Partnerské setkání společnosti Eaton ve znamení novinek

11. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Eaton začátkem června letošního roku pozvala své obchodní partnery do Konferenčního centra GreenPoint v pražských Dvouletkách na školení, v jehož průběhu se s přítomnými podělila o aktuální novinky z oblasti třífázových UPS, servisu a úložišť elektrické energie. Nechyběl ani praktický blok věnovaný riziku popálení od elektrického oblouku.
Jan Hrůza, Power Quality CZ&SK sales manager v Eatonu

Partnerské dny zahájil Jan Hrůza, Power Quality CZ&SK sales manager v Eatonu, který hosty přivítal a seznámil je s programem několika následujících hodin. „Všem bych vám chtěl poděkovat nejen za účast, ale zejména za to, že prodáváte nebo používáte produkty Eaton, že vás s námi baví spolupracovat a chtěl bych vám slíbit, že si to bereme jako závazek a že se budeme snažit, aby vás spolupráce se společností Eaton bavila i nadále,“ doplnil Jan Hrůza.

Novinky v sortimentu (třífázových) UPS

S novinkami v sortimentu (třífázových) UPS společnosti Eaton přítomné seznámil produktový specialista sekce Power Quality Michal Rybka. Z produktového portfolia vyzdvihl modely:

Eaton 91PS – Novinka, která vychází z osvědčeného modelu Eaton 93PS pracující ve výkonovém rozsahu 8-40 kW, avšak pouze s jednofázovým výstupem. Současně lze provozovat až čtyři paralelní jednotky. Účinnost je až 99 % v režimu ESS a osadit lze jeden bateriový řetězec. Součástí je komunikační SNMP karta v základu.

Eaton 93PS – Zařízení s výkon 8-40 kW využívající výkonové moduly 10,15 a 20 kW. Paralelně lze zapojit až čtyři jednotky s až čtyřmi bateriovými řetězci. Účinnost je až 99 % v režimu ESS a součástí základní výbavy je i SNMP karta.

Eaton 93PM – UPS dostupná ve variantách s výkonovým rozsahem 30 – 200 kW (účiník 1) nebo 60 – 250 kVA (účiník 0,9). Druhá varianta pak nabízí výkonový rozsah 100 – 400 kW (účiník 1) nebo 100 – 500 kVA (účiník 0,9/0,95). Lze dosáhnout účinnosti až 99 % a paralelně lze provozovat čtyři, respektive osm jednotek. I v tomto případě je součástí základní výbavy SNMP karta.

Zajímavou novinkou je tzv. kompenzace jalového výkonu dostupná v režimu ESS u modelů 93PS a 93PM a umožňující nastavit kompenzaci tvořenou UPS anebo sítí.

Klíčové technologie v UPS Eaton

Michal Rybka pak dále představil také několik klíčových technologií, které se v UPS Eaton objevují. Například technologie HotSync umožňuje zajistit vyšší spolehlivost a dostupnost systému prostřednictvím paralelního provozu více UPS bez nutnosti dodatečné komunikace a dalších ovládacích prvků, nemá žádný bod selhání a funguje na principu zpětné vazby, kde je změna frekvence řízena jako funkce napětí, resp. výkonu střídače. Pomocí technologie Variable Module Management System dochází k přepínání výkonu UPS a rozkládání výkonu mezi jednotlivými jednotkami, v důsledku čehož je dosaženo vyšší účinnosti. Tuto funkci lze využít i v jedné UPS s více výkonovými moduly. Detekční a přechodová technologie Energy Saver System pak umožňuje dosáhnout nejvyšší účinnosti (ideální sinusoidy) ze všech provozních režimů UPS. Technologie, která pomocí chytrých algoritmů a speciálních postupů nabíjení minimalizuje nepříznivé vlivy působící na životnost baterie a včas upozorňuje před ztrátou kapacity a přináší i detailní monitoring baterií, se nazývá Advanced Battery Management. Easy Capacity Test pak umožňuje uspořit náklady na externí zátěž, která se používá pro testování UPS systémů při prvním spuštění – energie je přenášena zpět na vstupní svorky místo toho, aby byla přenášena zpět do zátěže.

Kalkulačka celkových náklad

Svým partnerům Eaton nabízí nástroj Total Cost Calculator pro porovnání pořizovacích a provozních nákladů UPS a nákladů na vyřazení z provozu v daném časovém horizontu. Zahrnuty jsou všechny třífázové UPS Eaton.

