Partnerská konference Synology poprvé v ČR

19. 9. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na dealerském setkání v pražském hotelu Yasmin společnost Synology seznámila své obchodní partnery nejen s možnostmi nejnovější verze operačního systému DSM 5.1 beta, ale také s několika novými NAS servery.
Vic Hsu, ředitel společnosti Synology

Úvod setkání obstaral Vic Hsu, ředitel společnosti Synology, který ve stručnosti firmu představil a pohovořil o aktuálních trendech a směru, kterým by se společnost chtěla ubírat. Zbývající část setkání, tedy bloky pojednávající nejprve o domácím segmentu a posléze o firemním segmentu, zajistil Lubomír Tomány, produktový manažer Synology pro Českou republiku a Slovensko. Během svého vystoupení se nejprve zabýval novinkami v operačním systému DMS 5.1 beta, na závěr však představil i nové „železo“.

Domácí segment

Uživatele z řad domácností uvítají vylepšený design ovládacího rozhraní, odstranění tutoriálů a jejich nahrazení několika nejvyhledávanějšími návody pro zprovoznění základních funkcí či možnost výběru dvou různých programových nabídek (klasické nebo „touch-friendly). Přibyla také podpora zobrazení stavových push notifikací z prohlížečů Safari a Chrome a nové linky pro sdílení dat z prostředí jakékoli aplikace.

Žhavou novinkou je aplikace Note Station, tedy poznámkový blok s možností vkládat multimédia a přistupovat k datům i prostřednictvím mobilní aplikace. Mezi další možnosti aplikace patří synchronizace mezi více uživateli i zařízeními, vyhledávání přes klíčová slova, šifrování dat, verzování či sdílení s uživateli mimo DSM (například prostřednictvím Facebooku, Twitteru či dalších služeb). Uživatelé mají nově k dispozici také možnost přímého otevírání dokumentů v aplikaci DS File (pouze na Androidu) a podporu formátu CardDAV (pro správu kontaktů v osobním cloudu, synchronizaci kontaktů s různými telefony a jejich ukládání v NAS).

Velký důraz klade Synology na podporu multimédií. Aplikace Video Station tak přichází nejen s upravenou úvodní obrazovkou a řazením na základě filtrů, ale také s jednoduchým sdílením, možností přístupu z webového prohlížeče (bez nutnosti video lokálně stahovat) či vyhledáváním titulků přes službu Opensubtitles.org. Nové funkce jsou dostupné i pro mobilní aplikaci DS Video, která může fungovat i jako dálkový ovladač pro NAS. Mobilní aplikace DS File nově zvládá přehrávat různé multimediální formáty (ani na Apple iOS tak nejsou potřeba přehrávače třetích stran).

Audio station, aplikace pro správu hudební kolekce, nově nabízí streamování hudby přes DLNA či AirPlay, vylepšené vyhledávání, hodnocení skladeb či jednoduché sdílení. A stejně jako aplikace Video station je optimalizována pro desktopové i mobilní prohlížeče. Mobilní přehrávač DS audio získal nové rozhraní, časovač pro automatické přehrávání či možnost spravovat skupiny reproduktorů (AirPlay či Bluetooth).

Aplikace pro ukládání a sdílení fotografií PhotoStation přináší větší množství přechodových efektů při prezentaci, možnost doplnění prezentace libovolnou hudební skladbou nebo možnost sdílet jednotlivé fotografie i celá alba. Nová mobilní verze této aplikace umožňuje vidět klíčové informace, komentovat a přidávat štítky z telefonu, přesunovat fotografie mezi složkami, procházet fotografie na časové ose či uchovávat alba pro offline prohlížení (na Androidu).

Firemní segment

Řadu novinek a vylepšení přináší systém DSM 5.1 beta také pro firemní nasazení. V případě aplikace Cloud Station patří mezi novinky podpora Windows ACL (podrobně definuje oprávnění uživatelů), flexibilní výběrová synchronizace (umožňuje nastavit, co přesně se má synchronizovat), až třikrát vyšší rychlost (díky synchronizaci až tří souborů najednou), vylepšená správa (synchronizace šifrovaných sdílených složek, vypnutí verzování souborů, záznam činnosti v centru protokolů, rozsáhlá nasazení díky podpoře Windows MSI installer), možnost synchronizace se šesti cloudovými úložišti (nově Microsoft OneDrive, Box.com, HubiC) či podpora FTV/WebDat přes File Station.

