Uživatelé sociálních sítí skoro umírají strachy

3. 2. 2010. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
RSA, bezpečnostní divize společnosti EMC, oznámila výsledky studie 2010 Global Online Consumer Security Survey, v níž přes 4 500 spotřebitelů ve věku od 18 do 65 let z 22 zemí světa, odpovídalo na dotazy ohledně povědomí o online hrozbách.

Hotovým rejdištěm online podvodníků se staly weby sociálních sítí, neboť mají celosvětový dosah a stamiliony aktivních uživatelů. Proto jsou tyto komunitní servery oblíbeným cílem internetových pirátů, kteří se snaží získat osobní údaje uživatelů. Tomuto trendu odpovídá i zjištění průzkumu, podle kterého se čtyři z pěti (81 %) uživatelů sociálních sítí obává o bezpečnost svých osobních údajů na internetu. Od roku 2007, kdy podle podobného průzkumu RSA vyjádřila třetina (38%) respondentů obavy z phishingového útoku, se jejich počet v roce 2009 zdvojnásobil na tři čtvrtiny (76%). V letošním roce vyjádřilo obavy již 89% respondentů.

Podobný trend zaznamenal výzkum i v oblasti celkového počtu uživatelů, kteří se stali obětí phishingového útoku. Jejich počet se od roku 2007 zvedl dokonce šestinásobně (z 5% na 29%) a to i přes lepší informovanost uživatelů internetu. Za tímto zvýšením lze hledat pokročilejší metody komunikace a rafinovanější nástrahy podvodníků, jakými je například profesionální vzhled podvržené webové stránky. I samotné phishingové útoky se dále vyvíjejí a uplatňují nové a rozmanitější metody manipulace s uživateli. Dokladem jsou příbuzné hrozby označované jako „vishing“, „SMiShing“ a cílený, neboli „spear“ phishing.

Neustále se také zvyšuje celkový počet phishingových útoků. V tomto směru oznámilo středisko RSA Anti-Fraud Command Center, že od srpna do října 2009 byl zjištěn rekordní počet phishingových útoků, který se meziročně zvýšil o 17 %. Lepší informovanost spotřebitelů vede na druhé straně k tomu, že více respondentů si je vědomo rizika například trojských koní a v roce 2009 vědělo 81% dotazovaných, co to trojské koně jsou (oproti 63% v roce 2007).

„Opravdu nelze počítat s tím, že se bezpečnostní situace v České republice v budoucnu zlepší, právě naopak. Čeká nás permanentní a vyrovnaná válka mezi hackery na jedné straně a firmami a vládami na straně druhé. Kybernetické zločiny jsou čím dál sofistikovanější a bezpečnostní nástroje, kterými firmy disponují, rychle zastarávají. Doporučujeme proto nákup služeb z prostředí cloudu nebo jako SaaS (software jako služba), vysvětluje Oldřich Příklenk, ředitel českého zastoupení společnosti Gartner a KPC-Group s.r.o.

Situace v České republice se v tomto ohledu od okolních zemí výrazně neliší a dokládají to i statistiky. Přestože loňský rok byl pro místní softwarový trh kritický, oblast firemního bezpečnostního softwaru si udržela dvouciferné růstové tempo a měla by v tomto roce dosáhnout tržeb v hodnotě 27 milionů eur,“ dodal.

Podle uvedené studie RSA panují největší obavy z úniku osobních dat u uživatelů internetového bankovnictví (86 %), kteří se také nejvíce shodují na tom, že je nutno identitu chránit silnějšími prostředky, než je pouhé uživatelské jméno a heslo. Následováni jsou uživateli bankovních služeb a zdravotnických portálů (64 %) a webů státních orgánů (68 %).

Důsledkem nedostatečné ochrany je u poloviny respondentů menší ochota aktivně komunikovat a sdělovat osobní informace na internetu. Devět z deseti spotřebitelů je také v tomto směru ochotno používat silnější metodu zabezpečení, pokud jim bude nabídnuta.