Technologie od Intelu rozvíjejí internet věcí

20. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel urychlí rozvoj a vývoj internetu věcí podporou inteligentních zařízení, komplexních analytických řešení a propojením starších zařízení s cloudem. Tato změna podpoří rozvoj v celém odvětví.

V této iniciativě společnost představila několik produktů, včetně rodiny procesorů Intel Atom E3800 (dříve s kódovým označením "Bay Trail-I"), rodinu inteligentních bran vybavených integrovaným softwarem od McAfee a Wind River a funkcí pro Intel Quark SoC X1000.

Podle nedávné zprávy McKinsey Global Institute vzrostl počet připojených zařízení během posledních pěti let o 300 procent, zejména díky transformační síle technologií internetu věcí a jejich schopnosti podporovat vyšší efektivitu investic v daných odvětvích do provozních údajů, které každoročně představují zhruba 36 trilionů amerických dolarů.Každý den se k internetu připojuje více zařízení, v důsledku čehož firmy čelí zvýšené fragmentaci a problémům v oblasti interoperability a bezpečnosti. I proto Intel nabízí integrovaná a škálovatelná hardwarová a softwarová řešení.

Škálovatelná mapa pro inteligentní zařízení

Příchod malých a úsporných procesorů Intel Quark SoC X1000 rozšíří dosah společnosti Intel na nové a rychle se rozvíjející trhy s IoT. Nová produktová rodina bude vybavena kódem pro opravu chyb (ECC), a integrovaným zabezpečením. Bude také schopna provozu v širokém pásmu teplot. ECC nabízí vysokou úroveň integrity dat, spolehlivosti a efektivnosti, takže se hodí pro zařízení, od nichž je vyžadován non-stop výkon; široký rozsah provozních teplot splňuje požadavky pro průmyslovou kontrolu a automatizované aplikace. Jádro procesoru Quark je 32bitové, jednovláknové, kompatibilní s architekturou Intel Pentium instruction set (ISA) a operační frekvence dosahuje až 400 MHz.

Rodina produktů Intel Atom E3800 se může pochlubit vyšším multimediálním a grafickým výkonem, ECC, rozsahem provozních teplot vhodným pro průmyslové použití, integrovaným zabezpečením a integrovaným zpracováním obrazového signálu. Tyto funkce pomáhají urychlit uvedení produktů na trh, urychlit datově intenzivní aplikace a snížit spotřebu energie. Tato produktová rodina je ideálně určená pro aplikace digitálních návěstí, jako jsou například interaktivní kiosky, inteligentní automaty, bankomaty a prodejní terminály, ale i přenosná lékařská zařízení nebo systémy v automobilech poskytující informace i zábavu.

Propojení starých a nových zařízení inteligentními bránami

Dnes je přes 85 procent zařízení postaveno na starých systémech.Je tedy potřeba mezikrok, který  řeší interoperabilitu namísto nutnosti výměny celé stávající infrastruktury. Intel úzce spolupracuje se společnostmi McAfee a Wind River ve snaze tento problém řešit novou rodinou inteligentních bran, které propojí staré systémy a nabídnou společné rozhraní a bezproblémovou komunikaci mezi zařízeními a cloudem.

Rodina inteligentních bran od Intelu nabízí integrovaný a předem ověřený hardware a software, včetně McAfee Embedded Control a Wind River Intelligent Device Platform, které pomáhají vyvíjet a instalovat služby rychleji. Díky těmto řešením mohou uživatelé bezpečně agregovat, filtrovat i sdílet data ze zařízení v cloudu, a to v oblastech jako je monitoring cenných průmyslových aktiv, usnadnění automatizace výroby, automatizace energetické sítě nebo monitoring komerční flotily.

Jako příklad je možné uvést spolupráci Intelu se společností Westfalen Weser Energie, což je významný dodavatel elektřiny a plynu. Společně vyvíjejí a instalují brány do druhotných energetických substanic. S tím, jak je v síti využíván stále větší počet obnovitelných zdrojů, se řízení toku energie stává komplikovanější a Westfalen Weser Energie používá inteligentních bran jako rozhraní pro komunikaci se staršími zařízeními, získává přes ně data a v reálném čase je vyhodnocuje.

První sada inteligentních bran bude obsahovat verze založené na produktech Intel Quark SoC X1000 a produktové rodině Intel Atom E3800. Na trhu se objeví v prvním čtvrtletí roku 2014.

Štítky: 

Podobné články

Třetině lidí se v období koronaviru zhoršila kvalita připojení k internetu

22. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grant Thornton)
Nároky domácností na kvalitu internetového připojení se neustále zvyšují. Polovina lidí je ochotna si za vyšší rychlosti připlatit v průměru až 275 korun měsíčně navíc. Souvisí to i s dopadem pandemie koronaviru, protože 77 % respondentů nyní využívá připojení pro práci z domova a 56 % z dotázaných domácností pro online výuku. Čtěte více

CETIN dál modernizuje. Průměrná dostupná rychlost přípojky loni dosáhla 105 Mb/s

1. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: CETIN)
V průběhu uplynulého roku CETIN naplno rozjel systém výstavby optických přípojek a prakticky dokončil plošnou modernizaci a zrychlení původní metalické sítě. Obojí vedlo k dalšímu navýšení průměrné dostupné rychlosti, která se oproti roku 2019 zvedla o 25 % na stávajících 105 Mb/s. Čtěte více
Foto: Daniel Romero

Seznam.cz požaduje od Googlu náhradu škody v hodnotě více než devět miliard korun

11. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seznam.cz)
Společnost Seznam.cz písemně vyzvala firmu Google k uhrazení částky ve výši 9,072 miliardy korun jako náhradu škody, která vznikla v důsledku omezené hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání na mobilních telefonech se systémem Android. Čtěte více

O2 zrychluje pevný internet nasazením bondingu a chystá navýšení pokrytí optikou

30. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
Společnost O2 začala nabízet svým zákazníkům nové řešení založené na technologii xDSL (tzv. bonding), díky kterému lze na metalických přípojkách dosahovat až dvojnásobných rychlostí. Operátor tak reaguje na zvýšený zájem o svůj Internet na doma i na narůstající potřebu vyšších přenosových rychlostí. Čtěte více