V ČR se objevuje phishing nejčastěji v aplikaci WhatsApp

20. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Kaspersky)
Anonymizovaná data, která dobrovolně poskytli uživatelé aplikace Kaspersky Internet Security for Android, ukázala, které messengery jsou nejvíce zneužívány phishingovými podvodníky. V České republice probíhá nejvíce phishingových útoků prostřednictvím aplikace WhatsApp.

Největší podíl zjištěných škodlivých odkazů v období od prosince 2020 do května 2021 byl odeslán prostřednictvím aplikace WhatsApp (89,6 %), následované aplikací Telegram (5,6 %). Na třetím místě je Viber (4,7 %) a za ním Hangouts (méně než 1 %). Země s největším počtem phishingových útoků byly Rusko (46 %), Brazílie (15 %) a Indie (7 %). V České republice se zákazníci Kaspersky setkali s phishingem především v aplikaci WhatsApp a ČR se počtem útoků řadí do první třetiny globálně i mezi evropskými zeměmi. 

Podle průzkumu předstihly messengery v roce 2020 z hlediska oblíbenosti mezi uživateli sociální sítě o 20 % a staly se nejrozšířenějšími nástroji pro komunikaci. Výsledky průzkumu také ukazují, že v roce 2020 měly tyto aplikace globální základnu uživatelů čítající 2,7 miliardy lidí, a do roku 2023 se očekává její nárůst na 3,1 miliardy. To je téměř 40 % světové populace.

Aplikace Kaspersky Internet Security for Android dostala novou funkci Safe Messaging (Bezpečné zprávy) zabraňující uživatelům v otevírání škodlivých odkazů, které obdrží prostřednictvím komunikačních aplikacích (WhatsApp, Viber, Telegram, Hangouts) nebo SMS. Společnost Kaspersky díky tomu analyzovala anonymizovaná kliknutí na podvodné odkazy v messengerech a zjistila, že v období od prosince 2020 do května 2021 bylo celosvětově zaznamenáno 91 242 detekovaných případů. Celosvětově bylo denně detekováno 480 potenciálních rizik.

 

Podle statistik detekoval Kaspersky Internet Security for Android největší počet škodlivých odkazů v aplikaci WhatsApp, což je zčásti způsobeno tím, že je to celosvětově nejoblíbenější messenger. Největší podíl takových zpráv byl zjištěn v Rusku (42 %), Brazílii (17 %) a Indii (7 %). 

Mezi uživateli aplikace Kaspersky Internet Security for Android měl Telegram nejmenší počet detekcí, ale geograficky na tom byl podobně jako WhatsApp. Nejvíce škodlivých odkazů bylo zjištěno v Rusku (56 %), Indii (6 %) a Turecku (4 %). Vysoká čísla v Rusku jsou pravděpodobně důsledkem větší míry popularity tohoto messengeru v zemi.

Podle statistik byl u aplikací Viber a Hangouts zaznamenán menší počet detekcí. Klíčovým rozdílem mezi nimi je regionální zastoupení. Největší počet detekcí u Viberu byl identifikován převážně v Rusku (89 %) a v zemích SNS – na Ukrajině (5 %) a v Bělorusku (2 %). U Hangouts byla většina detekcí z USA (39 %) a Francie (39 %).

„Statistiky ukazují, že phishing v komunikačních aplikacích zůstává jedním z nejvyužívanějších nástrojů podvodníků. Částečně je to způsobeno širokou oblibou těchto aplikací mezi veřejností a také možností zneužívat jejich vestavěné funkce k provádění útoků. Někdy může být obtížné určit, zda se jedná o phishingový útok, protože rozdíl může být jen v jednom znaku nebo drobné chybě. Spolehlivým nástrojem v boji proti phishingu v messengerech je ostražitost v kombinaci s antiphishingovými technologiemi,“ komentovala Tatyana Shcherbakova, hlavní analytička webového obsahu ve společnosti Kaspersky.

 

Štítky: 
Phishing, Kaspersky

Podobné články

Čeští správci IT nejvíce bojují s phishingovými útoky

8. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software prezentovala výsledky dotazování mezi svými prodejními partnery, podle kterých se v současné době čeští IT administrátoři nejvíce setkávají u svých zákazníků s phishingovými útoky. Největší zájem mezi organizacemi ale převládá o VPN řešení a ochranu sítí firewallem, přičemž antispamové a antiphishingové jsou mezi prioritami až na třetím místě. Čtěte více

Microsoft je i nadále nejčastěji zneužívanou značkou při phishingových podvodech

28. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Výzkumný tým společnosti Check Point zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2020. Z reportu vyplývá, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů. Čtěte více

Pandemie přinesla v Česku nárůst falešných zpráv a phishingu

27. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Objem kybernetických hrozeb podle analytiků společnosti ESET kopíroval zavádění a uvolňování nouzových opatření. Významné riziko představovaly pro české uživatele především e-mailové hrozby a hoaxy. Čtěte více

Phishingové triky aneb 10 nejběžnějších podvodů roku 2020

9. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Kybernetičtí podvodníci nás neustále testují a zkouší, kam až mohou zajít, takže jednou z možných ochran je i testovat sami sebe, abychom si před útočníky udrželi náskok. Existují nástroje, které umožňují IT oddělením odesílat realisticky vypadající podvržené e-maily vlastním zaměstnancům, takže když se nechají zmást a kliknou na ně… Čtěte více