Tři důvody, proč přijetí IPv6 stále vázne

23. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heficed)
Implementace protokolu IPv6 je považována za další krok v evoluci internetu. Před plným přijetím nového protokolu však stále stojí dlouhá cesta, protože jeho praktický nástup není zdaleka tak rychlý, jak se původně očekávalo. Proč?

Protokol IPv6 je považován za konečné řešení stále hmatatelnějšího nedostatku adres v rozsahu IPv4. Ačkoli se na tomto řešení shodly všechny zainteresované strany a bezpochyby opravdu jde o další krok ve vývoji internetu, k plné implementaci IPv6 je stále daleko, a ještě si vyžádá značné úsilí.

V současné chvíli je podle odhadů mise k naplnění plného přijetí IPv6 splněna asi ze 30 %. Vzhledem k tomu, že protokol existuje již od roku 1996 se ukazuje, že některé odhady, které hovořily o dokončení adopce v roce 2048, nemusely být daleko od pravdy… (Ty pesimističtější počítají dokonce s ještě mnohem pozdějšími daty…). Jaké jsou tedy podle společnosti Heficed hlavní důvody pomalé adopce IPv6?

Omezená dostupnost

Plná podpora IPv6 je drahá, protože vyžaduje vysoké investice do infrastruktury, a ne všichni poskytovatelé služeb a další zapojené organizace jsou momentálně schopny potřebné zdroje uvolnit. Ačkoli tempo vývoje závisí hlavně na největších tržních hráčích, je důležité, aby spolupracovali i ostatní účastníci včetně velkých průmyslových podniků.

Omezené přínosy

Přechod na nový protokol má dvě fáze. V první fázi jsou souběžně používány protokoly IPv4 i IPv6, zatímco ve druhé je již používán pouze novější protokol. Dokud však nebude většina trhu na souběžný chod obou protokolů připravena většina trhu, je nemožný přechod na druhou fázi. Někteří poskytovatelé jsou však již připraveni delší dobu a řada organizací, potřebnou infrastrukturu již mnoho let platí, ale jsou nuceni vyčkávat a stagnovat kvůli ostatním, kteří nejsou nuceni k dalšímu vývoji a stále využívají pouze možností IPv4.

Nedostatek kompatibilních koncových zařízení

Většina koncových zařízení je stále kompatibilní pouze s protokolem IPv4, podle odhadů jde asi o 70 % trhu, protože k adopci IPv6 není zkrátka dost dobrých důvodů, čímž se opět dostáváme i k bodu dva a otázce nutnosti hledat příčiny a důvody obou těchto stavů, ve kterých nástup nového standardu uvízl.

Štítky: 

Podobné články

Třetině lidí se v období koronaviru zhoršila kvalita připojení k internetu

22. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grant Thornton)
Nároky domácností na kvalitu internetového připojení se neustále zvyšují. Polovina lidí je ochotna si za vyšší rychlosti připlatit v průměru až 275 korun měsíčně navíc. Souvisí to i s dopadem pandemie koronaviru, protože 77 % respondentů nyní využívá připojení pro práci z domova a 56 % z dotázaných domácností pro online výuku. Čtěte více

CETIN dál modernizuje. Průměrná dostupná rychlost přípojky loni dosáhla 105 Mb/s

1. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: CETIN)
V průběhu uplynulého roku CETIN naplno rozjel systém výstavby optických přípojek a prakticky dokončil plošnou modernizaci a zrychlení původní metalické sítě. Obojí vedlo k dalšímu navýšení průměrné dostupné rychlosti, která se oproti roku 2019 zvedla o 25 % na stávajících 105 Mb/s. Čtěte více
Foto: Daniel Romero

Seznam.cz požaduje od Googlu náhradu škody v hodnotě více než devět miliard korun

11. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seznam.cz)
Společnost Seznam.cz písemně vyzvala firmu Google k uhrazení částky ve výši 9,072 miliardy korun jako náhradu škody, která vznikla v důsledku omezené hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání na mobilních telefonech se systémem Android. Čtěte více

O2 zrychluje pevný internet nasazením bondingu a chystá navýšení pokrytí optikou

30. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
Společnost O2 začala nabízet svým zákazníkům nové řešení založené na technologii xDSL (tzv. bonding), díky kterému lze na metalických přípojkách dosahovat až dvojnásobných rychlostí. Operátor tak reaguje na zvýšený zájem o svůj Internet na doma i na narůstající potřebu vyšších přenosových rychlostí. Čtěte více