Partnerské setkání společnosti Eaton ve znamení novinek

11. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Eaton začátkem června letošního roku pozvala své obchodní partnery do Konferenčního centra GreenPoint v pražských Dvouletkách na školení, v jehož průběhu se s přítomnými podělila o aktuální novinky z oblasti třífázových UPS, servisu a úložišť elektrické energie. Nechyběl ani praktický blok věnovaný riziku popálení od elektrického oblouku.
Jan Hrůza, Power Quality CZ&SK sales manager v Eatonu

Partnerské dny zahájil Jan Hrůza, Power Quality CZ&SK sales manager v Eatonu, který hosty přivítal a seznámil je s programem několika následujících hodin. „Všem bych vám chtěl poděkovat nejen za účast, ale zejména za to, že prodáváte nebo používáte produkty Eaton, že vás s námi baví spolupracovat a chtěl bych vám slíbit, že si to bereme jako závazek a že se budeme snažit, aby vás spolupráce se společností Eaton bavila i nadále,“ doplnil Jan Hrůza.

Novinky v sortimentu (třífázových) UPS

S novinkami v sortimentu (třífázových) UPS společnosti Eaton přítomné seznámil produktový specialista sekce Power Quality Michal Rybka. Z produktového portfolia vyzdvihl modely:

Eaton 91PS – Novinka, která vychází z osvědčeného modelu Eaton 93PS pracující ve výkonovém rozsahu 8-40 kW, avšak pouze s jednofázovým výstupem. Současně lze provozovat až čtyři paralelní jednotky. Účinnost je až 99 % v režimu ESS a osadit lze jeden bateriový řetězec. Součástí je komunikační SNMP karta v základu.

Eaton 93PS – Zařízení s výkon 8-40 kW využívající výkonové moduly 10,15 a 20 kW. Paralelně lze zapojit až čtyři jednotky s až čtyřmi bateriovými řetězci. Účinnost je až 99 % v režimu ESS a součástí základní výbavy je i SNMP karta.

Eaton 93PM – UPS dostupná ve variantách s výkonovým rozsahem 30 – 200 kW (účiník 1) nebo 60 – 250 kVA (účiník 0,9). Druhá varianta pak nabízí výkonový rozsah 100 – 400 kW (účiník 1) nebo 100 – 500 kVA (účiník 0,9/0,95). Lze dosáhnout účinnosti až 99 % a paralelně lze provozovat čtyři, respektive osm jednotek. I v tomto případě je součástí základní výbavy SNMP karta.

Zajímavou novinkou je tzv. kompenzace jalového výkonu dostupná v režimu ESS u modelů 93PS a 93PM a umožňující nastavit kompenzaci tvořenou UPS anebo sítí.

Klíčové technologie v UPS Eaton

Michal Rybka pak dále představil také několik klíčových technologií, které se v UPS Eaton objevují. Například technologie HotSync umožňuje zajistit vyšší spolehlivost a dostupnost systému prostřednictvím paralelního provozu více UPS bez nutnosti dodatečné komunikace a dalších ovládacích prvků, nemá žádný bod selhání a funguje na principu zpětné vazby, kde je změna frekvence řízena jako funkce napětí, resp. výkonu střídače. Pomocí technologie Variable Module Management System dochází k přepínání výkonu UPS a rozkládání výkonu mezi jednotlivými jednotkami, v důsledku čehož je dosaženo vyšší účinnosti. Tuto funkci lze využít i v jedné UPS s více výkonovými moduly. Detekční a přechodová technologie Energy Saver System pak umožňuje dosáhnout nejvyšší účinnosti (ideální sinusoidy) ze všech provozních režimů UPS. Technologie, která pomocí chytrých algoritmů a speciálních postupů nabíjení minimalizuje nepříznivé vlivy působící na životnost baterie a včas upozorňuje před ztrátou kapacity a přináší i detailní monitoring baterií, se nazývá Advanced Battery Management. Easy Capacity Test pak umožňuje uspořit náklady na externí zátěž, která se používá pro testování UPS systémů při prvním spuštění – energie je přenášena zpět na vstupní svorky místo toho, aby byla přenášena zpět do zátěže.

Kalkulačka celkových náklad

Svým partnerům Eaton nabízí nástroj Total Cost Calculator pro porovnání pořizovacích a provozních nákladů UPS a nákladů na vyřazení z provozu v daném časovém horizontu. Zahrnuty jsou všechny třífázové UPS Eaton.

