ALSO Power Platform Club „naživo“
Projekt Power Platform Club není úplnou novinkou – původně vznikl již v roce 2021 pod taktovkou Microsoftu, dnes však již funguje pod patronátem ALSO. S Microsoftem je však logicky i nadále těsně spjatý, o čemž svědčí například i místo konání únorového osobního setkání Power Platform Clubu, které proběhlo právě v pražské centrále amerického výrobce.
Valentýnské setkání v Praze
Cílem únorového setkání bylo propojit účastníky Power Platform Clubu s nejlepšími odborníky na technologie společnosti Microsoft z České republiky a Slovenska a sdílet jejich rady, zkušenosti a osvědčené postupy.
„Věřím, že dnešek pro vás bude inspirativní a konstruktivní, protože se zde sešla řada specialistů, kteří přednášejí po celém světě, s obsahově zajímavými a tematicky pestrými prezentacemi. Se všemi navíc budete moci během dne probrat své dotazy. Jsem rád, že jste dorazili v tak velkém počtu a doufám, že si z dnešního setkání odnesete mnoho užitečných poznatků,“ uvedl za organizátory v úvodu konference Jan Kukučka, Microsoft 365 & Power Platform specialist v ALSO Czech Republic a zakladatel Power Platform Clubu.
Program konference byl bohatý a pokrýval širokou škálu aktuálních témat. O low code vývoji a jeho budoucnosti, ale třeba i o technologiích jako Copilot nebo generativní AI, hovořil Petr Karásek z Microsoftu. Tomáš Prokop ze společnosti Networg se věnoval možnostem prostředí Power Platform a základům toho, co je potřeba umět pro navržení a naprogramování kvalitní aplikace. Štěpán Rešl z DataBrothers následně mluvil o tzv. custom funkcích a jejich využití v databázích Power Query. V další prezentaci se Pavel Večeř z Microsoftu zaměřil na využití Copilota a možnosti, jak s jeho pomocí maximalizovat efektivitu práce v aplikacích Power Platform.
Po pauze na oběd referoval Lukáš Pavelka z firmy My Condy o pluginu Figma, který je praktickým a užitečným doplňkem pro vývojáře Power Platform aplikací. Martin Opršal ze společnosti Allium navázal s tématem AppSource a PIM v Microsoft Dynamics. Přednáškový blok uzavřel Jiří Blažek z CloudForce s vystoupením věnovaným praktickému využití Power Apps aplikací v každodenním životě.
Následně nechyběl čas vyhrazený pro diskuzi mezi odborníky, partnery a klienty.
Co bude dál?
Power Platform Club bude samozřejmě pokračovat v podobě pravidelných webinářů, postupně však s tím, jak se rozšiřuje dosah platformy, dochází i k rozšiřování jejího záběru. Kromě firem, které vyvíjejí software, se sem navíc stále častěji dostávají také další typy organizací včetně společností, které se vývoj chtějí naučit, nebo podniků, které pracují přímo s koncovými zákazníky, pomáhají jim řešit jejich každodenní potřeby, ale samotnému vývoji příliš nerozumějí a hledají partnery schopné jim s tím pomoci. Nejen těm by mohl do budoucna přijít vhod plánovaný katalog umožňující sdílet informace o již existujících produktech a službách českých a slovenských vývojářů. „Účastníky Power Platform Clubu učím, aby – pokud je to aspoň trochu možné – nevyvíjeli řešení pro jednoho klienta, ale aby se soustředili na produkty, které mohou dodat více zákazníkům. Radím také, aby všichni hned od začátku uvažovali globálně a snažili se o umístění v celosvětovém katalogu, což samozřejmě obnáší nutnost splnění určitých podmínek a pravidel,“ poznamenal Jan Kukučka.
Dalším z principů, které se bude Power Platform Club snažit svým účastníkům postupně naučit, je důraz na unifikovatelnost vyvíjených řešení. Aktuálně se připravují podklady, které by měly v ideálním případě zajistit určitou vzájemnou podobnost produktů po designové, uživatelské i funkční stránce. Půjde však samozřejmě o dobrovolnou záležitost a bude na každém z vývojářů, do jaké míry (a pokud vůbec) se těmito doporučeními bude řídit.
„Do budoucna by se mohl Power Platform Club zaměřit např. i na oblast BizApps, tedy ERP řešení jako Microsoft Business Central či Microsoft Dynamics 365, zejména pak z pohledu tvorby dalších vrstev nad těmito systémy prostřednictvím Power Platformy,“ uzavřel Jan Kukučka.
Aktuální informace k plánovaným webinářům získáte zde.