ALSO Power Platform Club „naživo“

26. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
ALSO Czech Republic na sklonku loňského roku oživilo vzdělávací projekt Power Platform Club zaměřený na technologie společnosti Microsoft z oblastí, jako jsou vývoj podnikových aplikací, automatizace, umělá inteligence a další aktuální témata. Platforma spoléhá primárně na online webináře, ale počítá také s osobními setkáními. První taková akce proběhla v polovině února v Praze.

Projekt Power Platform Club není úplnou novinkou – původně vznikl již v roce 2021 pod taktovkou Microsoftu, dnes však již funguje pod patronátem ALSO. S Microsoftem je však logicky i nadále těsně spjatý, o čemž svědčí například i místo konání únorového osobního setkání Power Platform Clubu, které proběhlo právě v pražské centrále amerického výrobce.

Valentýnské setkání v Praze

Cílem únorového setkání bylo propojit účastníky Power Platform Clubu s nejlepšími odborníky na technologie společnosti Microsoft z České republiky a Slovenska a sdílet jejich rady, zkušenosti a osvědčené postupy.

„Věřím, že dnešek pro vás bude inspirativní a konstruktivní, protože se zde sešla řada specialistů, kteří přednášejí po celém světě, s obsahově zajímavými a tematicky pestrými prezentacemi. Se všemi navíc budete moci během dne probrat své dotazy. Jsem rád, že jste dorazili v tak velkém počtu a doufám, že si z dnešního setkání odnesete mnoho užitečných poznatků,“ uvedl za organizátory v úvodu konference Jan Kukučka, Microsoft 365 & Power Platform specialist v ALSO Czech Republic a zakladatel Power Platform Clubu.

Program konference byl bohatý a pokrýval širokou škálu aktuálních témat. O low code vývoji a jeho budoucnosti, ale třeba i o technologiích jako Copilot nebo generativní AI, hovořil Petr Karásek z Microsoftu. Tomáš Prokop ze společnosti Networg se věnoval možnostem prostředí Power Platform a základům toho, co je potřeba umět pro navržení a naprogramování kvalitní aplikace. Štěpán Rešl z DataBrothers následně mluvil o tzv. custom funkcích a jejich využití v databázích Power Query. V další prezentaci se Pavel Večeř z Microsoftu zaměřil na využití Copilota a možnosti, jak s jeho pomocí maximalizovat efektivitu práce v aplikacích Power Platform.

Po pauze na oběd referoval Lukáš Pavelka z firmy My Condy o pluginu Figma, který je praktickým a užitečným doplňkem pro vývojáře Power Platform aplikací. Martin Opršal ze společnosti Allium navázal s tématem AppSource a PIM v Microsoft Dynamics. Přednáškový blok uzavřel Jiří Blažek z CloudForce s vystoupením věnovaným praktickému využití Power Apps aplikací v každodenním životě.

Následně nechyběl čas vyhrazený pro diskuzi mezi odborníky, partnery a klienty.

Co bude dál?

Power Platform Club bude samozřejmě pokračovat v podobě pravidelných webinářů, postupně však s tím, jak se rozšiřuje dosah platformy, dochází i k rozšiřování jejího záběru. Kromě firem, které vyvíjejí software, se sem navíc stále častěji dostávají také další typy organizací včetně společností, které se vývoj chtějí naučit, nebo podniků, které pracují přímo s koncovými zákazníky, pomáhají jim řešit jejich každodenní potřeby, ale samotnému vývoji příliš nerozumějí a hledají partnery schopné jim s tím pomoci. Nejen těm by mohl do budoucna přijít vhod plánovaný katalog umožňující sdílet informace o již existujících produktech a službách českých a slovenských vývojářů. „Účastníky Power Platform Clubu učím, aby – pokud je to aspoň trochu možné – nevyvíjeli řešení pro jednoho klienta, ale aby se soustředili na produkty, které mohou dodat více zákazníkům. Radím také, aby všichni hned od začátku uvažovali globálně a snažili se o umístění v celosvětovém katalogu, což samozřejmě obnáší nutnost splnění určitých podmínek a pravidel,“ poznamenal Jan Kukučka.

Dalším z principů, které se bude Power Platform Club snažit svým účastníkům postupně naučit, je důraz na unifikovatelnost vyvíjených řešení. Aktuálně se připravují podklady, které by měly v ideálním případě zajistit určitou vzájemnou podobnost produktů po designové, uživatelské i funkční stránce. Půjde však samozřejmě o dobrovolnou záležitost a bude na každém z vývojářů, do jaké míry (a pokud vůbec) se těmito doporučeními bude řídit.

„Do budoucna by se mohl Power Platform Club zaměřit např. i na oblast BizApps, tedy ERP řešení jako Microsoft Business Central či Microsoft Dynamics 365, zejména pak z pohledu tvorby dalších vrstev nad těmito systémy prostřednictvím Power Platformy,“ uzavřel Jan Kukučka.

Aktuální informace k plánovaným webinářům získáte zde.

Obrazová galerie:

Podobné články

Audiopro přináší do ČR značku Cabolo, specialistu na AI přepis hlasu na text v reálném čase

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Audiopro)
Česká společnost Audiopro do České republiky přináší italskou značku Cabolo, která poskytuje řešení z oblasti automatického přepisu hlasu v reálném čase za využití umělé inteligence. Čtěte více

AMD představilo nové procesory Ryzen Pro řady 8000 a Ryzen Pro řady 8040 se Zen 4 a AI jádry

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Obě nové procesorové série vycházejí z dříve představených spotřebitelských CPU. I v tomto případě je přítomna dedikovaná NPU jednotka, navíc jsou zde však funkce určené pro nasazení v korporátním prostředí. Zatímco řada Ryzen Pro 8040 míří do přenosných počítačů a pracovních stanic, APU řady Ryzen Pro 8000 se stanou prvními desktopovými x86 procesory s dedikovanou jednotkou pro AI výpočty. Čtěte více
Adam Paclt, generální ředitel společnosti IceWarp

Současné AI nástroje jsou jen „škrábáním po povrchu“

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IceWarp )
Umělá inteligence tak, jak ji známe dnes v podobě různých chatovacích nástrojů, je jen odrazovým můstkem k tomu, co tato technologie nabídne v blízké budoucnosti. Jakmile se AI nasadí na kvantové počítače, dojde k nebývalému rozvoji ve všech oborech. Čtěte více

Nová pravidla pro firemní AI mohou katapultovat Evropu do popředí

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSM)
V Evropské unii začala platit nová pravidla pro využití AI ve firmách. Obavy ze zaostávání za zbytkem světa jsou zbytečné, Evropa se může stát v revoluční technologii světovým lídrem. Nejinak je tomu i u Česka. S pravidly padla legislativní bariéra v podnikovém využívání AI a je na českých manažerech, aby zvedli hozenou rukavici. Čtěte více