Brněnská konference o internetu věcí představila akcelerátor nasazení IoT ve světě

1. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: M2MC)
V prostorách Regionální hospodářské komory Brno se sešlo více než pět desítek odborníků v oblasti Internetu věcí, resp. internetu věcí pro zařízení s velmi nízkou spotřebou energie (NB-IoT). Účastníci z Česka i ze zahraničí diskutovali o aktuálních trendech a výzvách spojených s IoT technologiemi.

Není náhodou, že se konference koná právě u nás. Jsme společně s Nizozemím na čele světové implementace těchto technologií a již od roku 2016, jako jedna z prvních zemí na světě, nabízíme celoplošné pokrytí všemi hlavními sítěmi, které umožňují přenos malých datových zpráv z energeticky úsporných zařízení,“ vysvětlil Karel Krčmář, jednatel M2MC a odborník, který stojí za rozvojem IoT sítí v ČR.

Účastníci konference mají zkušenosti s reálným provozem stovek tisíc zařízení nejrůznějšího typu, která např. předávají informace o teplotě a vlhkosti půdy, stavech vodoměrů, plynoměrů a elektroměrů, nebo o průnicích vlhkosti do stavebních konstrukcí.

Trh zařízení internetu věcí s velmi nízkou spotřebou energie meziročně celosvětově roste dvoucifernými hodnotami. Do roku 2030 se očekává zdvojnásobení počtu nasazení těchto zařízení,“ doplnil Krčmář. „Čidla, která využívají českou platformu Miotiq.com, jsou využívána ve více než 40 zemích na pěti kontinentech.

Účastníci konference mezi sebou sdíleli poznatky a zkušenosti s reálným nasazením zařízení internetu věcí s velmi nízkou spotřebou energie na různých místech ve světě, specifickými tématy byly rozdíly ve funkčnosti sítí různých mobilních operátorů a protokoly nezbytné pro spolehlivou funkčnost zařízení využívající sítě NB-IoT a LTE-M.

Účastníci konference se věnovali také bezpečnosti a jejímu zajištění v celém řetězci od samotných zařízení až po data ukládaná v IoT datových skladech nebo aplikacích.

AMIOT

Na konferenci byla představena iniciativa AMIOT (Akcelerace Masivního nasazení IOT), která si klade za cíl poskytnout vývojářům zařízení a aplikací nástroj pro překonání prvotních bariér při nasazování IoT technologií. Umožní jim také rychleji dosáhnout dostatečného množství zařízení či zákazníků, které je potřebné pro správný a efektivní chod vyvíjených systémů.

Děkujeme RHK Brno za možnost uspořádat konferenci na Výstavišti a za příspěvek ke komunikaci mezi středoevropskými firmami zabývajícími se IoT. Akce, jako byla tato, pomáhají zlepšení konkurenceschopnosti českých firem v oblastech s výraznou přidanou hodnotou,“ uzavřel Krčmář.

Štítky: 

Podobné články

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více

Česká softwarová IoT platforma miotiq pokrývá většinu důležitých zemí Evropy a Ameriky

10. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: M2MC)
Integrační platforma miotiq představuje nástroj pro propojení koncových zařízení s aplikacemi, které dokáží zpracovávat data přímo ze senzorů. Miotiq dokáže využívat NB-IoT sítě mobilních operátorů po celém světě (v evropském a tuzemském prostředí např. síť Vodafonu). Čtěte více

Karel Krčmář (M2MC): NB-IoT přináší skvělou příležitost pro resellery

14. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S ředitelem firmy M2MC Karlem Krčmářem jsme hovořili o současné situaci na trhu internetu věcí v České republice i ve světě. V rozhovoru mimo jiné hovoříme o tématech jako výhody a nevýhody současné generace IoT sítí, koexistence s 5G, vývoji do budoucna, příležitostech pro resellery a řadě dalších otázek. Čtěte více

Vývoj internetu věcí v ČR

29. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a M2MC)
I když vývoj mobilních komunikací prodělal za poslední roky velké změny a asi jen málokdo dokáže odhadnout jeho další cestu, v jedné věci mají přesto všichni jasno – součástí budoucnosti mobilní komunikace se rozhodně stanou řešení pro přenos informací (dat) s využitím mobilních sítí. Čtěte více