Supercomputing letos čekají změny

16. 1. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Společnost DNS ve spolupráci s výzkumným zařízením ELI Beamlines uspořádala již tradiční přednášky o superpočítačích a souvisejících technologiích jako reakci na konferenci Supercomputing (SC16), která se uskutečnila v listopadu loňského roku v Salt Lake City.
Aleš Komárek (DNS) a Pavel Bastl (ELI Beamlines) zahajují přednášky

Akce, která se konala v konferenčním sále výzkumného centra v Dolních Břežanech u Prahy, byla rozvržena do dvou ucelených bloků o celkem šesti prezentacích a návštěvy datového centra. Ty se samozřejmě týkaly především nejnovějších trendů z oblasti HPC serverů a novinek, které se pro letošní rok chystají.

Nejprve posluchače přivítali hostitelé a organizátoři akce Aleš Komárek za DNS a Pavel Bastl za ELI Beamlines. Následoval první blok přednášek, který započal Petr Plodík ze společnosti M Computers. Ten přednesl novinky z SC16, kde byl mimo jiné vyhodnocen nejlepší počítač na světě (čínský Sunway Taihu Light s deseti miliony jader a výkonem 93 Pflops), přičemž Česká republika s ostravským Salomonem od června do listopadu loňského roku spadla ze 47. na 67. místo na světě. Ve světě superpočítačů se vše miniaturizuje, proto bude, dle konference, časem nutností zavézt do všech HPC chlazení vodou. To se překvapivě provádí horkou vodou o teplotě 60°C.

O novinkách ze světa IBM přednášel zástupce společnosti Radek Špimr, který zabrousil především do oblasti Big Data a trendu cloudu, který neustále roste a rozvíjí se. Navíc představil řadu společností ale i akademických obcí, se kterými IBM spolupracuje na dalším vývoji. První blok přednášek uzavřel Pavel Bastl s přednáškou o FPGA a jeho možnostech programování nejen v VHDL či Verilogu, ale i v OpenCL a jazycích C/C++.

Druhý blok přednášek začala zástupkyně Intelu Romana Káňová, která přednášela o novinkách ze světa procesorů. Nové procesory by měly být letos představeny v červnu a koncem roku, kdy by mělo jít o vylepšení Xeon Phi. Intel u těchto novinek počítá s integrací Omnipath, FPGA nebo AVX – 512. Následoval Rudolf Hruška, který v podstatě shrnul současné trendy z oblasti datových úložišť a predikoval možný vznik technologie FLAPE vzniklé spojením technologií flash a pásky, kdy flash paměť zaručuje rychlost a páska vysokou kapacitu ukládaných dat (dokonce až na úrovni 220 TB na jednu pásku). Zazněla také úvaha, co se stane s klasickými HDD, protože ty se již nemají kam vyvíjet.

Druhý blok opět uzavřel Pavel Bastl, který návštěvníkům přiblížil projekt ELI Beamlines a představil laboratorní budovu, která se skládá ze tří pater. V té nejvyšší se nachází technické zázemí, v prostřední vrstvě jsou rozmístěny čtyři haly pro lasery a v té nejnižší je šest experimentálních hal. Následovala prohlídka představené laboratorní budovy, konkrétně kontrolního i datového centra a laboratoře, kde návštěvníci viděli využití probíraných témat v praxi.

Obrazová galerie:
Štítky: 
HPC, DNS, IBM, Intel

Podobné články

Jaké novinky přinesou serverové grafiky Nvidia Hopper?

29. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia, videocardz.com, www.anandtech.com)
Společnost Nvidia na své březnové globální vývojářské konferenci Nvidia GTC představila detaily ohledně architektury Hopper i grafických čipů GH100, které z ní přímo vycházejí. Nová grafická platforma míří do datových center, serverů a dalších výkonných HPC řešení, kam by měla přinést (nejenom) zásadní zrychlení u výpočtů založených na umělé inteligenci a strojovém učením. Čtěte více

Atos představil superpočítač s nejlepším výkonem na metr čtvereční

21. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Atos)
Společnost Atos na včerejším odhalení představila novou generaci superpočítače postaveného na architektuře BullSequana XH3000. Zařízení s procesory nové generace nabídne výpočetní výkon až 10 exaFLOPS. Čtěte více

Superpočítač od Atosu patří k nejvýkonnějším na světě

15. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Atos)
Superpočítač EuroHPC, který před několika týdny dodal český tým společnosti Atos do bulharského Sofia Tech Parku, se umístil na 91. místě v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Čtěte více

Česká Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa

6. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IT4Innovations )
Superpočítač Karolina, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, obsadil 70. a 149. místo žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. V Evropě obsadil 19. příčku a v České republice potvrdil své postavení nejvýkonnějšího českého superpočítače. Čtěte více