Tři důvody, proč přijetí IPv6 stále vázne

23. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heficed)
Implementace protokolu IPv6 je považována za další krok v evoluci internetu. Před plným přijetím nového protokolu však stále stojí dlouhá cesta, protože jeho praktický nástup není zdaleka tak rychlý, jak se původně očekávalo. Proč?

Protokol IPv6 je považován za konečné řešení stále hmatatelnějšího nedostatku adres v rozsahu IPv4. Ačkoli se na tomto řešení shodly všechny zainteresované strany a bezpochyby opravdu jde o další krok ve vývoji internetu, k plné implementaci IPv6 je stále daleko, a ještě si vyžádá značné úsilí.

V současné chvíli je podle odhadů mise k naplnění plného přijetí IPv6 splněna asi ze 30 %. Vzhledem k tomu, že protokol existuje již od roku 1996 se ukazuje, že některé odhady, které hovořily o dokončení adopce v roce 2048, nemusely být daleko od pravdy… (Ty pesimističtější počítají dokonce s ještě mnohem pozdějšími daty…). Jaké jsou tedy podle společnosti Heficed hlavní důvody pomalé adopce IPv6?

Omezená dostupnost

Plná podpora IPv6 je drahá, protože vyžaduje vysoké investice do infrastruktury, a ne všichni poskytovatelé služeb a další zapojené organizace jsou momentálně schopny potřebné zdroje uvolnit. Ačkoli tempo vývoje závisí hlavně na největších tržních hráčích, je důležité, aby spolupracovali i ostatní účastníci včetně velkých průmyslových podniků.

Omezené přínosy

Přechod na nový protokol má dvě fáze. V první fázi jsou souběžně používány protokoly IPv4 i IPv6, zatímco ve druhé je již používán pouze novější protokol. Dokud však nebude většina trhu na souběžný chod obou protokolů připravena většina trhu, je nemožný přechod na druhou fázi. Někteří poskytovatelé jsou však již připraveni delší dobu a řada organizací, potřebnou infrastrukturu již mnoho let platí, ale jsou nuceni vyčkávat a stagnovat kvůli ostatním, kteří nejsou nuceni k dalšímu vývoji a stále využívají pouze možností IPv4.

Nedostatek kompatibilních koncových zařízení

Většina koncových zařízení je stále kompatibilní pouze s protokolem IPv4, podle odhadů jde asi o 70 % trhu, protože k adopci IPv6 není zkrátka dost dobrých důvodů, čímž se opět dostáváme i k bodu dva a otázce nutnosti hledat příčiny a důvody obou těchto stavů, ve kterých nástup nového standardu uvízl.

Štítky: 

Podobné články

Evropa zaostává v implementaci optických sítí. ČR je na chvostu EU

10. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Evropa je pozadu v plánu Evropské komise na implementaci širokopásmové síťové architektury, která využívá optické vlákno. Pevné širokopásmové připojení (FBB) přenáší zhruba 90 % veškerého internetového provozu v Evropě. I přesto, že mobilní sítě 4G a 5G poutají více pozornosti, většina provozu probíhá nadále skrze FBB. Čtěte více

T-Mobile spustil službu Internet v letadle

18. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Zákazníci T-Mobilu již mohou zůstat ve spojení se světem i během letu nad Evropou. Služba je zatím v pilotním provozu do konce února bezplatně a T-Mobile ji nabízí cestujícím zákazníkům s mobilním paušálním tarifem. Internetové připojení prostřednictvím Wi-Fi na palubách vybraných typů letadel skupiny Lufthansa si mohou tarifní zákazníci jednoduše aktivovat v aplikaci Můj T-Mobile ve svých chytrých telefonech. Čtěte více

WWW oslavilo 30 let, pojďme si připomenout důležité milníky

14. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Na 12. března 2019 připadlo 30. výročí od vytvoření World Wide Webu. Pojďme si těchto 30 let připomenout prostřednictvím 30 zajímavostí, které během uplynulých třech dekád ovlivnily směr, jakým se internet ubírá. Čtěte více

Zvyšování počtu aplikací a rozvoj cloudu zahlcují firemní internetová připojení

28. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle GFI Software je největší hrozbou pro hladké fungování firemního internetového připojení obrovský nárůst využívání aplikací, cloudových služeb a mobilních telefonů ve firemní síti. Firemní uživatelé jsou schopni vyjmenovat pouze dvě procenta využívaných aplikací, o zbylých 98 % aplikací vůbec neví. Čtěte více