Více dat, více cloudů, více IT požadavků, takový bude rok 2019 podle Dell EMC

17. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Naše planeta absolvovala svou další cestu kolem Slunce, a protože je rok 2018 za námi, měli bychom se podívat do budoucna a zamyslet se nad tím, co může přinést rok 2019. A blížíme se také k dalšímu desetiletí inovací, které nás dovede do roku 2030.

V minulém roce jsme učinili několik odvážných předpovědí. Některé z nich se naplňují o něco rychleji, některé o něco pomaleji. Je nutné vykonat ještě spoustu práce v oblasti rozvoje technologií umělé inteligence a strojového učení. Pokračuje vývoj autonomních systémů, zatímco organizace budují digitální páteř pro jejich podporu.

Takže, co nás čeká v roce 2019?

Budeme více než kdy předtím ponořeni do práce a života

Virtuální asistenti budou nadále posilovat svou všudypřítomnost ve spotřebitelských technologiích, jako jsou inteligentní domácí technologie, „věci“ a připojená vozidla, a budou zjišťovat vaše preference a proaktivně poskytovat obsah a informace na základě předchozích interakcí. Budeme svědky toho, že se strojová inteligence začne v domácnostech slučovat s rozšířenou a virtuální realitou, aby vytvořila skutečně úchvatné zážitky, jako například virtuálního šéfkuchaře, který vám pomůže připravit rodinnou večeři. A budete více propojeni se svým vlastním zdravím pomocí ještě inteligentnějších zařízení pro sledování zdravého životního stylu, která dokáží zachytit více informací o těle, jako jsou proměnlivost tepové frekvence (HRV), spánkové vzorce a další. Tyto informace budete moci snadno sdílet s poskytovateli zdravotní péče, aby vám mohli poskytovat lepší služby.

Podmanivá inteligence nás bude doprovázet také při práci. Naše počítače a zařízení, které používáme každý den, se budou nadále učit našim zvykům a budou proaktivně zavádět správné aplikace a služby ve správný čas. Díky pokroku v oblastech zpracování přirozeného jazyka a hlasových technologií bude možné vést produktivnější dialog se stroji, zatímco automatizace a robotika zajistí rychlejší a plynulejší spolupráci s technologiemi, a umožní tak vykonat více práce. Aplikace rozšířené a virtuální reality, které vytvářejí podmanivé zážitky přímo na místě i mimo něj, poskytnou lidem přístup k údajům, které potřebují ke své práci, kdykoli a kdekoli se budou nacházet.

Zlatý důl na data rozpoutá další „zlatou horečku“ v technologických investicích

Organizace už léta hromadí velké objemy dat. Ve skutečnosti se předpokládá, že do roku 2020 dosáhne objem dat 44 trilionů gigabajtů neboli 44 zettabajtů. To je ohromné množství dat. Díky probíhající digitální transformaci je brzy konečně bude možné plnohodnotně využívat.

Vzhledem k tomu, že z těchto dat bude možné získat větší hodnotu, s poznatky, které umožní vzniknout novým inovacím a zefektivnit firemní procesy, vytvoří technologický sektor více investic. Začnou se objevovat nové firmy, které se budou pouštět do větších výzev. Ty promění umělou inteligenci ve skutečnost: správa dat a federovaná analýza, kde mohou být poznatky získávány prakticky odkudkoli, a řešení zajišťující soulad s předpisy týkajícími se dat pro bezpečnější a inteligentnější způsob dosahování úžasných výsledků.

Díky sítím 5G můžeme žít na maximum

Očekává se, že první zařízení 5G dorazí na trh někdy v letošním roce společně s velmi očekávanou sítí nové generace, která je příslibem naprosté změny, pokud jde o rychlost přenosu a dostupnost dat. Sítě s velkou šířkou pásma a nízkou latencí umožní připojit více zařízení, vozidel a systémů a velká část umělé inteligence, strojového učení a výpočetních operací se bude odehrávat v hraničním prostředí, protože právě tam budou všechna ta data vznikat.

Nepotrvá to dlouho, než začneme zjišťovat, že naše ulice lemují miniaturní centra nebo, chcete-li, miniaturní datacentra, která také umožní vzniknout novým „chytrým“ příležitostem pro poznatky v reálném čase, které se budou odehrávat na rohu vaší ulice. Více než kdykoli předtím se budou propojovat města a obce. To je nezbytný předpoklad pro vznik inteligentních měst a digitální infrastruktury, o kterých se domníváme, že budou v roce 2030 vzkvétat. Sítě 5G způsobí revoluční změny v odvětvích jako je zdravotnictví nebo výroba, ve kterých bude možné v reálném čase zpracovávat a analyzovat data a informace generované v terénu, a výsledky poté snadno sdílet s těmi, kdo je potřebují. Nebude tak nutné neustále přenášet data do cloudu a z cloudu.

Datové prognózy budou vyžadovat více cloudů

V loňském roce jsme předpověděli příchod megacloudů, nejrůznějších cloudů tvořících operační model, jenž se stane hybnou silou, protože strategie IT vyžadují veřejné i privátní cloudy. Zatím se naše předpověď naplňuje. Diskuze na téma veřejný versus privátní cloud bude postupně slábnout, protože organizace si uvědomují, že potřebují efektivně spravovat všechny rozličné typy dat, která budou zpracovávat. Nedávný průzkum uskutečněný společností IDC ukázal, že více než 80 % respondentů přebírá data zpět do místních privátních cloudů, a můžeme očekávat, že tento trend bude pokračovat navzdory předpokládanému růstu veřejných cloudů.

