V roce 2021 se podařilo denně zachytit 380 000 nových typů škodlivých souborů

21. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Rekordních množství nových typů škodlivých souborů denně zachytily v roce 2021 detekční systémy bezpečnostní společnosti Kaspersky. Je to o 5,7 % více než v roce 2020, což představuje průměrný denní nárůst o 20 000 zachycených nových hrozeb.

Počty nově odhalených typů škodlivých kódů odpovídají neustálému zvyšování počtu chytrých zařízení používaných po celém světě, konstatují bezpečnostní analytici společnosti Kaspersky s tím, že nejvíce hrozeb tradičně využívalo souborů Widows PE (jejich podíl byl 91 %) – formátu specifického pro operační systémy Windows.

Během roku 2021 však začali kyberzločinci mnohem aktivněji šířit hrozby spojené s operačním systémem Linux. Počet detekovaných malwarových souborů a dalšího nežádoucího softwaru pro linuxové prostředí meziročně vzrostl o 57 %. Více než polovinu (54 %) hrozeb zachycených systémy Kaspersky představovaly nespecifikované trojské koně.

Zatímco u mnoha typů hrozeb došlo v roce 2021 ve srovnání s rokem 2020 k poklesu, výskyt trojanů typu Dropper naopak vzrostl o 2,24 %. Tyto programy jsou obzvláště nebezpečné, protože instalují do zařízení oběti další, sofistikovanější malware. Výrazně vzrostl také počet detekovaných červů (117,5 %), jejichž podíl dosáhl 9 % – tyto programy se mohou po průniku do systému samostatně replikovat a šířit. A konečně o 27 % vzrostl počet virů, čímž se jejich podíl zvýšil na 10 %.

Mohutný nástup malwaru kvůli práci z domova

„Během uplynulého roku jsme každý den objevili v průměru o 20 000 škodlivých souborů více než v předchozím roce. Dalo se to čekat, protože online aktivity jsou nejen kvůli celosvětově zaváděné práci na dálku stále na vzestupu. Mohutný přechod na online operace také znamená, že se po celém světě používá více zařízení. To dává více příležitostí k útoku a následně vede k většímu ohrožení uživatelů. Zvyšování digitální gramotnosti a pravidelná aktualizace bezpečnostních řešení jsou proto dva mimořádné úkoly, jimž by měli uživatelé věnovat zvýšenou pozornost,“ uvedl Denis Staforkin, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Zveřejněné statistiky jsou součástí zprávy Kaspersky Security Bulletin (KSB) – každoroční série predikcí a analytických zpráv o klíčových změnách ve světě kybernetické bezpečnosti. K dalším částem KSB se dostanete přes tento odkaz.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více