Setkání žen v IT v režii DNS

13. 6. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DNS)
Úspěšných žen v IT oboru stále přibývá, ale často se před námi některé schovávají. A to byl hlavní důvod, proč v polovině března uspořádaly a zaštítily dámy z divize Storage společnosti DNS první setkání žen v IT nazvané „Ladies club“. Cílem akce bylo především navázat nové kontakty a seznámit se se skvělými ženami, které jsou ve svém oboru úspěšné a vážené.
Setkání žen v IT v režii DNS

Setkání se zúčastnilo deset odvážných žen pracujících ve světě IT, kterých se na osm otázek ptaly dvě dámy z divize Storage DNS – marketing specialist Kateřina Čapková a product managerka Daniela Veverková. Na následujících řádcích jsme pro vás vybrali některé z odpovědí.

Jaký vliv má podle vás image na výsledek byznysu?

Petra Zemánková (specialistka projektového řízení, O2 IT Services): Určitě na image záleží a vliv má velký nejen v byznyse. Nicméně pod slovem „image“ nerozumím pouze dokonalý make-up a načkové oblečení. Domnívám se, že image z velké části tvoří charakter člověka a jeho způsob jednání. Bezcharakterní chování nezamaskuje ani sebelepší korektor.

Je podle vás důležité, aby ženy v IT vypadaly působivě? Ocení to ostatní?

Renata Špačková (partnership management, O2): Nechávám každého žít jeho život dle jeho představ a možností. Nicméně já jsem ráda ženou a ráda svou ženskost v určitě míře prezentuji i během pracovní doby. Jsem nejraději, když kolegové a kolegyně kladně ocení výsledek mé práce či naší spolupráce, když jsem vnímána jako spolehlivá s vynikajícími výsledky – a možná i bez ohledu na to, zda je pro ně důležité, že jsem žena. Přiznávám ale, že lichotka mě potěší. Všimla jsem si však, že více jich řeknou ženy ženám.

Karla Kotulová (specialistka, nákup a řízení kontraktů, O2 IT Services): Myslím, že IT je jeden z oborů, kde toto není tolik důležité. Od žen v IT se hlavně očekává správné porozumění danému oboru. Na druhou stranu věřím, že pokud žena vypadá a působí dobře, je jí sem tam leccos odpuštěno.

Myslíte si, že je práce žen v IT společnostech dostatečně oceňována?

Rita Kučerová (senior obchodník, H.T.D.): Já nemám srovnání a ani důvod ke stížnostem. V naší firmě jsme si, téměř všichni, rovni.

Renata Chaloupská (bid manažerka, Your System): Především záleží, na jaké jste pozici. Pokud jste super nenahraditelná programátorka či analytička a stojí na vás každý „deal“, tak bude vaše přítomnost oceňována a hýčkána, aby takovýto člověk nepřešel ke konkurenci. V případě, že jste průměrná nebo podprůměrná zaměstnankyně s problematickou komunikací a tak trochu i „zvláštním zjevem“, tak asi vaše pozice moc dobře oceňována ve firmě nebude, a to ani finančně. Pokud něco umíme dobře a dokážeme to prodat a naše image je reprezentativní, tak rozhodně oceněny budeme.

Petra Zemánková (specialistka projektového ř ízení, O2 IT Services): Ze své pozice nemohu soudit. Moje práce je oceňována tak, jak mi vyhovuje, a myslím, že by nebyla oceněna lépe v případě, že by na mé židli seděl muž.

Pavlína Endalová (business development manager, Storage One): Myslím, že v IT je žen sice málo, ale o to víc si dokáží ostatní jejich práce vážit a ocenit i jistou empatii kterou ženy do své práce vkládají.

Vnímáte v IT byznysu rozdíl mezi mužem a ženou?

Laura Horváthová (sales support, MHM Computer): Ze začátku jsem to vnímala, teď už takový pocit nemám.

Barbora Žáčková (partnership management and support, ElsoPhilips Service): Tam to vnímám případ od případu odlišně. Z mého pohledu mají ženy navrch, ale nechtějí mnohdy mužům jakkoliv snížit sebevědomí. Jsou diplomatické a tolerantní.

Máte pocit, že vás práce v prostředí mužů ovlivňuje? Jak?

Rita Kučerová (senior obchodník, H.T.D.): Osobně jsem nikdy nepracovala v kolektivu, kde by nebyla převaha mužů. Myslím, že i díky tomu jsem nikdy v práci nezažila dusnou atmosféru a intriky. Což je častá stížnost těch méně šťastných. Něco jsem ale pochopila. Věci, o nichž nechci, aby všichni věděli, nemůžu říct nikomu.

Renata Chaloupská (bid manažerka, Your System): Ano a musím přiznat, že velmi pozitivně. V jiném prostředí bych už pracovat nechtěla. Kdysi jsem pracovala v ženském kolektivu a byla to nejhorší práce, jakou jsem kdy měla (intriky, pomluvy a závist). S muži se lépe dohodnete a rozhodně lépe komunikujete než se ženami. Pokud nějak vypadáte a máte něco v hlavě, tak je máte dokonale pod palcem, když toho „zdravě“ využijete, je to jen ve váš prospěch.

Renata Špačková (partnership management, O2): Ano, je mi bližší racionálnost, proto oblast IT vyhledávám a je mi v ní dobře. Nicméně, vždy jsem v kolektivu i se ženami. Nikdy jsem nebyla v prostředí samí muži a jedna já, žena. I v IT je dost žen nebo si je umím najít, například v interakci s odděleními nákupu, financí apod. Ani osobně nemám pocit, že ženy jsou emotivnější a muži agresivnější. Muži mi přijdou přímější, jasněji pojmenovávají a řeší podstatu věcí. Navíc mi pochvala od nich lichotí.

Lenka Kotová (sales and bid manager, MHM Computer): Já jsem pracovala s muži celou svou kariéru, neměnila bych. Rozhodně mě ovlivnila pozitivně. Naučili mě zejména si všechno moc nebrat, pohádat se u projektu, ale druhý den spolu jít na pivo.

Co podle vás našim českým mužům pracujícím v IT byznysu chybí?

Karla Kotulová (specialistka, nákup a řízení kontraktů, O2 IT Services): Podobně jako běžným českým mužům je to styl, případně charisma.

Barbora Žáčková (partnership management and support, ElsoPhilips Service): Mnohdy trochu diplomacie v komunikaci, ale to záleží na ženách, aby je k tomu směřovaly.

Jak vypadá váš pracovní stůl?

Olga Šmejkalová (sales and bid manager, MHM Computer): Většinou tam není to, co zrovna potřebuji, ale jinak běžné kancelářské vybavení, žvýkačky na takové to „domácí“ žvýkaní a hrnek od kávy…

Lenka Kotová (sales and bid manager, MHM Computer): Vždy mám na stole čerstvé květiny. Jinak mám stůl perfektně uklizený, což některé mé kolegyně těžce nesou.

Štítky: 
DNS