V roce 2017 bylo denně detekováno 360 000 škodlivých souborů

8. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Počet nových škodlivých souborů zpracovaných každý den detekční technologií přímo ve společnosti Kaspersky Lab se v roce 2017 vyšplhal na 360 000. To je 11,5% nárůst oproti roku 2016. Po mírném poklesu v roce 2015 tak opět počet každodenně detekovaných škodlivých souborů již druhým rokem stoupá.
Foto: Pixabay.com

Velké množství škodlivých souborů detekovaných každý den vypovídá o vysoké aktivitě kyberzločinců zapojených do tvorby a šíření malwaru. Sledování těchto ukazatelů se odborníci věnují už od roku 2011, kdy každý den napočítali 70 000 škodlivých souborů. Od té doby jejich množství narůstá a v současnosti dosahuje pětinásobku původní hodnoty.

Nejvíce souborů klasifikovaných jako nebezpečné spadá do kategorie malwaru (78 %). Viry stále představují 14 % denních detekcí, i když jejich podíl začal významně klesat už před pěti šesti lety.

Zbývajících 8 % tvoří reklamní software. Ten není všeobecně považován za škodlivý, ale v mnoha případech může soukromá data vystavovat zvýšenému riziku.

Ze všech nebezpečných souborů detekovaných každý den je jich zhruba 20 000 identifikováno systémem Astraea. To je speciální malwarový analytický systém společnosti Kaspersky Lab se schopností strojového učení, který umí malware automaticky identifikovat a zablokovat.

„V průběhu posledních dvou let jsme zaznamenali enormní nárůst počtu útoků ransomwarem. Předpokládáme, že tento trend bude i nadále pokračovat, protože za vývojem ransomwaru stojí obrovský zločinný ekosystém, který denně produkuje stovky nových hrozeb. Minulý rok se také výrazně rozšířily minery. Tento malware začali kyberzločinci využívat ve vyšší míře především proto, že stoupala obliba kryptoměn. V neposlední řadě stojí za zvyšujícím se počtem každodenně detekovaných škodlivých souborů i zlepšující se bezpečnostní technologie. Díky každé nové aktualizaci jsme schopni detekovat více druhů malwaru, a tím pádem stoupá i počet objevených hrozeb,“ uvedl Vyacheslav Zakorzhevsky, vedoucí anti-malwarového týmu ve společnosti Kaspersky Lab.

Další zajímavé statistiky z oblasti kybernetické bezpečnosti za rok 2017 zahrnují:

  • Řešení Kaspersky Lab zastavila 1 188 728 338 útoků pocházejících z online zdrojů po celém světě.
  • Internetová antivirová řešení Kaspersky Lab detekovala 15 714 700 unikátních škodlivých objektů.
  • 29,4 % uživatelských počítačů přišlo alespoň jednou za uplynulý rok do styku s online malwarovým útokem.
  • 22 % uživatelských počítačů bylo vystaveno podvodným reklamním programům.
Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Firmy i státní instituce se potýkají s tisícovkami škodlivých emailových zpráv denně

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
S masivním nárůstem práce z domova je infrastruktura společností vystavena odlišným bezpečnostním rizikům, než kterým čelí obvykle. Útočníci do firemních infrastruktur pronikají prostřednictvím zneužití lidského faktoru. Středně velká společnost přitom podle Českých Radiokomunikací čelí několika tisícům e-mailům se škodlivým obsahem denně. Čtěte více

Evropští IT prodejci generují z řízených služeb již čtvrtinu svého obratu

27. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: SolarWinds MSP)
Podle průzkumu společnosti průzkumu SolarWinds MSP 2019 Trends in Managed Services průměrný IT prodejce v Evropě generuje již čtvrtinu svého obratu z řízených služeb. Průzkum tak potvrdil další nárůst podílu IT služeb s pravidelným příjmem na úkor tradičního obchodního modelu, kdy se jednorázově platí za odstranění problémů s IT infrastrukturou. Čtěte více

Počet kyberútoků na české společnosti je nad celosvětovým průměrem, více než 20 % hrozeb pochází z ČR

26. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Na jednu českou organizaci bylo v předchozích šesti měsících podle Check Pountu vedeno v průměru 530 kyberútoků za týden. Celosvětový průměr přitom činí 491 kyberútoků týdně na jednu společnost. Čtěte více

Kybernetičtí zločinci inovují své mechanismy a stále více využívají automatizaci

25. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: NTT)
Zpráva Global Threat Intelligence Report firmy NTT ukazuje, že navzdory snahám organizací o zvýšení kybernetické bezpečnosti inovují útočníci své metody rychleji než kdy dříve a útoky automatizují. Čtěte více