Tržby v maloobchodě opět rostly

15. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: ČSÚ)
Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v květnu zvýšily reálně o 5,8 %, bez očištění o 8,1 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 7,3 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v květnu reálně o 7,3 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 11,8 %, za pohonné hmoty o 4,0 % a za potraviny o 2,0 %. 

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,8 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 8,4 %, za pohonné hmoty o 8,1 % a za potraviny o 1,5 %. V květnu 2021 bylo o dva pracovní dny více než v květnu 2020.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 8,1 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 12,2 %, za pohonné hmoty o 10,9 % a za potraviny o 1,8 %.

Vývoj tržeb v maloobchodě ovlivnilo rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Tržby se zvýšily zejména ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím, především za prodej oděvů a obuvi (o 41,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 16,6 %), kosmetických a toaletních výrobků (o 14,0 %), farmaceutického a zdravotnického zboží (o 9,6 %) a výrobků pro domácnost (o 4,5 %). Naopak nižší tržby než loni zaznamenaly specializované prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 2,6 %). Za potraviny se tržby zvýšily ve specializovaných prodejnách potravin (o 6,0 %) i v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 1,6 %). Dvouciferný růst si i nadále udržel prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu (o 15,6 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 102,2 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, výrobků pro domácnost, oděvů a obuvi, farmaceutického a zdravotnického zboží a potravin. Naopak klesly ceny kosmetických a toaletních výrobků a počítačového a komunikačního zařízení.  

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 1,3 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 34,0 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 43,6 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se zvýšily o 47,7 % a za opravy motorových vozidel o 28,4 %.

„V květnu se maloobchodní tržby v porovnání s loňským rokem zvýšily zhruba o 8 %.  Rostly především tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty. Stejně jako v dubnu nejvíce rostly tržby za oděvy a obuv.  Jediný nepotravinářský sortiment, který zaznamenal pokles tržeb, bylo sportovní, kulturní a rekreační zboží. V loňském roce výrazně rostly tržby za sportovní a rekreační potřeby, což se letos již v tak velké míře neopakovalo.   I když se zákazníci navrátili do kamenných prodejen, internetový prodej si udržel rostoucí trend. Také prodej motorových vozidel už třetí měsíc vykazoval vysoké meziroční růsty,“ řekla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Štítky: 

Podobné články

Důvěra v ekonomiku dál klesá

27. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se oproti srpnu při stejném vývoji obou svých složek snížil o čtyři body na hodnotu 90,1. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil, podobně jako souhrnný indikátor na hodnotu 93,6, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 4,4 bodu na hodnotu 72,7, což je vůbec nejnižší hodnota od počátku zjišťování. Čtěte více

Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %

1. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSÚ)
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,7 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména výdaji na tvorbu hrubého kapitálu. Pozitivně přispěly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se potřetí v řadě snížila

25. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Mezi podnikateli poklesla důvěra v ekonomiku napříč všemi odvětvími. Hodnota indikátoru důvěry podnikatelů se tak dostala opět pod svůj dlouhodobý průměr. Mezi spotřebiteli se naopak důvěra v ekonomiku po pěti měsících nepřetržitého poklesu meziměsíčně zvýšila. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od počátku sledování

26. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ meziměsíčně snížil o 2,6 bodu na hodnotu 95,7 při současném poklesu obou jeho složek. Čtěte více