Novinky (nejen) ze světa NAS serverů na QNAP Tech Day 2020

21. 11. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Produktová konference společnosti QNAP, která se uskutečnila v pražském hotelu Absolutum Boutique, umožnila partnerům a zákazníkům nahlédnout pod pokličku připravovaných novinek populárního tchajwanského výrobce. Ačkoli je QNAP známý zejména svými NAS servery, jeho portfolio se aktuálně stále více rozrůstá i do řady dalších souvisejících segmentů.

Konferenci zahájil Václav Štajner, country manager QNAPu pro Českou republiku, který se následně ihned zhostil také první naplánované prezentace, jejímž cílem bylo hosty seznámit s nejdůležitějšími novinkami. Kromě toho, že QNAP aktuálně nabízí široké portfolio úložišť pokrývající klíčové zákaznické segmenty (domácnosti, SMB i enterprise), můžeme v jeho nabídce najít také další produkty, nejčastěji síťové prvky a další doplňky. Přesah můžeme sledovat např. také do segmentu videodohledových řešení a dalších oblastí.

Mezi trendy, které se v segmentu NAS serverů aktuálně nejvíce skloňují, jednoznačně patří umělá inteligence, možnost doplňování grafických karet, rozšiřování rozhraní Thunderbolt 3 i rostoucí adopce procesorů AMD Ryzen a kompletně flashových řešení. Z produktových novinek se v nejbližší době můžeme těšit např. na řešení ES1886dc nebo ES2486dc.

Stále důležitější roli hrají v nabídce QNAPu i síťové prvky, ať už použitelné samostatně, ale zejména jako vhodný doplněk úložiště. Zaujmou např. 10Gb switche, a to s optickým či metalickým připojením. V tomto segmentu se již brzy můžeme těšit např. na modely QSW-308-S, QSW-308-1C nebo QXG-10G2T-107. Nechybí ani různé typy PCIe komunikačních karet a další příslušenství.

Jednou z nejdůležitějších připravovaných novinek je řešení Guardian Q6D-1600P, tedy chytrý spravovatelný L2 PoE switch, který zároveň zastane i funkci podnikového úložiště.

Projektová podpora a záruky

V neposlední řadě Václav Štajner zmínil také možnosti projektové podpory umožňující partnerům získat slevy na vybrané desktopové i rackové modely při odběru již od jednoho kusu. Nechybí ani možnost zápůjčky vybraných modelů, např. pro demonstraci u zákazníka.

QNAP také neustále rozšiřuje nabídku doplňkových záruk a služeb. Kromě možnosti rozšíření standardní záruky až na pět let jde např. o možnost dokoupení záruk Next Business Day a Next Business Day Onsite (tedy o opravu následující pracovní den v sídle zákazníka).

Boxafe a QTS hero

Další novinky patřily do oblasti softwaru. V první řadě přišla řeč na nástroj Boxafe určený pro zálohování (a případnou obnovu) dat z cloudových služeb Google G Suite a Microsoft Office 365 (vč. SharePointu). Služba poslouží např. pro obnovu omylem smazaných dokumentů nebo jako pojistka proti ransomwaru. Zároveň pomůže s dodržováním pravidla „3-2-1“. Řešení je dostupné zdarma a umožňuje spravovat i několik tisíc uživatelských účtů.

V posledním stádiu příprav se aktuálně nachází nový operační systém QTS hero určený pro podniková úložiště. Jde o nově vyvinutý OS založený na platformě QTS, ale s pokročilým souborovým systémem ZFS, jenž přináší lepší integritu dat, větší ochranu úložiště a vyšší celkový výkon. Funkce, aplikace i QUI vycházejí z QTS. Novinka je vhodná pro nasazení při zpracování audia nebo videa a pro další aplikace vyžadující vysoký výkon i spolehlivost.

Závěr prezentace Václava Štajnera vyplnily informace možnostech a výhodách QNAP Cloud NAS.

Prezentace společnosti Seagate

Druhá část dopoledního bloku patřila společnosti Seagate, konkrétně pak Marku Říhoškovi, který hovořil produktech určených pro nasazení v NAS serverech. Řady IronWolf a IronWolf Pro jsou tvořeny HDD s kapacitou až 16 TB, do řady IronWolf 110 pak spadají SSD s kapacitou až 3,84 TB. Portfolio společnosti Seagate svými možnostmi uspokojí různé typy zákazníků a samozřejmě využívá firmware přizpůsobený pro provoz v síťových úložištích. Výhodou jsou vlastnosti jako pojištění Data Recovery (první dva roky jsou zdarma, další lze dokoupit, a slibuje obnovení dat při poruše disku – v případě HDD je úspěšnost přes 90 %) nebo IronWolf Health (systém pro dohled nad kondicí a provozními charakteristikami disku).

Odpolední blok

Po obědě proběhly prezentace zaměřené na dohledová kamerová řešení QVR Pro a QVR Face a tzv. Demo Lab tvořený praktickými ukázkami (šlo např. o ukázky možností kamerových systémů nebo virtualizaci). Během dne mohli přítomní také soutěžit o balíček QNAP NAS serveru s HDD Seagate. Na závěr nechyběl ani prostor pro diskusi se zástupci obou přítomných značek.

Obrazová galerie:
Štítky: 
Qnap, Seagate