Specifikace standardu DDR5 jsou kompletní. Co nové paměti přinesou?

5. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC)
Asociace JEDEC zveřejnila finální specifikace pro operační paměti DDR5. Jaké novinky a vlastnosti dostaly paměti, které se snad již v roce 2021 nejprve objeví v serverech a HPC, a následně i ve spotřebitelském segmentu, dostaly od svých autorů do vínku?

Na nástup pamětí DDR5 se již čeká velmi dlouho. Původní předpoklady hovořily již o roku 2018, ostatně, i my jsme o nich ostatně psali již v lednu 2019, ale od té doby bylo v tomto ohledu relativně ticho my stále jen marně vyčkávaly na další zprávy a novinky.

Konečně jsou však hotové také finální specifikace, na základě kterých budou moci dodavatelé odladit své výrobní procesy, a snad již brzy odstartovat hromadnou produkci.

Jedním z největších přínosů, na které se návrh nového standardu intenzivně soustředil, je výrazné zvýšení paměťové propustnosti tak, aby odpovídala požadavkům doby a v podobě výkonného hardwaru ztělesněného výkonnými GPU či CPU.

Oficiální výchozí paměťová propustnost je ve srovnání s DDR4 dvounásobná a měla by činit až 6,4 Gbps. Na druhou stranu i samotná organizace JEDEC přiznává, že při zahájení prodeje s takto vysokými hodnotami počítat nemáme – reálná očekávatelná hodnota činí 4,8 Gbps. Na druhou stranu se v budoucnu výrobcům pravděpodobně podaří hodnotu 6,4 Gbps dále navyšovat.

Kapacita modulů bude v případě spotřebitelských řešení v budoucnu dosahovat hodnot až 128 GB, u serverů a HPC se počítá s až 1TB nebo dokonce v delším horizontu i s 2TB moduly. Dosáhnout toho bylo možné díky zvýšení kapacity jedné paměťové banky až na 64 Gb. S paměťovými bankami také úzce souvisí další nová funkce. Nazývá se Fine grain refresh feature a napomáhá dalšími zvyšování efektivity tím, že umožňuje promazávání paměti jednotlivým bankám i v momentě, kdy jsou další banky zrovna využívány.

Moduly budou mít stejně jako v případě DDR4 stejný počet přípojných PINů (288), jejich fyzické rozložení však bude rozdílné (a paměti tak nebude možné ani jedním směrem zaměňovat). V jednom modulu budou paměti DDR5 pracovat ve dvoukanálovém zapojení a využijí 32bitové kanály (40bit ECC). Burst length je nově také dvounásobná (8 místo 16).

Díky efektivnějšímu provedení se také podařilo snížit standardní napájení z 1,2 V u DDR4 na 1, 1 V. Za zmínku stojí také informace, že regulace napětí již nebude probíhat prostřednictvím komponent na základní desce, ale bude o ní rozhodovat logika vestavěná přímo do jednotlivých modulů. Toto by mělo platit pro všechna různá provedení od UDIMM až po LRDIMM.

Podobné články

XPG uvede ve třetím čtvrtletí 2021 paměťové moduly DDR5

7. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Značka XPG ve třetím čtvrtletí roku 2021 uvede na trh nové DDR5 herní paměťové moduly. Nová řada produktů bude představena pod názvem CASTER. Moduly budou mít frekvence od 6 000 do 7 400 MHz a budou k dispozici s kapacitou 8, 16 nebo 32 GB. Čtěte více

Kingston své gamingové paměťové produkty nabídne pod značkou Fury

4. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Po tržním úspěchu paměťových produktů pod značkou HyperX se společnost Kingston rozhodla přejmenovat tuto herní řadu DRAM, flash pamětí a SSD na Kingston Fury. Čtěte více

XPG představuje DDR4 paměti připravené na taktování

19. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Značka XPG přichází s paměťovými moduly XPG GAMMIX D45 a SPECTRIX D45G RGB DDR4. Moduly se mohou pochlubit atraktivním vzhledem i bohatými schopnostmi. Byly navrženy pro náročné přetaktovávače a hráče, kteří hledají paměti s herním designem a spolehlivým výkonem pro přetaktování. Čtěte více

Téměř každý desátý Čech vyhazuje starý počítač nebo disk, aniž by z nich smazal data

10. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Osobní data se nemusí krást pouze online. Z průzkumu společnosti Kaspersky vyplynulo, že část Čechů nepamatuje při vyřazování starého počítače, notebooku, ale například i flash disku, na vymazání dat. Ta se pak můžou dostat do neoprávněných rukou. Čtěte více