Superteleobjektiv Canon se zoomem nabídne nebývalou flexibilitu

24. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Canon uvedl na trh objektiv RF 100-300 mm F2.8L IS USM, který představuje novou generaci superteleobjektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Přepracováním objektivu EF 300 mm f/2,8 na objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností při zachování požadované kvality obrazu demonstruje Canon svůj závazek rozšiřovat řadu objektivů EOS R a RF pro fotografy i tvůrce videa.

RF 100-300mm F2.8L IS USM nabízí novou úroveň flexibility a výkonu v kompaktním a odlehčeném designu. Svým rozsahem ohniskových vzdáleností s minimální zaostřovací vzdáleností 1,8 m, maximálním zvětšením 0,16×, konstantní světelností, robustní konstrukcí a kvalitou obrazu osloví objektiv především profesionály a náročné amatéry, kteří se specializují na sportovní fotografii – od halových sportů po motorsport.

Bezkonkurenční flexibilita

RF 100-300mm F2.8L IS USM má superkompaktní design a s hmotností 2,59 kg je nejlehčím zoom objektivem ve své třídě – je pouze o 190 g těžší než objektiv EF 300 mm f/2,8L IS II USM s pevnou ohniskovou vzdáleností – přičemž nabízí flexibilitu proměnlivé ohniskové vzdálenosti v maximální kvalitě. Kompaktní velikost a výkon umožňuje použití bajonetu RF, který je základem systému EOS R. Díky nadčasové konstrukci bajonetu může objektiv udržovat konstantní světelnost f/2,8 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností při bleskově rychlém a přesném automatickém zaostřování a sledování.

Novinka je plně kompatibilní s řadou telekonvertorů Canon RF. Telekonvertor RF 1,4× lze použít v celém rozsahu ohniskových vzdáleností, čím vznikne systém s rozsahem 140–420 mm se světelností F4, při použití telekonvertoru RF 2× s rozsahem 200–600 mm a světelností F5,6.Díky tomu se RF 100-300mm F2.8L IS USM hodí pro fotografování sportu či divoké přírody a zpravodajství bez nutnosti měnit během práce objektivy. Navíc je to první profesionální superteleobjektiv RF vybavený ovládacím kroužkem a novým přizpůsobitelným tlačítkem L.FN v dosahu, které umožňuje lepší přizpůsobení a manuální ovládání, požadované fotografy.

Působivý optický výkon a vynikající kvalita obrazu

Konstantní světelnost f/2,8 v celém rozsahu je ideální pro fotografování i za špatných světelných podmínek i práci s hloubkou ostrosti pro dramatičtější snímky. Devítilamelová kruhová clona vytváří bokeh. To je podporováno novým mechanismem stabilizátoru obrazu, který je založený na systémech IS již používaných u superteleobjektivů řady Canon L. Při samostatném použití dosahuje objektiv výkonnosti stabilizace 5,5 EV, což lze při použití se stabilizací fotoaparátů zvýšit na 6 EV díky superrychlé komunikaci RF objektivu s tělem. Tato stabilizace je vedle schopnosti fotografovat za horšího osvětlení při nižších rychlostech závěrky ideální pro zachycení rychle se pohybujících objektů při fotografování a natáčení videa bez použití stativu a stabilizátoru. Systém dokonce dokáže detekovat použití stativu a automaticky vypne.

Jako vůbec první superteleobjektiv Canon vybavený dvojicí motorků Nano USM nabízí RF 100-300 mm F2.8L IS USM vysokorychlostní ostření a nejvyšší kvalitu obrazu v celém rozsahu zoomu, protože dvě ostřící skupiny jsou ovládány nezávisle. Použití jedné fluoritové čočky a čtyř čoček UD koriguje chromatickou aberaci, což produkuje ostrý obraz s malým rozptylem barev, zatímco lisovaná skleněná asférická čočka zajišťuje vysoké rozlišení od středu až k okraji obrazu.

Vyvinuto pro profesionály

RF 100-300mm F2.8L IS USM zaručuje vynikající odolnost a spolehlivost pro každodenní profesionální použití. Konstrukce objektivu zajišťuje ochranu proti prachu a nepřízni počasí v náročném prostředí, zatímco fluorové povrchové vrstvy usnadňují čištění. Je zde použita stejná tepelná ochranná vrstva jako u EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM – což je nyní standard pro všechny superteleobjektivy RF, který snižuje zahřívání objektivu při fotografování v horkých podmínkách. Sluneční clona ET-124, měkké pouzdro na objektiv LS100-300 a krytka objektivu E-122 poskytují dodatečnou podporu a ochranu.

Fotografie vylepší nástrojem Neural network

Společnost Canon zároveň pro své uživatele vydala nový nástroj pro zpracování obrazu Neural network. Tento nástroj, vytvořený využitím technologie hlubokého učení AI a odborných znalostí společnosti Canon v oblasti obrazu, snadno převzorkuje obrázky o 200 %. Díky porozumění procesu zpracování obrazu a charakteristikám objektivů Canon dokáže software získat vyšší úroveň detailů než běžné procesy upscalingu. Řešení je k dispozici jako předplatné Canon Neural network Image Processing, nebo jako samostatná aplikace. Uživatelé se stávajícím tarifem budou mít k aplikaci přístup bez dalších poplatků. Zpočátku bude aplikace dostupná pouze pro uživatele Windows 10 a 11.

Štítky: 

Podobné články

Jarní Zoner Photo Studio X se soustředí na podporu HDR

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Nejoblíbenější český editor na úpravu fotek přichází s plnou podporu práce s HDR fotografií. Od jarní aktualizace je tak možné využívat plného dynamického rozsahu moderních monitorů podporujících HDR obsah. Uživatelé se však dočkají i dalších nových funkcí pro úpravy snímků i videí a řadou dalších vylepšení. Čtěte více

Nová generace profesionálních monitorů BenQ PhotoVue míří na trh

17. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: BenQ)
Nové modely SW272U a SW272Q z řady PhotoVue určené fotografům nabízí 27" úhlopříčku, rozlišení 4K, respektive 2K, technologii Fine-Coating a certifikovanou kvalitu barev. Novinky jsou dalšími reprezentanty v cestě za perfektní barevnou reprodukcí a nabízí technologii AQCOLOR pro široké pokrytí barevného prostoru, přesnost, jednotnost a konzistenci barev. Čtěte více
Nastavení profilů objektivů

Zoner Photo Studio X přináší rychlejší RAWy, profily objektivů i podporu druhého monitoru

21. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Čerstvá jarní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší nativní podporu více než 1 200 objektivů, až dvojnásobně rychlejší načítání RAWů, zlepšení práce s druhým monitorem, rozsáhlý upgrade videoeditoru a dvě desítky dalších vylepšení. Čtěte více

Nejnovější verze Zoner Photo Studia X přináší více prostoru pro fotky i nativní podporu RAWů

27. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší změny hluboko uvnitř programu i v uživatelském rozhraní. Univerzální software pro úpravu fotek a videí nově nativně podporuje RAW formáty mnoha rozšířených fotoaparátů nebo zjednodušuje úpravu fotek a zobrazování metadat. Čtěte více