Vládu nad Intelem převezme dosavadní šéf VMwaru

18. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Již delší dobu je zřejmé, že situace v Intelu není nejlepší. Procesory, které jsou hlavním artiklem v sortimentu amerického výrobce, stagnují a nedaří se najít správnou cestu k přechodu na pokročilejší výrobní procesy. A akcionáři začínají být i kvůli rychle sílícímu tlaku ze strany AMD nervózní. Jejich doposud poslední akcí je tak přivedení nového CEO.
Pat Gelsinger se 15. 2. 2021 stane CEO Intelu

Dosavadní šéf firmy Bob Swan skončí k 15. únoru 2021, kdy jeho roli převezme Pat Gelsinger, který doposud stál v čele další velké americké technologické firmy VMware. Intel však velmi dobře zdá, strávil zde totiž nemalou část své předchozí kariéry.

Intel v prohlášení tvrdí, že tato personální změna nijak nesouvisí s finančními ukazateli a dodává, že firma předpokládá, že výsledky za čtvrtý kvartál roku 2020 dokonce předčí původně očekávané hodnoty. Intel navíc dodává, že s mu v poslední době podařilo dosáhnout značného kroku v případě 7nm výrobní technologie s tím, že detailnější informace by měly brzy následovat.

Gelsinger si do Intelu přináší přes 40 let zkušeností z vedoucích pozic v různých technologických společnostech a nyní jde o dlouhodobě respektovaného ředitele a IT veterána. Zároveň ho můžeme odznačit za srdcaře, protože ačkoli v posledních letech působil jinde (za zmínku stojí primárně EMC, a hlavně pak VMware, který od roku 2021 vedl), v Intelu již působil. A ne zrovna krátce – strávil zde celých 30 let a má podíl na vývoji a adopci celé řady technologií (např. USB a Wi-Fi) i známých procesorů a procesorových rodin (80486, Core, Xeon a mnoha dalších) z pozice inženýra a později i CTO.

Podle představenstva Intelu jde o vhodného CEO, který již dříve prokázal své technologické znalosti a dovednosti i schopnost být leaderem, kterého ostatní následují. Představenstvo v čele se svým nezávislým předsedou Omarem Ishrakem věří, že Helsinger bude pokračovat ve vedení firmy založeném na hodnotách i v důsledné operační exekutivě. Zároveň věří, že Gelsinger díky svým manažerským i technologickým schopnostem zvládne Intel provést náročným kritickým obdobím nutné transformace a znovu upevní jeho vedoucí pozici napříč jednotlivými produktovými segmenty.

Štítky: 
Intel