Velký přínos může mít pro řadu uživatelů zavedení proxy serveru, kdy NAS cachuje data stahovaná z internetu. Proxy server dále umožňuje také lepší kontrolu přístupu pomocí definice pravidel pro různé uživatele. Připravena je také plná podpora IPv6. Dále lze zmínit také nový Storage Analyzer, efektivní správu zálohování (dovoluje pobočce zálohovat do centrály i bez administrátorského účtu na zálohovacím serveru centrály, podporu Windows Azure, Hicloud, Amazon Glacier, Amazon S3 a dalších služeb) či kontinuální ochrana dat (tzv. snapshoty).

Bezpečnost Synology řeší několika způsoby. Jmenovat je možné poradce Security Advisor, speciální newsletter či nucený DSM Update pro QuickConnect a DDNS uživatele. Mezi další metody patří dvoustupňová verifikace, dynamická pravidla privilegií pro jednotlivé aplikace (možnost nastavit podle skupin nebo na základě adresy IP), zabezpečení aplikačních balíčků (s možností certifikace) či přidělování služeb dle síťového rozhraní.

V neposlední řadě přináší DSM 5.1 beta také vylepšení výkonu, a to například díky podpoře NFS vSphere VAAI (vytvoření klonů NASkou místo ESXi hostitelem) či možnosti nasazení SSD cache pro čtení (například i s jedním SSD).

Hardwarové novinky

Pro malé a střední podniky si Synology připravilo model DS415Play se čtyřjádrovým 2,4GHz procesorem, 2GB RAM pamětí nebo hardwarovým šifrováním.

Vlajkovými loděmi pak jsou 1U jednotka RC18015xs (obsahuje rack controller, procesor Xeon Quad Core 3,3 GHz, 8 GB RAM, 5 x 1Gb LAN port a 2 x PCI-E slot pro duální síťové 10Gb karty) rozšiřitelná přes jednotku RXD1215sas (obsahuje 12 x SAS HDD nebo SSD, 2 x mini SAS vstup a 2 x mini SAS výstup či úplná hardwarová redundanci). Díky sjednocení obou jednotek (kdy jedna funguje aktivně a jedna pasivně), které sdílejí jedno úložiště, bylo dosaženo vyššího výkonu, úspory nákladů a efektivnější správy.

V závěru proběhla tombola o dva NAS servery Synology (v obou případech doplněné dvojicí pevných disků WD Red) a kameru věnovanou společností Axis. Akce se zúčastnilo více než 100 hostů a živá diskuse probíhala ještě dlouho po skončení oficiálního programu.

Štítky: 
Fotogalerie: 
Vepředu Lubomír Tomány, produktový manažer Synology pro Českou republiku a Slovensko
Václav Štajner, produktový manažer AT Computers

Podobné články

ATC oficiálním distributorem QNAP i na Slovensku

8. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers se od června 2021 stává oficiálním autorizovaným distributorem produktů QNAP i na Slovensku. Pro Českou republiku zastoupení trvá již od roku 2011. Čtěte více

QNAP: NAS úložiště TS-130

28. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Cenově dostupné inteligentní úložiště TS-130 poslouží jako ideální domácí NAS, poskytuje centralizované úložiště, zálohování, správu multimédií a sdílení. Uložený obsah je bezpečně chráněn pomocí snímků. Spolu se širokou škálou multimediálních aplikací lze pomocí novinky vybudovat osobní cloud vhodný pro zábavní i praktické, produktivní využití. Čtěte více

Synology: úložiště RS2421+, RS2421RP+ a RS2821RP+

23. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Společnost Synology uvedla na trh nová zařízení RackStation RS2421+ a RS2421RP+ (12 pozic pro pevné disky) a zařízení RS2821RP+ (16 pozic pro pevné disky). Úložiště jsou navržena tak, aby podávala vynikající výkon při zálohování rozsáhlých infrastruktur, sdílení souborů na firemní úrovni a poskytování služeb privátního cloudu. Čtěte více

QNAP QuWAN vRouter propojí VMware ESXi s SD-WAN

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Společnost QNAP představila QuWAN vRouter, virtuální směrovač SD-WAN, který podporuje platformy a servery VMware ESXi. QuWAN vRouter na bázi předplatného je k dispozici s mnoha úrovněmi, od bezplatného základního řešení až po prémiová řešení s velkou šířkou pásma pro uživatele, kteří mohou okamžitě upgradovat na infrastrukturu SD-WAN za cenu, která jim vyhovuje. Čtěte více