Cisco Expo 2012

26. 4. 2012. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: DCD Publishing)
Mobilita, video a cloud jako aktuální trendy současného IT byly tématy 13. ročníku Cisco Expo v Praze. Startovním tématem šesti technologických směrů byl pak trend BEYOD – „Bring Your Own Device“ (do podnikové infrastruktury).
Jiří Devát, generální ředitel Cisco ČR

Zaměstnanci stále častěji požadují více flexibility v tom, jakým způsobem a odkud budou vykonávat svou práci, a rovněž chtějí mít možnost využívat pro přístup do firemní sítě svá vlastní zařízení. Platí to zejména pro současnou online generaci – podle studie Cisco Connected World Technology Report by svá soukromá zařízení chtělo využívat pro pracovní úkoly 80 procent studentů a mladých zaměstnanců. Právě ti budou určovat trendy v následujících letech. Novému trendu na pracovním trhu se říká BYOD – „Bring Your Own Device“, tedy využívání soukromých zařízení pro pracovní účely a přístup k firemním datům. Jeho nástup výrazně souvisí s růstem prodejů chytrých mobilních zařízení.

BEYOD se tím stává katalyzátorem změn ve firemních ICT. Koncept BYOD je zároveň těsně provázán s dalšími důležitými trendy, jako jsou mobilita, video a cloud, které jsou rovněž předmětem dvoudenního programu konference Cisco Expo.

V dnešním světě a dnešních sítích jsou miliardy chytrých mobilních zařízení a jejich počet bude i nadále narůstat. Koncept BYOD v sobě ukrývá mnohem víc než jen fakt, že zaměstnanci mají možnost využívat k práci svá vlastní zařízení. Jde o možnost volby toho, jak a odkud pracuji, jaké pro to využívám nástroje a jak komunikuji s ostatními – přičemž hlavním cílem a výhodou takového přístupu je vyšší produktivita práce. Svá soukromá zařízení při práci s firemní sítí dnes chtějí využívat velmi často mladí a talentovaní zaměstnanci, kteří mají značné zkušenosti s moderními technologiemi a umějí je využít pro rychlejší řešení pracovních úkolů – to je pro jejich zaměstnavatele jasná konkurenční výhoda. Koncept BYOD klade samozřejmě určité nároky na firemní IT procesy, na druhou stranu ale nese jednoznačné přínosy pro firmu,“ prohlásil generální ředitel společnosti Cisco Jiří Devát.

Dříve firmy využívaly nejmodernější technologie a uživatelé s nimi přicházeli do kontaktu právě v zaměstnání. S masivním nástupem osobních počítačů, notebooků, a zejména v poslední době smartphonů a tabletů už to ale neplatí. Dnes najdeme velmi často nejvyspělejší zařízení v rukou zaměstnanců, kteří si je ze zájmu pořídili pro soukromé použití i pro práci.

Velký zájem o koncept BYOD mezi současnými firmami potvrzuje i viceprezident společnosti Gartner Paul DeBasi: „Do budoucna exponenciálně poroste mobilní datový provoz. Pro existující sítě to bude znamenat značnou zátěž a je tak na poskytovatelích mobilního připojení i konkrétních společnostech, aby inovovali stávající síťovou infrastrukturu. Společnosti také začaly zavádět koncept BYOD jako nástroj pro pokrytí rostoucích požadavků uživatelů, dosažení potenciálu úspor a zjednodušení správy koncových zařízení. Komplexní přístup ke konceptu BYOD umožňuje podnikům najít rovnováhu mezi bezpečností, spokojeností uživatelů a požadavky na podporu.“

