V roce 2018 budou cloudová úložiště využívat přes dvě miliardy lidí

9. 11. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Popularita cloudových služeb poroste i do budoucna a výrazně ovlivní množství dat přenášených v datových centrech. V příštích pěti letech se objem přenosů v datových centrech zvýší téměř trojnásobně, přičemž 76 % celkového provozu budou tvořit právě cloudové služby.

Polovina světové populace bude mít v roce 2018 přístup na internet z domova, a 53 % lidí bude pro svá data používat veřejná cloudová úložiště. Každý měsíčně vygeneruje 811 megabajtů přenesených dat, tedy 4,4x více, než to bylo v roce 2013, kdy tato hodnota dosáhla 186 megabajtů na uživatele měsíčně.

Zatímco v roce 2013 dosáhl objem dat přenesených v datových centrech po celém světě 3,1 zettabajtu ročně, v roce 2018 to bude již 8,6 zettabajtů za rok. To představuje takové množství dat, jako kdyby se 250 000x po sobě přehrály všechny filmy (kterých je přibližně 500 tisíc) a televizní pořady (zhruba tři miliony) na světě v kvalitě ultra-high definiton (UHD).

Provoz generovaný cloudovými službami roste ještě rychlejším tempem. Zatímco v roce 2013 tvořil cloud 54 % přenosů v datových centrech, v roce 2018 to bude již 76 %. „Pod pojmem cloud si lidé obvykle představí veřejně dostupné cloudové služby nebo úložiště. Naše data ale ukazují, že i do budoucna bude těžiště ležet v privátním cloudu. Téměř 70 % všech cloudových úloh se bude v roce 2018 odehrávat v zóně privátního cloudu,“ řekl Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

ČR je na pokročilé cloudové služby připravena

Studie také zmapovala připravenost na využívání různých kategorií cloudových služeb v jednotlivých regionech a zemích, včetně České republiky. „Připravenost na cloud“ se odvíjí od parametrů pevných i mobilních sítí, kterými jsou rychlost stahování a odesílání dat a latence.

Připravenost sítí je pak zařazena do jedné ze tří kvalitativních kategorií:

Připravenost na základní cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: do 750 kb/s; rychlost odesílání: do 250 kb/s; latence: nad 160 ms
  • Příklad služeb pro domácnosti: streaming videa/hudby, textová komunikace, procházení webu
  • Příklad firemních služeb: webové konference, cloudový systém pro online vzdělávání, VoIP

Připravenost na středně pokročilé cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: 751 – 2 500 kb/s; rychlost odesílání: 251 – 1 000 kb/s; latence: 159 - 100 ms
  • Příklad služeb pro domácnosti: řízení chytrých domů, práce s multimédii, streamování HD videa a hudby
  • Příklad firemních služeb: využívání ERP/CRM systémů, telekonference prostřednictvím IP, videokonference

Připravenost na pokročilé cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: > 2 500 kb/s; rychlost odesílání: > 1 000 kb/s; latence: < 100 ms
  • Příklad služeb pro domácnosti: vzdělávání přes internet, využívání internetu k lékařským úkonům, HD video chat
  • Příklad firemních služeb: virtuální kanceláře, HD audio a videokonference

Parametry pevného i mobilního připojení v České republice jsou v současnosti na úrovni srovnatelné s okolními zeměmi regionu. Pro pevné připojení jsou výše uvedená kritéria pro využívání pokročilých cloudových služeb splněna již dnes, pro mobilní připojení se tyto parametry kritériím pro pokročilé služby blíží.

Pozitivní vývoj v připravenosti na cloudové služby je vidět i v dalších zemích světa – zatímco vloni splnily parametry pro pokročilé služby pevné sítě v 79 zemích, letos je to již 109 zemí. V případě mobilních sítí se vloni do nejvyšší kategorie cloudových služeb kvalifikovalo 42 zemí, letos 52 zemí.

Země s nejlepším pevným připojením v roce 2014 jsou Hong Kong, Japonsko, Jižní Korea, Lucembursko, Nizozemí, Rumunsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko a Tchaj-wan.

Země s nejlepším mobilním připojením v roce 2014 jsou Austrálie, Belgie, Čína, Dánsko, Jižní Korea, Lucembursko, Nový Zéland, Omán, Katar a Uruguay.

Štítky: 
Cloud computing, Cisco systems

Podobné články

ArrowSphere Cloud rozšířil nabídku řízených služeb o řešení Cloud Object Storage for Backup

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Společnost Arrow Electronics spustila řešení Arrow Cloud Object Storage for Backup. Nová služba založená na IBM Cloud je vytvořena tak, aby podporovala rostoucí potřeby na ochranu dat zejména u podniků fungujících digitálně. Čtěte více

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

CNAPP aneb řízení kybernetické bezpečnosti v době multicloudové

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Většina firem v Česku již alespoň část svých systémů či aplikací provozuje v cloudu. Ať už jde o kombinaci privátního a veřejného cloudu, nebo více komerčních dodavatelů. Tento trend bude nadále posilovat, vedle mnoha výhod ale zároveň zvyšuje i nároky na komplexní zabezpečení firemního provozu. Proto se v poslední době stále častěji skloňuje zkratka CNAPP. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise integruje GenAI do platformy Aruba Networking Central

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Hostované řešení na cloudové platformě HPE GreenLake získává nové funkce využívající velké jazykové modely (LLM) přinášející optimalizaci a predikci síťového provozu, čímž posouvá správu sítí na novou úroveň. O službu HPE Aruba Networking Central již rozšířila svou nabídku např. společnost Verizon Business. Čtěte více