Tři důvody, proč přijetí IPv6 stále vázne

23. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heficed)
Implementace protokolu IPv6 je považována za další krok v evoluci internetu. Před plným přijetím nového protokolu však stále stojí dlouhá cesta, protože jeho praktický nástup není zdaleka tak rychlý, jak se původně očekávalo. Proč?

Protokol IPv6 je považován za konečné řešení stále hmatatelnějšího nedostatku adres v rozsahu IPv4. Ačkoli se na tomto řešení shodly všechny zainteresované strany a bezpochyby opravdu jde o další krok ve vývoji internetu, k plné implementaci IPv6 je stále daleko, a ještě si vyžádá značné úsilí.

V současné chvíli je podle odhadů mise k naplnění plného přijetí IPv6 splněna asi ze 30 %. Vzhledem k tomu, že protokol existuje již od roku 1996 se ukazuje, že některé odhady, které hovořily o dokončení adopce v roce 2048, nemusely být daleko od pravdy… (Ty pesimističtější počítají dokonce s ještě mnohem pozdějšími daty…). Jaké jsou tedy podle společnosti Heficed hlavní důvody pomalé adopce IPv6?

Omezená dostupnost

Plná podpora IPv6 je drahá, protože vyžaduje vysoké investice do infrastruktury, a ne všichni poskytovatelé služeb a další zapojené organizace jsou momentálně schopny potřebné zdroje uvolnit. Ačkoli tempo vývoje závisí hlavně na největších tržních hráčích, je důležité, aby spolupracovali i ostatní účastníci včetně velkých průmyslových podniků.

Omezené přínosy

Přechod na nový protokol má dvě fáze. V první fázi jsou souběžně používány protokoly IPv4 i IPv6, zatímco ve druhé je již používán pouze novější protokol. Dokud však nebude většina trhu na souběžný chod obou protokolů připravena většina trhu, je nemožný přechod na druhou fázi. Někteří poskytovatelé jsou však již připraveni delší dobu a řada organizací, potřebnou infrastrukturu již mnoho let platí, ale jsou nuceni vyčkávat a stagnovat kvůli ostatním, kteří nejsou nuceni k dalšímu vývoji a stále využívají pouze možností IPv4.

Nedostatek kompatibilních koncových zařízení

Většina koncových zařízení je stále kompatibilní pouze s protokolem IPv4, podle odhadů jde asi o 70 % trhu, protože k adopci IPv6 není zkrátka dost dobrých důvodů, čímž se opět dostáváme i k bodu dva a otázce nutnosti hledat příčiny a důvody obou těchto stavů, ve kterých nástup nového standardu uvízl.

Štítky: 

Podobné články

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %. Čtěte více

T-Mobile gigabitové připojení k internetu nabízí už více než milionu českých domácností

3. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile v českých domácnostech zdvojnásobila počet internetových přípojek, které umožňují stahování dat rychlostí až 1 Gb/s. Rychlý nárůst počtu přípojek umožnila jak výstavba vlastní infrastruktury optických kabelů až do domů jednotlivých zákazníků, tak loni uzavřená dohoda se společností Vodafone o vzájemném zpřístupnění infrastruktury. Čtěte více