Třetině lidí se v období koronaviru zhoršila kvalita připojení k internetu

22. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grant Thornton)
Nároky domácností na kvalitu internetového připojení se neustále zvyšují. Polovina lidí je ochotna si za vyšší rychlosti připlatit v průměru až 275 korun měsíčně navíc. Souvisí to i s dopadem pandemie koronaviru, protože 77 % respondentů nyní využívá připojení pro práci z domova a 56 % z dotázaných domácností pro online výuku.

„Málokdo si před rokem dokázal představit, jak téměř ze dne na den vzroste význam internetového připojení v našich domácnostech. Kdy se na home office přemístí nemalá část kancelářské populace, a kdy se ve stejný čas zastaví život ve školách a výuka se přesune do online režimu. V těchto časech se domácí internetové připojení stalo kritickým nástrojem, bez kterého se školní výuka a práce z domova neobejde. Oproti loňsku a v kontextu pandemie tak pozorujeme významný posun na trhu,“ uvedl Zbyněk Bolcek, partner Grant Thornton Advisory.

Kontinuálně roste poptávka domácností po „super rychlém internetu“, který chce již 58 % respondentů. Zároveň se zvyšuje i ochota si za vyšší rychlosti připlatit, 45 % lidí je ochotno ke svým současným výdajům za internet „přihodit“ v průměru dalších 275 korun měsíčně. Nároky uživatelů na kvalitu připojení se tak neustále zvyšují, což se projevuje i pokračujícím růstem podílu optických přípojek umožňujících poskytovat rychlost přenosu dat až 1 Gb/s (21 % respondentů) a pozvolným poklesem kabelového (29 % respondentů) a bezdrátového internetu. Bezdrátové připojení ale i tak zůstává mezi respondenty dominantní, má jej 38 % domácností. Uživatelé nyní stále více využívají rychlostí připojení nad 100 Mb/s (28 % respondentů).

Jedním z hlavních důvodů trendu zvyšující se rychlosti připojení je skutečnost, že téměř 77 % respondentů nyní využívá domácí připojení pro práci z domova (před rokem to bylo 48 %) a 56 % pro domácí výuku, přičemž více než polovina z těchto uživatelů deklarovala, že za poslední rok se tento způsob využívání domácího připojení zásadně zvýšil. Uživatelé potvrzují, že k významnému zvýšení spotřeby došlo prakticky u všech služeb, ke kterým svoji přípojku využívají – kromě práce a školy od posílání e-mailů přes zpravodajství nebo televizi až po on-line hry a další služby. Zajímavostí je, že přestože většina respondentů využívá domácí připojení k práci, pouze 3,6 % z nich dostává od zaměstnavatele na domácí internetové připojení příspěvek.

V kontextu pandemie koronaviru zaznamenala téměř třetina lidí (29,4 %) zhoršení kvality svého domácího internetového připojení. V této souvislosti se více než 25 % nespokojených uživatelů pokoušelo o změnu poskytovatele, ale uskutečnit tuto změnu se podařilo pouze 7,3 % z nich. Celkově ale došlo k nárůstu spokojenosti respondentů ve srovnání s předchozím rokem o 4 % na celkových 60 %. Nejnižší spokojenost je v Karlovarském, Středočeském a Pardubickém kraji (cca 52 % nespokojených), nejvyšší spokojenost naopak v Plzeňském kraji (pouze 32 % nespokojených).

Obvyklá měsíční platba za připojení bez ohledu na rychlost se pohybuje v rozmezí 350 až 500 Kč (43 % respondentů). Nicméně existují významné regionální rozdíly, kdy k nejdražším krajům patří Praha a Karlovarský kraj (36 % respondentů platí více než 500 Kč), k nejlevnějším krajům patří naopak Jihočeský a Plzeňský kraj (77 %, resp. 55 % respondentů platí méně než 350 Kč).

Druhý ročník celorepublikového průzkumu probíhal na přelomu listopadu a prosince roku 2020. Průzkumu se zúčastnilo téměř šest tisíc domácností. Průzkum uskutečnila poradenská skupina Grant Thornton ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Podrobnější informace si můžete nastudovat zde.

Podobné články

Nové povinnosti o informování zákazníků nesplnila většina ISP. Na co si dát pozor?

11. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTÚ)
Český telekomunikační úřad prověřil všechny poskytovatele služby přístupu k internetu, zda plní nové povinnosti stanovené všeobecným oprávněním, platným od 1. 1. 2021. Ve smluvních dokumentech musí poskytovatelé nově stanovovat přesně specifikované parametry služby přístupu k internetu. Čtěte více

O2 zrychluje pevný internet nasazením bondingu a chystá navýšení pokrytí optikou

30. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
Společnost O2 začala nabízet svým zákazníkům nové řešení založené na technologii xDSL (tzv. bonding), díky kterému lze na metalických přípojkách dosahovat až dvojnásobných rychlostí. Operátor tak reaguje na zvýšený zájem o svůj Internet na doma i na narůstající potřebu vyšších přenosových rychlostí. Čtěte více

Evropa zaostává v implementaci optických sítí. ČR je na chvostu EU

10. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Evropa je pozadu v plánu Evropské komise na implementaci širokopásmové síťové architektury, která využívá optické vlákno. Pevné širokopásmové připojení (FBB) přenáší zhruba 90 % veškerého internetového provozu v Evropě. I přesto, že mobilní sítě 4G a 5G poutají více pozornosti, většina provozu probíhá nadále skrze FBB. Čtěte více

37 % českých SMB firem trápí nedostatečná kapacita internetového připojení

29. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Dle průzkumu firmy GFI Software mezi českými a slovenskými SMB společnostmi více než více než třetinu SMB podniků trápí nedostatečná kapacita internetového připojení. Na vině je především rostoucí spotřeba internetové šířky pásma ze strany podnikových komunikační řešení, nejrůznějších desktopových a mobilních aplikací, a cloudových služeb. Čtěte více