VESA připravuje certifikace pro monitory s proměnlivou obnovovací frekvencí

6. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: VESA, www.techspot.com)
Organizace Video Electronics Standards Association spustila nový certifikační program, který bude na základě vybraných parametrů klasifikovat jednotlivé typy displejů s proměnlivou obnovovací frekvencí (VRR). S něčím podobným se můžeme setkat např. u různých typů technologie HDR. Cílem je usnadnit zákazníkům výběr toho správného monitoru či notebooku.

Variabilní obnovovací frekvence umožňuje průběžně měnit obnovovací frekvenci zobrazovacího panelu, čímž se výrazně snižuje trhání a zadrhávání obrazu. Zatímco výrobci jako Nvidia (G-Sync) či AMD (FreeSync) využívají svá vlastní specifická řešení, VESA již v roce 2014 představila spolu s novým standardem DisplayPort 1.2a nativní VRR technologii. Tu však již nyní karty od AMD, Nvidie či Intelu rovněž podporují.

AMD i Nvidia již mají své vlastní VRR certifikace, ale ty nikdy nebyly příliš otevřené a např. neuváděly, které testy či nastavení vlastně zahrnují. VESA standardy by měly být v tomto bodě otevřenější ohledně testování a současně také striktnější na to, které panely či monitory certifikaci získají.

VESA aktuálně představila dva stupně (certifikace/loga), které mohou výrobci používat, pokud jejich produkty úspěšnou projdou testováním.

Jedním ze základních kritérií je přitom testování zobrazovačů v základním nastavení (tedy tak, jak je zákazník vybalí z krabice). V potaz se tedy nebere žádné „ladění“, „taktování“, ani nic podobného.

Certifikace AdaptiveSync

První certifikací je tzv. AdaptiveSync, který bude užíván hlavně v segmentu herních monitorů. Aby panel tuto certifikaci získal, bude muset nabídnout minimální obrazovou frekvenci alespoň 60 Hz a maximální frekvenci 144 Hz nebo více. Maximální obnovovací frekvence pak bude vyobrazena na příslušném certifikačním logu. Podmínkou pro získání certifikace bude také podpora tzv. „kompenzace nízkého snímkování“ (Low Framerate Compensation support), která pomůže udržet se v daných frekvencích i když počet snímků dodaných grafickým čipem klesne pod nezbytné minimum.

Současně se testuje také blikání, ztráta snímků, chvění a dobu odezvy (GtG), která se musí vejít pod 5 ms. Zejména při pohledu na dobu odezvy si možná řeknete, že kritéria nejsou příliš striktní, ale celá situace je o něco složitější. Všechny panely budou např. testovány při srovnatelné teplotě (22,5 až 24,5 oC) a zohledňován bude průměrný čas z 20 různých měření, nikoli aby byl náhodně vybrán jeden „nejvíce se hodící.“

Certifikace MediaSync

Druhá z certifikací bude méně striktní a bude se soustředit spíše na funkčnost VRR při sledování multimédií nebo tvorbě obsahu. Vyžadovány budou obnovovací frekvence v rozsahu alespoň 48 – 60 Hz, ale zohledněno stále bude i několik dalších parametrů včetně blikání nebo chvění.

DisplayPort je podmínkou

Obě výše zmiňované certifikace se budou (bohužel) vztahovat pouze na monitory či notebookové displeje připojené prostřednictvím rozhraní DisplayPort, za kterým stojí organizace VESA. Za „konkurenční“ rozhraní HDMI pak zodpovídá jiná certifikační autorita (HDMI Licensing Administrator).

Podrobnější informace můžete získat v oficiálním prohlášení nebo v detailním manuálu.

Štítky: 

Podobné články

Prodej gamingových PC čeká zotavení, herní monitory dále porostou

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky herních počítačů postihl v roce 2023 stejný osud jako celý trh s PC, přičemž herní kategorie meziročně poklesla o 13,2 % na 44 milionů kusů. Herní monitory se tomuto trendu dokázaly postavit, protože jejich nižší ceny pomohly přitáhnout zájem zákazníků, a jejich prodej během roku 2023 podle IDC vzrostl o 20,3. Čtěte více

AOC rozšířilo svou nabídku o 44,5” OLED monitor AG456UCZD s frekvencí 240 Hz

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AOC)
Herní OLED monitor AGON PRO AG456UCZD s úhlopříčkou 44,5″ poskytuje pohlcující a plynulý herní zážitek. Díky ultraširokoúhlému (21:9) rozlišení WQHD nabízí panoramatický obraz podpořený obnovovací frekvencí 240 Hz a bleskovou dobou odezvy až 0,03 ms GtG. Vizuální zážitek je podtržen zakřivením 800R. Čtěte více

Co v roce 2024 očekávat od monitorů

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Novinky představené na začátku letošního roku při příležitosti veletrhu CES i dalších akcí nám ukázaly, že letos můžeme v oblasti monitorů očekávat nástup zajímavých inovací i postupné rozšiřování mnoha moderních technologií. Zároveň lze předpokládat pronikání technologií, které byly dlouhou doby vyhrazeny high-endové části produktové nabídky, i do nižších a cenově dostupnějších tříd. Čtěte více

ASUS začal v ČR a SR prodávat herní monitor ROG Swift OLED PG32UCDM

14. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
Novinka se chlubí 32" antireflexním panelem s rozlišením 4K a obnovovací frekvencí 240 Hz. Díky technologii QD-OLED třetí generace nabízí monitor zářivé barvy, nejhlubší odstíny černé a obraz s vysokým jasem. Pokročilý chladič navíc snižujíce pravděpodobnost vypalování obrazu a zlepšuje výkon a životnost OLED panelu. Čtěte více