Komplexní péče o UPS

Servisu a celkově tomu, jak se k UPS Eaton chovat pro zajištění co nejvyšší životnosti a co nejvyšší spolehlivosti se ve své prezentaci věnoval service manager českého a slovenského Eatonu Josef Zíka. Klíčem je preventivní údržba a přítomní se dozvěděli, jaké přináší výhody a co naopak může přijít, pokud se zanedbá. Podrobněji byly představeny také se servisem související služby, které Eaton nabízí. Zaznělo také několik informací o stále větším trendu v prodeji UPS, kterým je jejich pronájem za měsíční paušál v podobě balíčku služeb. Kromě samotné UPS je v ceně zahrnut i veškerý servis a péče (včetně například výměny akumulátorů).

Riziko popálení od elektrického oblouku

Hodnocení rizika vzniku popálení od elektrického oblouku se věnoval Jan Pígl z Eaton EESS. Prezentace se věnovala bezpečnostním a rizikovým faktorům, které se mohou při práci s UPS (zejména v datových centrech) a jejich obsluze objevit, i tomu, jak se chovat, aby k nim nedošlo a jak jim předcházet (metody snížení rizik). Nechyběl ani krátký pohled z legislativního hlediska. Pro lepší představu Jan Pígl své vystoupení doplnil případovými studiemi a vlastními zkušenostmi a poradil také s výběrem vhodného pracovního oděvu.

Zefektivnění energetické závislosti

Poslední prezentaci rovněž zajistil Michal Rybka, který hovořil o řešení Eaton Energy Storage. Pod tímto termínem se skrývá soustava zařízení, která umožňuje ukládat vyrobenou energii do úložiště a spotřebovávat ji v době, kdy je to vyžadováno. Příkladem může být kombinace fotovoltaických panelů, střídačů a bateriového úložiště. Eaton nabízí rezidenční (pro rodinné domy, výkon do 10 kW), komerční (nákupní centra, nemocnice apod., výkon zhruba do 100 kW) i průmyslová řešení (průmyslové budovy a areály – výkon asi do 1 000 kW).

K výhodám nasazení těchto řešení obecně patří například optimalizace výroby a spotřeby elektrické energie, možnost rozhodovat o využití elektrické energie, snížení závislosti na distribuční síti, nižší odběr elektrické energie ze sítě, úspora nákladů za elektřinu nebo snížení uhlíkové stopy.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

Eaton: UPS 91PS

13. 10. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Společnost Eaton představila řadu 91PS, což je jednofázová varianta stávající řady zdrojů nepřerušitelného napájení 93PS. Obě řady jsou určeny pro použití v oblastech, v nichž jsou důležité vlastnosti jako účinnost, spolehlivost, bezpečnost a rozšiřitelnost. Nově představený jednofázový zdroj Eaton 91PS má jmenovitý výkon 8 až 30 kW, zatímco třífázový zdroj Eaton 93PS je k dispozici od 8 do 40 kW. Čtěte více

CyberPower: UPS UT650EG-FR/UT850EG-FR

28. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: CyberPower)
Společnost CyberPower uvedla na trh nové modely zdrojů nepřerušovaného napájení UT650EG-FR/UT850EG-FR pro domácnosti a malé kanceláře. Spínané jednofázové záložní zdroje dokáží při výpadku síťového napájení udržet v provozu až tři připojená zařízení, např. počítače, malé servery, síťová úložiště NAS, bezpečnostní systémy apod. téměř půl hodiny. Čtěte více

APC SmartConnect umožní kontrolovat UPS pomocí mobilu

13. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: APC by Schneider Electric)
Značka APC by Schneider Electric představila novinku v řadě nepřerušitelných zdrojů napájení Smart-UPS. Jde o technologii SmartConnect, která umožňuje vzdálené zobrazení informací o UPS prostřednictvím zabezpečeného webového prostředí. Čtěte více

Trendy a předpoklady v moderním designu UPS

2. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Určení vhodného nepřerušitelného napájecího zdroje (Uninterruptible Power Supply, UPS) pro datové centrum nebo IT prostředí je komplexním úkolem, který zahrnuje rozhodnutí o efektivitě, integraci do stávajících prostředí, dostupnosti, flexibilitě, kybernetické bezpečnosti a dalších oblastech. Je to rozhodnutí, které musí být přijato na základě celkové strategie a modernizačních investic dané organizace. Čtěte více