Prostředí s více cloudy urychlí zpracování v oblastech automatizace, umělé inteligence a strojového učení, protože poskytnou organizacím možnost spravovat, přesouvat a zpracovávat data tam, kde to potřebují a kdy to potřebují. Ve skutečnosti budeme svědky toho, že se objeví další cloudy, protože data budou stále více distribuovaná, ať v hraničních oblastech prostředí autonomních vozidel, inteligentních továren, nativních cloudových aplikací, nebo chráněných místních center, aby vyhověla řadě nových standardů pro dodržování předpisů a ochranu osobních údajů, a samozřejmě ve veřejném cloudu pro různé aplikace a služby, které používáme každý den.

Zapomeňte na mileniály, na pracoviště dorazí generace Z

Generace přelomu tisíciletí bude muset vytvořit prostor pro další generaci, a to generaci Z (narozenou po roce 1995), která v průběhu příštího roku přijde na pracoviště, a ještě tak zvýší rozmanitost pracovní síly, která bude zahrnovat pět generací. Tím vznikne rozsáhlá řada nových zkušeností jak v životě, tak v oblasti technologií. Až 98 % lidí generace Z bude používat technologie jako součást svého formálního vzdělání, přičemž mnozí z nich již porozuměli základům vytváření softwarového kódu a očekávají, že jejich pracovní prostředí bude obsahovat pouze ty nejlepší technologie.

Generace Z vyvolá novou evoluci v oblasti technologických inovací na pracovišti a vytvoří další příležitosti pro dosažení technologické gramotnosti a učení novým dovednostem přímo na pracovišti se staršími generacemi pracovníků. Rozšířená a virtuální realita se stanou stále běžnějšími a odstraní mezery v dovednostech stárnoucí pracovní síly, zatímco generaci Z poskytnou požadovanou rychlost a produktivitu.

Dodavatelské řetězce budou silnější, inteligentnější a ekologičtější

Organizace, které jsou přesvědčené o četných výhodách provozování udržitelného podnikání, budou následovat náš příklad a začnou hledat rychlejší cesty, jak navrhnout bezodpadové obchodní modely prostřednictvím nových inovací v oblastech recyklace a postupů s uzavřenými cykly. Společnost Dell se rozhodla pomoci a podělit se o své projekty přeměny plastů, které zahlcují oceány, na recyklovaný balicí materiál a přeměny sazí z výfukových plynů naftových generátorů na inkoust pro potisk krabic.

Díky podrobnému zkoumání a využívání nově vznikajících technologií k rozpoznávání správných příležitostí pro průběžné korekce zaznamenáme pokrok ve sledovatelnosti dodavatelských řetězců. Určitou roli pravděpodobně sehraje také blockchain, který přispěje k důvěryhodnosti a bezpečnosti při zajišťování dodávek a současně k průběžné ochraně informací a údajů o zboží a službách.

Díky inovacím v oblastech sítí 5G, umělé inteligence, strojového učení, cloudu a blockchainu, které směřují plnou parou vpřed, nebyla nikdy lepší doba pro technologie. Klidně se vsadíme, že v roce 2020 budeme používat těch fantastických 44 zettabajtů dat. Uvolníme sílu dat způsoby, které jsme si nikdy předtím nedokázali představit, a tím změníme každodenní podnikání a život. Takže se připoutejte – jedeme plnou rychlostí do éry dat a rok 2019 bude výjimečně dobrým rokem.

Štítky: 
Trendy, Dell EMC

Podobné články

Technologické trendy, které otřesou rokem 2019

29. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Firmy každoročně stojí před řadou obtížných rozhodnutí, která mohou razantně ovlivnit jejich budoucnost. Investice do správných technologií mohou zamíchat kartami v odvětví a změnit rozložení sil na trhu. Technologie jsou v rychle se měnícím podnikatelském prostředí klíčem k zajištění budoucí návratnosti investic. Jaké trendy budou rozhodující v následujících měsících? Čtěte více

Sedm digitálních trendů roku 2019

22. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Tváří v tvář digitálnímu chaosu, který vznikl během dvou desetiletí rychlého růstu technologií a inovací, lidé a firmy přehodnocují své skutečné potřeby, uvádí nová zpráva o digitálních a technologických trendech v byznysu Fjord Trends 2019, kterou právě představuje společnost Accenture. Zásadní přehodnocení podle ní vede k novému přístupu k technologiím, který klade důraz na lidské hodnoty. Čtěte více

Trendy na trhu s online nástroji pro řízení projektů

3. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: EasySoftware)
Jaký vývoj čeká internetové nástroje pro správu a řízení firemních projektů v následujícím roce 2019? Podle přední české softwarové společnosti Easy Software, jež nabízí vlastní řešení pro projektový management Easy Project postavený na open source, lze předpokládat další růst trhu, který stále zůstává nenasycen. Čtěte více

ČR a rok 2018 podle vyhledávání Googlu

25. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Rok 2018 se chýlí ke konci, a proto se můžeme setkávat s nejrůznějšími bilancováními. Zajímavé může být i bilancování „českého“ Googlu a jeho seznamy populárních témat, které vycházejí z vyhledávacích dotazů, u kterých byl v tomto roce zaznamenán nejvýraznější nárůst zájmu oproti loňskému roku. Čtěte více