Všestranný a krásný ASUS ZenBook Flip S UX371EA (recenze)

18. 12. 2020. (redaktor: Jan Hanáček, zdroj: DCD Publishing)
Těsně před koncem roku nám společnost ASUS nadělila dárek v podobě nového konvertibilního notebooku ZenBook Flip S UX371EA. Měli jsme možnost si tohoto fešáka osahat a seznámit se s ním ještě před tím, než se objeví zabalený v dárkovém papíře pod nejedním stromkem.

Spíš než na specifikace, které se můžete dozvědět jinde, se zaměřme na detaily. Na to, jak se se ZenBookem Flip S pracuje, v čem jednoznačně exceluje a kde se skrývají potenciální slabiny.

Design, rozměry a hmotnost: vše na jedničku

ZenBook Flip S si uchovává typický a na první pohled nepřehlédnutelný styl, kterým se notebooky z této řady vyznačují. Povrch zařízení je opět upravený tak, aby vrhal kruhovité odlesky od loga společnosti ASUS, které je jakousi dominantou předního krytu. Na druhou stranu má ale nový přírůstek svou vlastní tvář. Oproti předchozím notebookům řady, které svůj moderní vzhled zakládaly na různých barevných variantách na metalickém povrchu, působí mnohem hřejivěji. Kombinace měděného loga a ze všech stran viditelného lemu po okrajích zařízení v sobě obsahuje prvky minimalismu a elegance. Ergonomii potrhují zaoblené hrany a výkroj v přední části pro snadné otevírání a manipulaci, notebook je také co do materiálu o poznání příjemnější do ruky.

Ostatně, elegantní a minimalistické jsou také proporce zařízení. Délka přístroje, tedy jeho nejdelší dimenze, nepřesahuje 305 mm, na šířku má v uzavřené poloze 211 mm. Nejzajímavějším rozměrem je ale jeho výška. Profil se i se sklopeným víkem vejde těsně pod 14 milimetrů. ZenBook Flip S je tak zařízení, které se pohodlně vejde do kabelky, menšího batohu a pod stromečkem nebude mezi jinými dárky nijak zvlášť vyčnívat.

Výjimečně nízká je také hmotnost. Ta často u výkonných přístrojů představuje pro mobilní uživatele jistou překážku. Váhy se v tomto případě ale bát nemusíte, díky jeho hliníkové šasi s notebookem „neztloustnete“ o víc než 1,2 kilogramu. Co do své váhy, rozměrů, a především designu se řadí nový přístroj k tomu nejlepšímu, co můžete na současném trhu najít. Je to také notebook, kterého si každý okamžitě všimne.

Ovládací prvky a práce s nimi

Po otevření víka si všimnete hned tří věcí. Překvapivě rozměrného displeje, příjemně zpracované klávesnice a také faktu, že se tělo notebooku mírně naklonilo a stojí na spodní hraně obrazovky. Tato technologie, kterou ASUS označuje jako ErgoLift, u konvertibilních zařízení slouží k tomu, aby je uživatelé mohli používat v jakékoliv pozici. Pokud ale notebook využijete klasickým způsobem, mírné nadzvednutí těla přístroje zlepšuje proudění vzduchu k chlazení, pozici klávesnice a současně využívá mezeru pod přístrojem k vedení zvuku z reproduktorů.

To všechno je ale z mé zkušenosti kompenzováno o něco málo nižší stabilitou notebooku, zvlášť na pevných površích. Navíc, pokud uživatel rád pracuje způsobem, že si zařízení položí na svá stehna, po čase mu vyčnívající hrana obrazovky začne být nepříjemná.

Vraťme se k tomu důležitému, k ovládacím prvkům. S klávesnicí se příjemně pracuje, citlivost touchpadu je dobře vybalancovaná. Druhý jmenovaný obsahuje také funkce numerické klávesnice, které lze vypnout kombinací Fn kláves. Pokud však pracujete v aplikaci, jako je kalkulačka, chytrý touchpad se automaticky chová jako numerická klávesnice.

Zmíněná Fn klávesnice obsahuje všechny funkce, které byste od podobného zařízení čekali. Potěší, že tlačítko pro podsvícení má kromě vypnuté pozice hned tři intenzity a jako opravdu praktická se po chvíli používání projevila funkce pro výstřižek části obrazovky, a to i přesto, že mnohdy opomíjená klávesa pro printscreen je také přítomná. Jedinou, pošetilou výtkou k ovládacím prvkům je ta, že na rozdíl od klávesnice touchpad nerespektuje jednolitý design notebooku. Je to jediný prvek, který není barevně laděný do červené mědi.

