V roce 2017 bylo denně detekováno 360 000 škodlivých souborů

8. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Počet nových škodlivých souborů zpracovaných každý den detekční technologií přímo ve společnosti Kaspersky Lab se v roce 2017 vyšplhal na 360 000. To je 11,5% nárůst oproti roku 2016. Po mírném poklesu v roce 2015 tak opět počet každodenně detekovaných škodlivých souborů již druhým rokem stoupá.
Foto: Pixabay.com

Velké množství škodlivých souborů detekovaných každý den vypovídá o vysoké aktivitě kyberzločinců zapojených do tvorby a šíření malwaru. Sledování těchto ukazatelů se odborníci věnují už od roku 2011, kdy každý den napočítali 70 000 škodlivých souborů. Od té doby jejich množství narůstá a v současnosti dosahuje pětinásobku původní hodnoty.

Nejvíce souborů klasifikovaných jako nebezpečné spadá do kategorie malwaru (78 %). Viry stále představují 14 % denních detekcí, i když jejich podíl začal významně klesat už před pěti šesti lety.

Zbývajících 8 % tvoří reklamní software. Ten není všeobecně považován za škodlivý, ale v mnoha případech může soukromá data vystavovat zvýšenému riziku.

Ze všech nebezpečných souborů detekovaných každý den je jich zhruba 20 000 identifikováno systémem Astraea. To je speciální malwarový analytický systém společnosti Kaspersky Lab se schopností strojového učení, který umí malware automaticky identifikovat a zablokovat.

„V průběhu posledních dvou let jsme zaznamenali enormní nárůst počtu útoků ransomwarem. Předpokládáme, že tento trend bude i nadále pokračovat, protože za vývojem ransomwaru stojí obrovský zločinný ekosystém, který denně produkuje stovky nových hrozeb. Minulý rok se také výrazně rozšířily minery. Tento malware začali kyberzločinci využívat ve vyšší míře především proto, že stoupala obliba kryptoměn. V neposlední řadě stojí za zvyšujícím se počtem každodenně detekovaných škodlivých souborů i zlepšující se bezpečnostní technologie. Díky každé nové aktualizaci jsme schopni detekovat více druhů malwaru, a tím pádem stoupá i počet objevených hrozeb,“ uvedl Vyacheslav Zakorzhevsky, vedoucí anti-malwarového týmu ve společnosti Kaspersky Lab.

Další zajímavé statistiky z oblasti kybernetické bezpečnosti za rok 2017 zahrnují:

  • Řešení Kaspersky Lab zastavila 1 188 728 338 útoků pocházejících z online zdrojů po celém světě.
  • Internetová antivirová řešení Kaspersky Lab detekovala 15 714 700 unikátních škodlivých objektů.
  • 29,4 % uživatelských počítačů přišlo alespoň jednou za uplynulý rok do styku s online malwarovým útokem.
  • 22 % uživatelských počítačů bylo vystaveno podvodným reklamním programům.
Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více