Specifikace standardu DDR5 jsou kompletní. Co nové paměti přinesou?

5. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC)
Asociace JEDEC zveřejnila finální specifikace pro operační paměti DDR5. Jaké novinky a vlastnosti dostaly paměti, které se snad již v roce 2021 nejprve objeví v serverech a HPC, a následně i ve spotřebitelském segmentu, dostaly od svých autorů do vínku?

Na nástup pamětí DDR5 se již čeká velmi dlouho. Původní předpoklady hovořily již o roku 2018, ostatně, i my jsme o nich ostatně psali již v lednu 2019, ale od té doby bylo v tomto ohledu relativně ticho my stále jen marně vyčkávaly na další zprávy a novinky.

Konečně jsou však hotové také finální specifikace, na základě kterých budou moci dodavatelé odladit své výrobní procesy, a snad již brzy odstartovat hromadnou produkci.

Jedním z největších přínosů, na které se návrh nového standardu intenzivně soustředil, je výrazné zvýšení paměťové propustnosti tak, aby odpovídala požadavkům doby a v podobě výkonného hardwaru ztělesněného výkonnými GPU či CPU.

Oficiální výchozí paměťová propustnost je ve srovnání s DDR4 dvounásobná a měla by činit až 6,4 Gbps. Na druhou stranu i samotná organizace JEDEC přiznává, že při zahájení prodeje s takto vysokými hodnotami počítat nemáme – reálná očekávatelná hodnota činí 4,8 Gbps. Na druhou stranu se v budoucnu výrobcům pravděpodobně podaří hodnotu 6,4 Gbps dále navyšovat.

Kapacita modulů bude v případě spotřebitelských řešení v budoucnu dosahovat hodnot až 128 GB, u serverů a HPC se počítá s až 1TB nebo dokonce v delším horizontu i s 2TB moduly. Dosáhnout toho bylo možné díky zvýšení kapacity jedné paměťové banky až na 64 Gb. S paměťovými bankami také úzce souvisí další nová funkce. Nazývá se Fine grain refresh feature a napomáhá dalšími zvyšování efektivity tím, že umožňuje promazávání paměti jednotlivým bankám i v momentě, kdy jsou další banky zrovna využívány.

Moduly budou mít stejně jako v případě DDR4 stejný počet přípojných PINů (288), jejich fyzické rozložení však bude rozdílné (a paměti tak nebude možné ani jedním směrem zaměňovat). V jednom modulu budou paměti DDR5 pracovat ve dvoukanálovém zapojení a využijí 32bitové kanály (40bit ECC). Burst length je nově také dvounásobná (8 místo 16).

Díky efektivnějšímu provedení se také podařilo snížit standardní napájení z 1,2 V u DDR4 na 1, 1 V. Za zmínku stojí také informace, že regulace napětí již nebude probíhat prostřednictvím komponent na základní desce, ale bude o ní rozhodovat logika vestavěná přímo do jednotlivých modulů. Toto by mělo platit pro všechna různá provedení od UDIMM až po LRDIMM.

Podobné články

Kingston byl vloni největším dodavatelem DRAM modulů. Jak si vedli ostatní?

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston byla podle nejnovějšího přehledu příjmů sestaveného analytickou firmou TrendForce opět zařazena mezi největší světové dodavatele DRAM modulů pro třetí strany. Podle zjištění TrendForce si společnost Kingston udržuje pozici jedničky na trhu s odhadovanými příjmy 12,9 miliardy dolarů, což představuje 80,33% tržní podíl. Čtěte více

Patriot: paměti Viper 4 Blackout

17. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Patriot)
Společnost Viper Gaming by Patriot představila vysokorychlostní 16GB sady pamětí VIPER 4 Blackout Performance Memory. Moduly jsou dostupné v rychlostech od 4 133 MHz až do 4 400 MH a jsou navrženy tak, aby maximalizovaly potenciál počítačových systémů včetně hardwaru pro náročné hraní a zpracovávání videa. Čtěte více

Externí (přenosné) paměti na sto způsobů

9. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Některou z forem externích pamětí, ať již hovoříme o USB flash discích, externích discích či paměťových kartách, používá většina lidí. Pojďme se proto na segment externích pamětí, který nijak nestrádá ani pod tlakem různých forem (hybridních) cloudových úložišť či NAS podívat podrobněji, protože má co nabídnout. Čtěte více

Jakub Kulič (Samsung): Na naše disky je spoleh

8. 7. 2020. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Jakub Kulič, product manager ve společnosti Samsung, představil nová SSD řady 870, která přicházejí na trh. Prozradil také, komu jsou nové disky určeny, ale také co globální technologický lídr chystá a proč by se o spolupráci měli zajímat reselleři. Čtěte více