V Česku vzniká Asociace softwarových agentur. Bude pomáhat státu i firmám

15. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASWA)
V září 2020 spouští svou aktivitu asociace, která pomůže státním i soukromým firmám správně nastavit výběrové řízení na software. Za Asociací softwarových agentur (ASWA) stojí čtyři zakládající společnosti: Applifting, Cookielab, Futured a Synetech. Ty se daly dohromady, aby firmám i státu podaly pomocnou ruku.

Asociace vychází z dlouholetých zkušeností a má v plánu radit lidem, kteří dostali na starost výběr vývojářského partnera. Často přitom jde o jejich první a možná i poslední podobnou zkušenost v životě. Výsledkem by měly být vždy výrazně kvalitnější výsledné digitální produkty.

Cílem ASWA je pomáhat klientům, kteří se chystají na vývoj softwaru (např. webu nebo mobilní aplikace). V praxi se na ni může zadavatel obrátit v jakékoliv fázi vývoje a ASWA mu pomůže s tím, jaké v projektu obsadit role, aby bylo možné snadno specifikovat zadání a hodnotit obdržené nabídky.

„Jak státní, tak komerční sféra si často není jistá, jak správně vypsat zakázku na výběr softwarového systému. Stává se pak, že někteří dodavatelé nehrají fér a snaží se toho využít ve svůj prospěch,“ uvedl Lukáš Strnadel, CEO Futured a člen správní rady ASWA, který ASWA založil společně s Vratislavem Zimou (CEO Synetech a předsedou ASWA), Vratislavem Kalendou (CEO Applifting a místopředsedou ASWA) a Jakubem Kohoutem (co-founder Cookielab, člen správní rady ASWA).

„Situace pak často vede k tomu, že kvalitní dodavatelé ztrácí motivaci se do tendrů hlásit a trávit přípravou dny i týdny. Chceme proto státním institucím a komerční sféře pomoci, provést je správným procesem a poradit, jak má vývoj probíhat,“ dodal Strnadel.

S výběrovým řízením nejprve za ASWA

„Často vidím, že firma nezvládá za domluvenou cenu dodat tolik práce, kolik slíbila. To pak vede k vyšším nákladům, zakázka překročí navržený rozpočet, a to není fér. My jsme v posledních třech tendrech z toho důvodu byli dvakrát i třikrát dražší než nejlevnější konkurence. Obvykle se pak stane, že zakázku vyhraje firma, o které je slyšet jen v souvislosti s kauzami z veřejné sféry. Ta se pak na projektu ‚uvaří‘, po nocích ho programují kluci z VUT a na výslednou kvalitu klient dříve či později doplatí,“ okomentovalVratislav Kalenda ze studia Applifting.

ASWA pomůže podnikům vysvětlit, jak má zadání správně vypadat, jak poskládat organizační tým a které role by v něm neměly chybět. Následně seznámí zadavatele s možnými metodami vývoje, jejich výhodami a nevýhodami, doporučí správný postup a pomůže nastavit kvalitativní kritéria, aby vyhrály vhodné nabídky. Může také prověřit, v jaké kvalitě probíhají již existující tendry a projekty.

Součástí ASWA navíc nejsou jen vývojářská studia, zapojili se také odborníci na IT právo a veřejné zakázky z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN. Zadavatelům zakázek pomohou s nastavením parametrů, smluv a posoudí, zda nabídky právně odpovídají těmto požadavkům. Zadavatelé tedy budou mít o další starost méně.

Etika především

Kromě vzdělávání zadavatelů a šetření nejen jejich rozpočtů má asociace i další významnou funkci: chce, aby se k ní přidalo co nejvíce vývojářských studií, která jednají eticky. „Rádi mezi sebou přivítáme inovativní firmy, které mají nějaký přesah a nejde jim jen o maximalizaci zisku. Takové, které staví svoje softwarové produkty na kvalitním řešení, chtějí posouvat sebe i svoje týmy, a tím i celé odvětví,“ řekl Vratislav Zima ze společnosti Synetech.

„Naším cílem není v žádném případně se pasovat do role elitního klubu, který pro sebe vytváří výhodné prostředí pro získávání nových zakázek. Jde nám především o to, aby se edukací firem srovnaly podmínky na trhu a šanci dostávali hlavně kvalitní, prověření dodavatelé s vysokou dávkou etického jednání a morálky,“ vysvětlil Kalenda z Applifting.

I proto patří mezi podmínky pro vstup do asociace příjem z veřejného sektoru nižší než 30 %, obrat za poslední kalendářní rok alespoň 15 000 000 Kč a minimálně 50 % firmy mají vlastnit české fyzické osoby. „Je pro nás důležité vědět, že daná společnost požaduje za své služby střízlivou cenu, která odpovídá kvalitnímu výstupu. Vítáme také firmy s vlastními, spolehlivými vývojářskými kapacitami a tendencí neustále rozšiřovat své know-how,“ uzavřel Zima.

Pro čtyři zakládající agentury pracuje dohromady 186 lidí a mají obrat 152 milionů korun.

Podobné články

Alternativa k Office přináší ověřování dat a digitální podpisy

30. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Onlyoffice )
Vývojáři kancelářského balíčku s otevřeným zdrojovým kódem Onlyoffice vydali verzi 6.2. Nové funkce umožňují generovat seznam obrázků, přináší systém ochrany dokumentů a výrazně rozšiřují možnosti práce s tabulkami. Dokumenty Onlyoffice jsou kancelářskou sadou s bezplatnou komunitní verzí i placenou variantou s profesionálními funkcemi. Čtěte více

CorelDRAW Graphics Suite 2021 se soustředí na spolupráci a produktivitu

10. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Corel)
Nová produktová řada CorelDRAW 2021 zahrnuje profesionální grafický software CorelDRAW Graphics Suite 2021. Sada je k dispozici pro Windows a Mac a s ohledem na neustále se měnící pracoviště je nyní aplikace CorelDRAW.app optimalizována i pro dotykové ovládání a nově dostupná pro iPad. Čtěte více

Cleverlance vstupuje na světový softwarový trh

3. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cleverlance)
Česká technologická společnost Cleverlance zabodovala v každoroční studii globální poradenské společnosti Zinnov, která se zaměřuje na oblast managementu a strategie. V kategorii Zinnov Zones for ER&D Services - 2020 byla Cleverlance umístěna do „breakout“ zóny pro trh podnikového softwaru, což znamená, že se začíná prosazovat na globálním trhu. Čtěte více

Firmy stále podceňují aktualizace softwarů

13. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Mnoho firem se domnívá, že pro zabezpečení práce na dálku stačí nasadit VPN. Jak ale dokládá průzkum společnosti GFI Software, je třeba se zaměřit také na pravidelnou aktualizaci softwaru – 80 % kybernetických útoků v první polovině letošního roku totiž využívalo zranitelností starých tři roky a déle. Čtěte více