Zisk především? Za poklesem DDoS útoků stojí zájem o těžbu kryptoměn

24. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Jen velmi mírný meziroční nárůst počtu DDoS útoků zaznamenala ve 4. čtvrtletí 2020 bezpečnostní aplikace Kaspersky DDoS Prevention. Oproti 3. čtvrtletí 2020 však počet těchto útoků mezikvartálně poklesl o 31 %. Výrazný propad útoků si lze vysvětlit rostoucím zájmem o těžbu kryptoměn.

Když se během roku 2020, který negativně poznamenala celosvětová pandemie Covid-19, lidé masivně přesunuli na internet, jedním z následků byl boom DDoS útoků. Během posledního čtvrtletí loňského roku pokračovaly například útoky na vzdělávací instituce – takové incidenty zaznamenalo několik škol v americkém státě Massachusetts nebo Laurentian University v Kanadě. Zvýšenými DDoS útoky trpěly také online herní služby.

Ve 4. čtvrtletí 2020 se však odehrálo jen o 10 % více DDoS útoků než ve 4. čtvrtletí 2019. A ve srovnání se 3. čtvrtletím 2020 poklesl počet těchto útoků o 31 %, přičemž i ve 3. třetím čtvrletí nastal mezikvartální pokles oproti 2. čtvrtletí 2020.

Odborníci se domnívají, že tento pokles zájmu o DDoS útoky může souviset s nárůstem hodnoty kryptoměn. Kvůli němu se totiž kyberzločinci pravděpodobně rozhodli „přestavět“ pomocí svých řídících C&C serverů některé jimi ovládané sítě infikovaných počítačů a dalších zařízení (tzv. botnety) dříve používané pro DDoS útoky a využít jejich výpočetní sílu k těžbě kryptoměn.

Dokazují to také statistiky KSN. V průběhu roku 2019, stejně jako začátkem roku 2020, klesal počet kryptominerů. Od srpna 2020 se ale tento trend změnil, přičemž výskyt tohoto druhu malwaru mírně rostl a ve 4. čtvrtletí dosáhl ustálené hodnoty.

„Oblast DDoS útoků v současnosti ovlivňují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se lidé stále víc spoléhají na stabilní fungování on-line prostředků a služeb, které se proto stávají lákavým cílem kyberzločinců a jejich DDoS útoků. S prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn však pro ně může být výhodnější infikovat některá zařízení těžebními programy. Ve výsledku vidíme, že celkový počet útoků DDoS ve 4. čtvrtletí zůstal celkem stabilní, a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021,“ popsal Alexey Kiselev, manažer pro rozvoj podnikání v týmu Kaspersky DDoS Protection.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více