Komplexní péče o UPS

Servisu a celkově tomu, jak se k UPS Eaton chovat pro zajištění co nejvyšší životnosti a co nejvyšší spolehlivosti se ve své prezentaci věnoval service manager českého a slovenského Eatonu Josef Zíka. Klíčem je preventivní údržba a přítomní se dozvěděli, jaké přináší výhody a co naopak může přijít, pokud se zanedbá. Podrobněji byly představeny také se servisem související služby, které Eaton nabízí. Zaznělo také několik informací o stále větším trendu v prodeji UPS, kterým je jejich pronájem za měsíční paušál v podobě balíčku služeb. Kromě samotné UPS je v ceně zahrnut i veškerý servis a péče (včetně například výměny akumulátorů).

Riziko popálení od elektrického oblouku

Hodnocení rizika vzniku popálení od elektrického oblouku se věnoval Jan Pígl z Eaton EESS. Prezentace se věnovala bezpečnostním a rizikovým faktorům, které se mohou při práci s UPS (zejména v datových centrech) a jejich obsluze objevit, i tomu, jak se chovat, aby k nim nedošlo a jak jim předcházet (metody snížení rizik). Nechyběl ani krátký pohled z legislativního hlediska. Pro lepší představu Jan Pígl své vystoupení doplnil případovými studiemi a vlastními zkušenostmi a poradil také s výběrem vhodného pracovního oděvu.

Zefektivnění energetické závislosti

Poslední prezentaci rovněž zajistil Michal Rybka, který hovořil o řešení Eaton Energy Storage. Pod tímto termínem se skrývá soustava zařízení, která umožňuje ukládat vyrobenou energii do úložiště a spotřebovávat ji v době, kdy je to vyžadováno. Příkladem může být kombinace fotovoltaických panelů, střídačů a bateriového úložiště. Eaton nabízí rezidenční (pro rodinné domy, výkon do 10 kW), komerční (nákupní centra, nemocnice apod., výkon zhruba do 100 kW) i průmyslová řešení (průmyslové budovy a areály – výkon asi do 1 000 kW).

K výhodám nasazení těchto řešení obecně patří například optimalizace výroby a spotřeby elektrické energie, možnost rozhodovat o využití elektrické energie, snížení závislosti na distribuční síti, nižší odběr elektrické energie ze sítě, úspora nákladů za elektřinu nebo snížení uhlíkové stopy.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

Eaton má gigabitovou komunikační kartu certifikovanou podle nejpřísnějších norem kybernetické bezpečnosti

20. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Uvedení karty Network M2 na trh znamená rozšíření programu kybernetické bezpečnosti společnosti Eaton a spolupráci s globální organizací UL stanovující měřitelná kritéria kybernetické bezpečnosti pro produkty a systémy řízení energie zapojené do sítě. Čtěte více

CyberPower: UPS UT1050EG-FR

18. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: CyberPower)
Společnost CyberPower uvedla na trh nový model zdroje nepřerušovaného napájení (UPS) z řady UT určené pro domácnosti a malé kanceláře. Spínaný jednofázový záložní zdroj UT1050EG-FR o výkonu 630 W dokáže při výpadku síťového napájení udržet v provozu až čtyři připojená zařízení, např. počítače, malé servery, síťová úložiště NAS, bezpečnostní systémy apod. více než hodinu v závislosti na jejich příkonu. Čtěte více

Eaton vylepšil spolupráci s hyperkonvergovanou infrastrukturou Nutanix

26. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Software Intelligent Power Manager (IPM) verze 1.6 nabízí plnou integraci s hyperkonvergovanou infrastrukturou Nutanix Acropolis. Díky tomu mohou nyní uživatelé platformy Nutanix Acropolis využívat software společnosti Eaton k zajištění postupného odstavování infrastruktury Nutanix, zabezpečení nepřetržitého provozu a ochraně kriticky důležitých dat při výpadku napájení. Čtěte více

CyberPower: UPS PR3000ERTXL2U a PR3000ERT2U

26. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: CyberPower)
Společnost CyberPower uvedla na trh nové modely zdrojů nepřerušovaného napájení (UPS) určené pro domácí i profesionální použití. Novinky s účiníkem 1 a výkonem 3 000VA/3 000 W, slouží k napájení až osmi zařízení, jako jsou domácí kina a multimediální zařízení, pracovní stanice a servery, úložiště, telekomunikační zařízení, síťová zařízení nebo kamerové systémy. Čtěte více