Zajištění bezpečnosti bude stále komplikovanější

17. 1. 2011. (redaktor: Ondřej Jánoška, zdroj: Check Point)
Check Point oznámil výsledky globálního průzkumu, ze kterého vyplývá, že administrátoři IT v příštím roce očekávají nárůst počtu uživatelů připojených k síti, konkrétně o 54 procent v počtu vzdálených uživatelů.

Výzkum ukazuje, že stejně tak jako organizace pokračují ve svém růstu, stoupají současně i nároky na jejich administrátory IT v oblasti zabezpečení mobilních dat a IT prostředí jako celku, přičemž mezi největší hrozby patří ztráta dat, správa uživatelů, ztráta nebo krádež zařízení a připojení zaměstnanců na internet z nedůvěryhodných bezdrátových zdrojů.

„Mobilní výpočetní technika a masivní používání IT konzumním způsobem už není pouhým vývojovým trendem, ale reálným způsobem existence většiny firem. Zaměstnanci i dodavatelé vyžadují stále větší přístup k obchodním aplikacím a datům, a to nejen v rámci firmy, ale i k jejich vlastním zařízením,“ řekl Ben Khoushy, viceprezident pro Endpoint produkty společnosti Check Point.

„Mnoho organizací nemá dosud vytvořený vhodný plán pro zabezpečené užívání osobních přenosných počítačů a smartphonů na pracovišti. Tyto zranitelnosti je třeba ošetřit, a to kombinací vhodných technologií a zvyšováním povědomí uživatelů o dodržování bezpečnostních pravidel. Tato opatření vedou k lepší ochraně dat při mobilní práci,“ dodal.

Podle průzkumu mezi více než 220 bezpečnostními administrátory IT z celého světa se 64 procent organizací obává, že nárůst počtu vzdálených uživatelů povede k ohrožení citlivých firemních dat. Ačkoliv se počet mobilních pracovníků zvyšuje, až 70 procent dotázaných připouští, že nepoužívají šifrování dat na firemních noteboocích a 87 procent organizací nešifruje USB disky a přenosná média. Většina podniků tedy zůstává potenciálně zranitelných vůči neoprávněnému přístupu do sítě ze ztracených nebo odcizených zařízení.

V souvislosti s očekávaným nárůstem počtu mobilních pracovníků 52 procent organizací uvedlo, že na přenosných počítačích mají VPN klienty a že v roce 2011 hodlají nasadit šifrování disku (23 procent), šifrování USB disků (20 procent) a DLP řešení – Data Loss Prevention (Prevence ztráty dat) (17 procent). 54 procent firem navíc v příštích dvou letech plánuje přechod na Microsoft Windows 7. Ve skutečnosti tedy firmy usilují o sjednocení zabezpečení koncových bodů a zajišťují, aby nové systémy byly aktualizovány pomocí nejnovějších ochran.

Výzkum společnosti Check Point také odhalil, že organizace využívají v průměru devět různých dodavatelů k zabezpečení jejich komplexní organizační infrastruktury počínaje sítí a konče koncovými body, což jim komplikuje správu bezpečnosti. Týká se to zejména podniků s 500 a více zaměstnanci. V případě, že firmy používají více než tucet různých řešení, dochází u nich ke vzniku velkých infrastruktur a v souvislosti s tím i bezpečnostních mezer mezi užitými produkty.

Check Point je lídrem v oblasti ochrany mobilních dat už více než deset let. Získal řadu ocenění a certifikátů za řešení koncových bodů, včetně Full Disk Encryption, Media Encryption nebo Abra – „plug-and-play“ USB řešení, které změní každý počítač na zcela bezpečný firemní desktop.

V roce 2010 Check Point představil novinku pro řešení bezpečnostních problémů, kterým firmy čelí v souvislosti s konzumním způsobem používání IT. Mobile Access Software Blade je založený na architektuře softwarových bladů a zahrnuje SSL VPN a šifrovací technologie chránící před bezpečnostními hrozbami vzdáleného připojení k síti. Jako součást řešení si uživatelé mohou stáhnout aplikaci Check Point Mobile  pro bezpečný přístup k firemnímu e-mailu, intranetu a obchodním aplikacím z mobilních zařízení, včetně iPhone a iPad.

Společnost Check Point provedla svůj průzkum v září 2010. Účastnilo se ho více než 220 bezpečnostních administrátorů IT z Ameriky, Evropy, Asie a Středního východu. Dotazováno bylo široké spektrum organizací, které se lišily velikostí (od malých a středních firem až po velké podniky) i působením v nejrůznějších odvětvích (oblast financí, průmyslu, telekomunikací, školství, zdravotnictví a vládní organizace).

„Už řadu let je ochrana mobilních dat pro Check Point klíčovou prioritou. I v budoucnosti budeme na trh přinášet inovativní řešení, která nejen chrání data mobilních zaměstnanců, ale zároveň usnadňují administrátorům IT správu zabezpečení,“ uzavírá Ben Khoushy.