Přesnější ovládání pomocí dotykové obrazovky, která je sama o sobě dobře kalibrovaná, umožňuje aktivní stylus ASUS Pen 2.0, který podle výrobce rozpozná přes 4 000 úrovní tlaku. Do tak vysoké hodnoty se nám sice napočítat nepodařilo, ale je pravda, že práce s perem je v grafických programech rychlejší a produktivnější.

Působivý obraz a audio

Už jsem zmínil, že na tak malé zařízení je dotykový displej nepřehlédnutelný. S úhlopříčkou 13,3″ v řešení 4K OLED podporuje rozlišení až 3 840× 2 160 bodů, a to s odezvou jen 0,2 ms. Obraz je velmi čistý z jakéhokoliv úhlu. Dobrému dojmu pomáhá skutečnost, že obrazovka i s rámečkem splývá v jednu čistou a souvislou plochu bez nerovností.

Nízké odezvy si nevšimnou všichni uživatelé, ale jen ti opravdu pozorní. Neprojeví se ani tak při práci, jako třeba při sledování videa. Čeho si ale všimne každý, je velmi dobrý kontrast mezi tmavými a světlými odstíny, což je nejvíce patrné u ostrých přechodů. Výrobce kontrast udává v poměru milionu ku jedné, samozřejmě s podporou technologie HDR. Poměrně zajímavé je řešení OLED displejů ASUS, které zajišťuje, že obrazovka věrně zobrazuje celých 100 % DCI-P3 barevného gamutu. To z toho důvodu, že takto definovaný barevný rozsah je obvykle zcela závislý na jasu. Obrazovky tak sice mohou zprostředkovat takovou paletu barev, ale jen při specifickém nastavení svítivosti. Displej ZenBook Flip S ale zobrazuje celou škálu nezávisle na intenzitě jednotlivých bodů. Díky tomu je obsah, který vidíte na obrazovce, daleko věrnější tomu, jak byl zamýšlený. Nejlépe tato technologie spolupracuje právě s již zmíněným HDR, a tak si jejího působení všimnete především v grafických aplikacích, hrách a multimédiích.

Co se týče kvality obrazu a celkového dojmu z displeje, vše je bez kompromisů. Barvy, především ty tmavší, jsou syté a dostatečně výrazné na to, aby přehlušily jakékoliv světelné zdroje kolem. To je o to větší úspěch, když si uvědomíte, že obrazovka je sama o sobě lesklá. Čistý design navenek jde ruku v ruce s dobrou technologií uvnitř a výsledkem je pocit, který uživateli napovídá, že má před sebou něco výjimečného.

O zvuk se stará soustava reproduktorů na spodní straně zařízení, pro lepší kvalitu je tedy lepší používat notebook na stole. Díky technologii od firmy Harman Cardon je zvuk na tak malé zařízení čistý a při položení na pevný povrch je bez jakýchkoliv ruchů. Těšit se můžete dokonce na slušné basy a trojrozměrný efekt.

Vnější krásu stranou, co najdeme uvnitř?

Nyní se podívejme blíže na vnitřní vybavení. Výpočetním srdcem počítače je procesor Intel Core 11. generace, a to v modelech Intel Core i7-1165G7 a Intel Core i5-1135G7. V současné době jde o jedny z nejvýkonnějších procesorů pro malá a lehká zařízení. Jádra slibují více než dvojnásobný výpočetní výkon oproti starším generacím a také na tom závislé zvýšení produktivity až o 20 %.

Každopádně, čipy přicházejí s grafickou technologií Iris XE Graphics od stejného výrobce. Ty se svým výkonem také řadí mezi nejsilnější a v současnosti nejmodernější řešení od společnosti Intel. Oproti těm starším se vyznačují výrazně lepším výkonem a podle benchmarků jejich síla vězí především v grafické podpoře aplikací při práci na dálku. Velmi dobře se tak hodí pro týmovou práci odborníků na home officu nebo pro potřeby streamování. V tomto kontextu se hovoří také o více než dvojnásobné síle pro renderování trojrozměrné grafiky oproti starší generaci.

Počet paměťových modulů se liší podle modelu, ZenBook Flip S ale přichází až s 16 GB RAM. Námi testovaný model byl vybaven „jen“ 8GB paměťmi, přesto nezpomaloval ani ve chvilkách vysokého zatížení. Dobře si vedl jak při přehrávání multimédií ve vysoké kvalitě, tak i při síťovém hraní. Ačkoliv je notebook určený především profesionálům k práci, vysoký výkon z něho dělá všestranný nástroj takřka pro kohokoliv.