Koncept BYOD přináší do firem kromě úspor i vyšší flexibilitu a tím i spokojenost zaměstnanců. Přispívá k zavedení širokého spektra nástrojů pro spolupráci a nabízí prostor pro lepší skloubení soukromého a pracovního života. Skutečnost, že pak IT oddělení musí řešit správu různých zařízení přistupujících do sítě, může na první pohled vypadat komplikovaně, ale s vhodným řešením pro řízení přístupu to naopak přinese řád do informační infrastruktury. Navíc by se tomuto kroku v budoucnu IT oddělení s největší pravděpodobností stejně nevyhnula. Podle analytické společnosti Gartner bude do roku 2013 podporovat 80 procent firem mobilní pracovníky. Tato skutečnost bude dále prohlubovat poptávku po nástrojích pro spolupráci a video komunikaci. Podle studie společnosti Cisco Visual Networking Index vzroste do roku 2016 přenos mobilních dat 18krát, přičemž video bude tvořit 71 procent veškerého datového provozu v mobilních sítích.

Cisco pomáhá firmám řešit jejich potřeby a požadavky v souvislosti s nasazením konceptu BYOD do každodenní praxe. Nabízí komplexní soubor řešení pro podnikovou infrastrukturu, které poskytují daleko širší možnosti než pouze jednoduché připojení konkrétního zařízení do sítě. Technologie Cisco umožňují správu až 30 000 různých zařízení (dnes má mnoho zaměstnanců více než jedno zařízení připojené do sítě), jejich přístupu do firemní sítě a k datům, zajištění bezpečnosti, správu aplikací nebo i možnost vzdáleného přístupu, který lze využít například v případě ztráty zařízení ke smazání citlivých údajů.

Díky komplexnímu přístupu založenému na architektuře Borderless Network umožňuje Cisco překročit hranice samotného BYOD (ve smyslu připojení soukromých zařízení do sítě) a nabídnout ještě více:

1. Jednotná pravidla napříč síťovou infrastrukturou – v pevných i bezdrátových sítích, mobilní síti nebo VPN prostřednictvím ISE (Cisco Identity Services Engine), který umožňuje self-provisioning zařízení a integraci těchto pravidel s řešením pro správu mobilních zařízení – MDM (Mobile Device Management).

2. Nejnovější update řešení Cisco Unified Wireless Network Software 7.2, který přináší dvojnásobnou škálovatelnost pro multicast video, podporu až 30 000 zařízení a podporu protokolu IPv6. Tato vylepšení pomohou zvýšit kvalitu nástrojů pro spolupráci, jako jsou Cisco Jabber nebo WebEx s využitím real-time videa.

3. Zjednodušení provozu a správy sítě prostřednictvím Prime Assurance Management a Prime Infrastructure. Tato řešení pomáhají IT odborníkům monitorovat a porozumět výkonu jednotlivých aplikací z uživatelského pohledu, urychlí řešení problémů a sníží provozní náklady.

Štítky: 

Podobné články

Cisco zrychluje nasazení kritických podnikových aplikací

16. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila nové funkce hyperkonvergované infrastruktury HyperFlex. Přínosem nových funkcí je zvýšení výkonu, vylepšení správy, rozšíření ochrany podnikových dat a celkové Čtěte více

Šest technologických trendů příštích let

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Rok 2016 potvrdil, že se současný svět mění a digitalizace prostupuje do všech oblastí života. Ať už jde o trend rozšířené reality nebo nové taktiky kyberzločinců, kteří již aktivně vystupují a Čtěte více

Trendy v oblasti podnikových sítí v roce 2017

27. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Cisco představila 10 trendů, které by měly hýbat světem podnikových ICT v roce 2017. Mezi ně patří například Wi-Fi volání nebo Internet věcí v kancelářích. Čtěte více

IDC: Trh s bezpečnostními zařízeními má za sebou dobrý start roku 2016

17. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: IDC)
Trh s bezpečnostními zařízeními vykázal v prvním čtvrtletí 2016 růst jak po stránce obratu jednotlivých výrobců, tak v počtu prodaných kusů. Jde tak o jedenáctý rok, v němž bezpečnostní trh vykazuje Čtěte více