Zaměřte se na ochranu hybridních cloudů

25. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Trend Micro)
Moderní podnikové informační architektury, včetně těch v datových centrech, se dnes skládají ze směsice různorodých fyzických i virtuálních serverů a cloudových služeb. Díky rostoucí oblibě cloudů jsou ve většině organizací standardem hybridní cloudová prostředí, která nabízejí vyšší výkon i spolehlivost při menších nárocích na fyzické zdroje, což vede k finančním úsporám i lepšímu řízení. Důležité je však pamatovat i na bezpečnost.

S ohledem na stále větší zájem o hybridní cloudy je důležité, aby se obdobným tempem rozvíjela i bezpečnostní řešení a umožnila tak ochranu před případnými bezpečnostními incidenty, které by mohly mít negativní vliv na bezpečnost dat a na dodržování legislativních předpisů (zdaleka nemusí jít pouze o GDRP). Tradiční bezpečnostní přístupy mají ve světě výrazně ovlivňovaném novými technologiemi své limity a organizace tak potřebují bezpečnostní řešení, která jsou vyvíjena s cílem poradit si právě s náročností komplexních a dynamických prostředí hybridních cloudů.

Moderní bezpečnostní řešení umožňují snadné nasazení, správu i škálování bezpečnostních politik napříč všemi prostředími, které daná firma využívá, od fyzických serverů přes virtuální stroje a cloudy až po hybridní architektury. Proč je to tak důležité? Mimo jiné i proto, že jednotný přístup vede ke snížení provozních nákladů.

V případě hybridních prostředí se dnes ale provozní týmy často potýkají s manuálním a těžkopádným nasazováním tradičních bezpečnostních řešení. Velmi důležitá je proto i bezproblémová integrace s předními cloudovými prostředími, jako je například AWS, Microsoft Azure nebo v našem CEE regionu oblíbeném G2 cloudu. A obdobně i s lokálně využívanými virtualizačními technologiemi (VMware, HyperV, Citrix, …). Automatické řízení bezpečnosti navíc umožňuje rychle, správně a flexibilně aplikovat taková bezpečnostní opatření, která jsou relevantní pro konkrétní provozní prostředí a odpovídají individuálním požadavkům jednotlivých organizací.

Moderní bezpečnostní řešení nabízí komplexní škálu různorodých mechanismů pro ochranu serverů a sítí. Ať již jde o ochranu před novými zranitelnostmi a hrozbami typu ransomware, které lze zneužít pro kompromitaci kritických systémů, nebo o pokročilou prevenci průniku. Užitečná je také detekce případných změn (ty mohou být příznakem kompromitace systému) a využívání anti-malwaru s podporou posuzování reputace jednotlivých zdrojů. Všechny tyto bezpečnostní mechanismy zvyšují míru jistoty, že důležité servery, aplikace i data budou mimo dosah různých druhů škodlivého softwaru.

Stranou zájmu nesmí zůstat ani zmíněné legislativní předpisy a nařízení. Zajištění souladu má často negativní vliv na produktivitu a v konečném důsledku může u podnikové architektury vést i ke zvýšení její zranitelnosti. Moderní systémy situaci ulehčují nejen komplexními metodami ochrany, ale také prostřednictvím schopnosti upozorňovat na zranitelnosti i podezřelé změny a efektivními reportovacími mechanismy.

Bezpečnost je dnes bezesporu nedílnou součástí každého informační architektury jakékoli organizace. Někdy více, někdy méně, ale je. A stále rychlejší příklon k hybridním cloudovým prostředím představuje obrovské obchodní příležitosti na mnoha úrovních, od prodeje základních řešení až po implementační a integrační služby. Faktem navíc je, že v souvislosti s přechodem ke cloudovým technologiím připouští mnoho firem ochotu změnit své stávající IT dodavatele – tak proč toho nevyužít?

Autor: Robin Bay, sales engineer společnosti Trend Micro

Štítky: 

Podobné články

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více

Téma měsíce: Monitory 2020

10. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Které trendy budou v nejbližších měsících v segmentu monitorů hlavním tahounem vývoje a pokroku? Po jakých parametrech a vlastnostech dnes zákazníci nejvíce volají a co je pro ně rozhodující při výběru? Na odpovědi od těch nejpovolanějších, tedy přímo od výrobců monitorů, se můžete těšit na následujících řádcích. Čtěte více

Ťažká úloha: Ušetriť terabajty zálohovaných dát a zároveň ochrániť pred ransomwarem

31. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Dá sa to vôbec? Dnes máte vo vašej firme (malej, strednej či veľkej) dáta určite aspoň na dvoch miestach – na počítačoch a v cloude, napr. G Suite či Office 365. Zálohujete? Super! A ako? Pravdepodobne máte hardvér a k tomu zálohovací softvér. A predpokladáme, že súbory na G Suite (vrátane kalendárov či e-mailov) alebo Office 365 nezálohujete vôbec, všakže? A čo v prípade, že sa objaví hrozba ransomware a niektorý z počítačov vašich kolegov zostane zašifrovaný? Čtěte více

Big SafeBox Data a QNAP nabízejí zálohovací řešení ve shodě s GDPR

22. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a QNAP)
Společnost Big SafeBox Data zavedla ve Španělsku datové centrum QNAP NAS, aby mohla nabízet zálohovací řešení pro kanál QNAP ve shodě s nařízením GDPR. Čtěte více