Ve třetině firem běží počítače nonstop

30. 3. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
S počítači, které běží dnem a nocí a zbytečně spotřebovávají energii, se můžeme běžně setkat u více než třetiny českých firem. Platí přitom úměra, že čím větší firma je, tím spíše je to pod její rozlišovací schopnost. Hlavním důvodem přitom nejsou aktualizace softwaru, neinformovanost a pohodlnost zaměstnanců.

Bezmála třetina počítačů ve středoevropských firmách zůstává zapnutá i přes noc, což má podstatný vliv na spotřebu elektrické energie. Nejvíce laxní jsou zaměstnanci na Slovensku, kde nechávají počítač zapnutý po odchodu z práce v 55 % oslovených firem. V Česku spotřebovává mimo pracovní dobu elektriku ve firmách více než třetina počítačů (36 %). Nejlépe dopadly firmy v Maďarsku a v Polsku, kde se tímto způsobem plýtvá energií jen v 17 % firem.

Proč zaměstnanci počítače nevypínají?

Průzkum do značné míry popírá převládající mínění, že počítače jsou mimo pracovní dobu v provozu hlavně z důvodu softwarových aktualizací a správy. „V uvedených čtyřech zemích  se tyto aktivity mimo pracovní dobu týkají pouhých 28 % firem. Nejvíce napilno mají IT administrátoři na Slovensku, kde mimo obvyklou pracovní dobu počítačovou správu provádí 44 % firem. Naopak v ČR to je méně než každá pátá firma (17 %), v Polsku a Maďarsku méně než čtvrtina (shodně 24 %),“ uvedl Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel pro Českou a Slovenskou republiku.

„Zaměstnanci českých firem mají největší svobodu v rozhodnutí, zda počítač při odchodu z práce vypnout, či nevypnout - 48 % českých firem toto nechává zcela na nich. Ale ani ty firmy, které k vypínání zaměstnance vybízejí či jej nařizují, nemají pod kontrolou, že se tak skutečně děje - týká se to 22 % firem v ČR, 16 % v Polsku a Maďarsku a 14 % na Slovensku,“ dodal Petr Ulvr. Kromě toho si někteří zaměstnanci nejsou vědomi rozdílu mezi jednotlivými režimy provozu počítače a nerozlišují mezi tím, zda ponechávají počítač zapnutý, v režimu spánku či pohotovosti.

Velké firmy jsou laxnější než menší

Co se týče velikosti firem, největší pozornost je věnována vypínání počítačů v menších a středně velkých firmách do 200 zaměstnanců, naopak možná překvapivě větší firmy jsou oproti nim ve vypínání pohodlnější - ve firmách o velikosti 200 až 500 zaměstnanců běží přes noc tři z deseti počítačů, ve firmách nad 500 zaměstnanců dokonce čtyři z deseti. Spotřeba generovaná ze zbytečného provozu počítačů je přímo úměrná množství počítačů, takže ztráta velkých firem, které vypínání neřeší, je pak o to významnější.

Motivovanost IT oddělení k úsporám energie

S výše uvedenými fakty také souvisí, že ČR je také na konci žebříčku v pořadí motivovanosti IT oddělení k vytváření úspor elektrické energie. V bezmála dvou třetinách (64 %) českých firem není oddělení nijak zaangažováno na spotřebě, kterou informační technologie spotřebují. Obdobná situace je v Polsku (60 %) a na Slovensku (54 %). Pouze v Maďarsku většina firem (52 %) své IT k úsporám motivuje.

„Ve většině firem je výsledek takový, že za energii, kterou firma zkonzumuje, nikdo nezodpovídá. Přitom oblast firemního IT se na spotřebě podílí zpravidla podstatně, ať už provozem serverů či počítačů. Výdaje na energie pak ve většině firem po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách představují třetí nejvýznamnější výdajovou položku,“ poznamenal Petr Ulvr.

K úsporám pomohou osvěta i technologie

Řadě firem a jejich zaměstnancům by prospěla větší osvěta, případně nařízení. Přes noc zapnuté počítače, zejména PC, které stále ve firmách výrazně převažují nad úspornějšími přístroji typu notebook, ultrabook či počítač typu 2 v 1, jsou totiž významnými konzumenty elektrické energie. Spotřeba stolního počítače staršího pěti let se v případě, že nedojde k jeho vypnutí, pohybuje na úrovni 11 Kč za den, a to i v případě, že vypneme monitor. Nechává-li zaměstnanec takový starší stolní počítač běžet i o víkendech, svátcích a dovolené, není nic výjimečného, že se jeho roční účet za provoz počítače přehoupne přes čtyři tisíce korun.

Výsledky přinesl průzkum společnosti Intel realizovaný v 576 firmách čtyřech středoevropských zemí v únoru a březnu 2015.

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

Cooler Master představil ATX skříň TD500 MAX

3. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Počítačová skříň Cooler Master TD500 MAX, která byla navržena tak, aby uspokojila požadavky nejnáročnějších nadšenců do stavby počítačů, integruje výjimečný systém chlazení, výkonné napájení i další uživatelsky přívětivé funkce a vlastnosti. Čtěte více

Prodej gamingových PC čeká zotavení, herní monitory dále porostou

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky herních počítačů postihl v roce 2023 stejný osud jako celý trh s PC, přičemž herní kategorie meziročně poklesla o 13,2 % na 44 milionů kusů. Herní monitory se tomuto trendu dokázaly postavit, protože jejich nižší ceny pomohly přitáhnout zájem zákazníků, a jejich prodej během roku 2023 podle IDC vzrostl o 20,3. Čtěte více