Stát ovlivní rozvoj internetu

11. 3. 2011. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: ICT Unie )
Podle ICT Unie doplácí Česká republika na nedostatečné rozšíření vysokorychlostního internetu. Zkušenosti z vyspělých zemí ukazují, že širokopásmové připojení – fixní i mobilní – generuje nové podnikatelské příležitosti, zvyšuje produktivitu práce a podstatnou měrou přispívá k růstu hrubého domácího produktu (HDP).

V tomto směru je dle ICT Unie klíčová role státu, nikoli aby stát sám budoval síťovou infrastrukturu či ji financoval, ale aby vytvořil podmínky (zejména legislativní), které soukromým firmám možnosti budování pokročilé infrastruktury – např. optických sítí – usnadní. Mělo by dojít mj. k úpravě stavebního zákona a zjednodušení procesu získání všech nezbytných povolení pro stavbu přístupových sítí nové generace.

Stát je také potenciálně významným „generátorem elektronických služeb“ veřejné správy (eGovernment či Open Government), jež zlepší komunikaci občanů i firem s úřady, zprůhlední a zefektivní vlastní činnost státu. Nabídka takových služeb bude významně stimulovat poptávku po vysokorychlostním internetu a investice do infrastruktury bude pro soukromé firmy méně riziková.

Z údajů OECD vyplývá, že rozšíření širokopásmového internetu o deset procent může přinést růst HDP o 1,2 procenta ročně, což by v případě České republiky znamenalo více než 40 miliard Kč. Přístup k vysokorychlostnímu internetu má v ČR podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) 19,3 procenta obyvatel, což je pod průměrem členských zemí EU (24,7 procenta) a výrazně pod průměrem západoevropských zemí. Například v Nizozemsku a Dánsku má přístup k vysokorychlostnímu internetu až 80 procent domácností.

„Nejde pochopitelně o všespásný recept, jak podpořit konkurenceschopnost a celkový růst ekonomiky, ale o jeden z kroků na cestě k prosperitě a udržení tempa s vyspělým světem,“ prohlásil Svatoslav Novák, prezident ICT Unie.

Podle nezávislé studie „Země internetová“ vypracované společností The Boston Consulting Group (BCG) a tento týden představené firmou Google, podíl „internetové ekonomiky“ na celkovém HDP České republiky v roce 2009 tvořil 3,6 procenta, tj. zhruba 130 miliard Kč. Srovnání s řadou středoevropských a východoevropských zemí vychází pro ČR poměrně dobře, oproti nejvyspělejším zemím Evropy a světa však naše země v ekonomické aktivitě na internetu zaostává. Hlavním důvodem je právě nedostatečné rozšíření širokopásmového internetu způsobené nedostatečnou síťovou infrastrukturou.

„Politické vedení naší země si musí uvědomit svou odpovědnost a přijmout účinná opatření k překonání propasti, která se mezi ČR a třeba skandinávskými zeměmi zatím nezmenšuje, ba naopak,“ uvedl Svatoslav Novák a doplnil: „ICT Unie společně s dalšími asociacemi z oboru je v tomto nápomocna, poskytuje politikům řadu kvalifikovaných podnětů a doporučení. Bohužel priority současné vlády jsou zaměřeny na okamžitá úsporná opatření, přičemž první obětí úspor bývá dlouhodobější strategická koncepce.“