Změna vzhledu pro vysílače mobilních operátorů

13. 3. 2011. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Alcatel-Lucent)
Alcatel-Lucent oznámil uvedení řešení lightRadio, které změní koncept výstavby mobilních sítí. Základnové stanice a věže mobilních operátorů, dosahující výšky až 40 m, jsou nejdražším a energeticky náročným prvkem mobilních sítí, který je velmi nákladný na údržbu.

Eliminace těchto vlastností přichází ve formě zmenšení a zjednodušení, a to díky technologii lightRadio, která je zabudována v malé kostce o velikosti dlaně. Tu lze snadno a prakticky kdekoli schovat. Výhodou tohoto řešení však není pouze na první pohled patrný rozměr, ale i schopnost zvýšit kapacitu provozu v mobilních sítích, která je problémem všech mobilních operátorů. Systém lightRadio tak udává směr na poli mobilních a širokopásmových zařízení. Přináší modernizaci, zjednodušení, ale i úsporu nákladů a vyšší kvalitu služeb.

Toto řešení vzniklo v Bellových laboratořích společnosti Alcatel-Lucent, a to ve spolupráci se společnostmi Freescale a Hewlett packard. Světoznámé Bellovy laboratoře přinesly světu již celou řadu technologií počínaje tranzistorem či laserem.

Komplikaci pro architekturu současných řešení mobilní infrastruktury představuje změť různých antén obsluhujících systémy 2G, 3G a LTE. Bellovy laboratoře vyvinuly technologii Wideband Active Array Antenna, která je součástí řešení lightRadio. Jde o aktivní vícepásmovou anténu, která nahrazuje všechny anténní systémy jedním aktivním prvkem, který podporuje široké spektrum standardů. Díky velmi malému rozměru mohou být tyto antény instalovány na sloupech, stěnách budov a všude tam, kde je k dispozici elektřina a širokopásmové připojení.

Ben Verwaayen, ředitel společnosti Alcatel-Lucent, uvedl: „lightRadio je předzvěstí zániku vysílačů v podobě, jak je známe. Je odpovědí na řadu problémů, se kterými se operátoři potýkají, zejména vysokých nákladů na energii, narůstající oblíbenosti videa v mobilních telefonech a potřeby propojit nepropojitelné.”

Mezi jeho hlavní výhody patří ochrana životního prostředí – snižuje spotřebu energie mobilních sítí až o 50 procent ve srovnání se současnými rádiovými zařízeními pro přístup k síti. (Výzkumy Bellových laboratoří odhadují, že současné základnové stanice celosvětově vytváří 18 000 000 tun CO2 ročně). lightRadio představuje alternativu k současné džungli velkých a všudypřítomných věží. Přichází éra malých antén, které mohou být umístěny prakticky kdekoli.

Tato generace antén přináší celkové úspory nákladů na vlastnictví mobilních sítí, a to až o 50 procent (Bellovy laboratoře odhadují, že mobilní operátoři utratili v roce 2010 za provoz, údržbu, energii a připojení 150 miliard euro.), zvyšuje kapacitu v městských a příměstských lokalitách asi o 30 procent, podporuje všechny technologie (2G, 3G a LTE) a pokrývá více frekvenčních pásem v rámci jedné jednotky. 

Základní prvky řešení lightRadio budou připraveny pro testovací provoz u zákazníků v druhé polovině roku 2011. Alcatel-Lucent je ve fázi plánování spolupráce s China Mobile, stejně jako s řadou jiných poskytovatelů na celém světě a bude testováno v kooperaci několika subjektů.

Alain Maloberti, Senior Vice President, Network Architecture and Design, France Telecom/Orange říká: „ Architektura bezdrátového připojení a inovativní systémové prvky nám pomohou k dosažení operativních úspor. Budeme tak lépe připraveni na budoucí výzvy. Těšíme se na úzkou spolupráci se společností Alcatel-Lucent, při které budeme zkoumat a testovat tento systém.”

Ze studie společnosti Alcatel-Lucent vyplývá, že trh rádiových multitechnologií, který zahrnuje i lightRadio, bude v roce 2014 představovat příležitost v podobě více než dvanáct miliard euro, což představuje více než 55 procent celkového trhu s bezdrátovými přístupovými technologiemi. V letech 2011 – 2018 dosáhne tento trh celkové kumulativní velikosti přes 100 miliard euro.