenHPC a umožňuje jeho správu. Čtěte více