Pokud jde o úložný prostor, o ten se u testovaného stroje staral SSD disk Kingston OM8PCP3512F-AB s 500 GB kapacity, nicméně jednotlivé modely mohou využívat disků s prostorem až 1 TB v řešení PCIe, nebo vysokorychlostních Intel Optane pamětí, které se svým tempem téměř rovnají tomu, na kterém DRAM paměti pracují.

Menším počtem portů trpí konektivita

ASUS ZenBook Flip SUX371EA je opravdu všestranné zařízení. Splňuje požadavky moderní uspěchané doby na mobilitu, přitom nabízí výkon i odpočinek. Uživatelé v pohybu ocení velkou výdrž baterie, notebook by měl podle oficiálních čísel pracovat bez nabíjení až 15 hodin. O mimořádné výdrži z mé zkušenosti svědčí fakt, že zařízení v pohotovostním režimu využilo za celých 24 hodin pouhých 5 % své baterie. Nabíjení je naopak bryskní, do 60 % své kapacity se zařízení dobije za asi 50 minut.

O konektivitu, která je vedle produktivity a mobility tématem současnosti, se stará dvoupásmový síťový adaptér Intel Wi-Fi 6 AX201 160MHz, který zároveň zahrnuje standard Bluetooth 5.0. I tady se našlo místo pro zajímavá technická řešení. Zmíním jen jedno: tenký notebook obsahuje filtry položené mezi klávesnicí a anténami síťové karty, které slouží k redukci vlivu elektromagnetického šumu na signál.

Na rozdíl od síťových možností ZenBook Flip S UX371EA ztrácí body v oblasti konektivity pomocí portů. Kromě dvou Thunderbolt USB-C zdířek, pomocí kterých se napájí i baterie, má uživatel k dispozici pouze HDMI a jeden USB port. Spolu s notebookem sice přichází redukce pro využití jednoho USB-C vstupu pro síťový kabel a další pro 3.5 mm audiojack, ale to nic nemění na faktu, že pracující uživatel se bude muset rozhodovat, jak využije jediný dostupný USB port. Podobný nedostatek ale není specifikem tohoto notebooku, stal se u této kategorie zařízení normálem posledních let. Výrobce zkrátka počítá, že uživatel na cestách ocení co nejvyšší mobilitu a doma si ZenBook Flip S připojí k dokovací stanici.

Nebýt portového vybavení, byl by ASUS ZenBook Flip S UX371EA téměř bez vady. Je to silný a spolehlivý krasavec, na kterém je na první pohled patrné, že počítá s tím, že bude středem pozornosti. Neztrácí ale ani „pod kapotou“. Ačkoliv publikum má předem definované v podobě profesionálů v pohybu, zmínil jsem, že je to stroj všestranný, mnohdy totiž dovede překvapit. Uznejte, že v poslední době se na všestrannost jako další pozitivní vlastnost takovýchto přístrojů docela zapomíná.

Video : 
Štítky: 

Profilová karta firmy

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

Název společnosti ASUS vychází ze jména Pegase (Pegasus) – okřídleného koně z řecké mytologie, který byl symbolem moudrosti a vědění. ASUS ztělesňuje sílu, čistotu a dobrodružného ducha tohoto nádherného stvoření. Každým novým produktem, který vytvoří, míří výš a výš.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Microsoft představil „firemní“ edice počítačů Surface Pro 10 a Surface Laptop 6

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil své první počítače řady Surface s umělou inteligencí určené pro firemní segment: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Novinky disponují vlastnostmi a funkcemi důležitými pro firemní zákazníky, jako jsou adekvátní výkon, dlouhá výdrž baterie, široká konektivita, spolehlivé zabezpečení nebo odolné antireflexní displeje. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

Nejnovější notebooky Lenovo řady ThinkPad L a X se soustředí na inovace i udržitelnost

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo uvedla na trh své nejnovější pracovní notebooky řady ThinkPad L a ThinkPad X13. Díky vlastnostem, jako je vylepšená opravitelnost, použití většího množství recyklovaných materiálů, efektivní řízení spotřeby energie nebo nasazení výkonných procesorů s vestavěným zabezpečením, jsou počítče dalším krokem k naplnění závazku společnosti Lenovo směrem k inovacím a udržitelnosti. Čtěte více