Uživatele ohrožují nové způsoby šíření ransomwaru

1. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis u příležitosti Světového dne zálohování uvedl, že největší hrozbou pro osobní i firemní data je stále ransomware. Objevují se navíc nové způsoby průniku ransomwaru do osobních počítačů, jako například v poslední době nákaza zjištěná na SD kartě mobilního telefonu.

I mezi českými a slovenskými firmami podle průzkumu, který Acronis provedl mezi svými lokálními partnery, panují v oblasti ochrany dat největší obavy právě z ransomwaru.

Pravidelné zálohování je základní ochranou před ztrátou dat – jak firemních, tak osobních. I když se situace za posledních 10 let významně zlepšila, podle analytické společnosti Backblaze 24 % domácích uživatelů uživatelů stále nezálohuje svá data vůbec a jen 15 % těchto uživatelů zálohuje alespoň jednou týdně.

„Využívám program Acronis ke každodennímu zálohování svých osobních fotografií a důležitých souborů a e-mailů. Při prohlížení fotografií z SD karty mobilního telefonu na svém PC zahlásila služba Acronis Active Protection zachycení ransomwaru a díky tomu se podařilo zablokovat procesy šifrování v samotném zárodku,“ popsal svou letošní zkušenost s ransomwarem Štefan Jurovčík, uživatel softwaru Acronis True Image 2019 pro osobní zálohování.

Také v podnikovém segmentu se hrozby ransomwaru stále vyvíjejí – podle výhledu Acronis do roku 2019 se letos kybernetické útoky zaměří mj. na využití AI a machine learning technik, útoky na IoT zařízení a útoky využívající 5G sítí a aplikací.

Klíčová zjištění lokálního průzkumu, který se týkal firemního zálohování mezi českými a slovenskými firmami:

  • Největší obavy v oblasti ochrany dat mají české a slovenské podniky z jejich zašifrování ransomwarem (86 %) a z úniku citlivých firemních informací (68 %).
  • Nejvíce firmy zálohují do síťových úložných zařízení (89 %), na externí disky (32 %) a do cloudu (27 %)
  • Nejvíce zálohuji virtuální stroje (88 %), fyzické servery (55 %) a PC stanice/notebooky (46 %), přičemž mobilní zařízení (chytré telefony, tablety) zálohuje pouze 4 % firem.
  • Jako nedostatečně zajištěné považuje zálohování u svých zákazníků 22 % lokálních partnerů Acronis.
Video : 
Štítky: 

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více