Sophos odhalil hlavní kyberbezpečnostní trendy pro rok 2020

22. 11. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos 2020 Threat Report ukazuje, že kyberútočníci stále častěji sázejí na ransomware, vyvíjejí stále sofistikovanější škodlivé aplikace pro Android a zneužívají nesprávnou konfiguraci cloudových služeb i strojové učení. Studie zároveň ukazuje, které trendy budou mít pravděpodobně dopad na kybernetickou bezpečnost v roce 2020.

„Prostředí kybernetických hrozeb se nepřetržitě vyvíjí, přičemž rozsah i rychlost tohoto vývoje jsou nepředvídatelné a neustále se zrychlují. Jedinou naší jistotou je to, co se odehrává právě teď, takže i v naší studii 2020 Threat Report se díváme na to, jaký mohou mít současné trendy dopad na svět během následujícího roku. Zdůrazňujeme, že se útočníci stále lépe skrývají a současně lépe využívají chyby, maskují své aktivity a vyhýbají se detekčním technologiím, a to jak v cloudu, prostřednictvím mobilních aplikací tak i uvnitř sítí. Studie 2020 Threat Report proto ani tak nemapuje, jako spíše předkládá řadu ukazatelů s cílem pomoci obráncům lépe pochopit, čemu mohou v následujících měsících čelit a jak se na to připravit,“ řekl John Shier, hlavní bezpečnostní expert a poradce společnosti Sophos.

Studie 2020 Threat Report se soustředí na šest oblastí, ve kterých výzkumníci v uplynulém roce zaznamenali zásadní vývoj. Mezi oblasti, kde se očekává významný dopad na prostředí kybernetických hrozeb v roce 2020 a dále, patří následující:

Útočníci využívající ransomware budou i nadále zvyšovat svoji aktivitu prostřednictvím automatizovaných aktivních útoků, které obrátí proti organizacím jejich vlastní důvěryhodné nástroje na správu, vyhnou se bezpečnostním kontrolám a vyřadí zálohování, aby v co nejkratším čase způsobily maximální škody.

Nežádoucí aplikace se budou stále více přibližovat malwaru. V roce, který přinesl Android Fleeceware aplikace zneužívající předplatné, i stále lépe skrývaný a agresivní adware, poukazuje studie Threat Report na to, jak se tyto i další potenciálně nežádoucí aplikace (potentially unwanted apps, PUA), jako jsou doplňky internetových prohlížečů, stávají prostředníky při doručování a provádění malwarových a bezsouborových útoků. 

Největší zranitelností cloud computingu je jeho nesprávná konfigurace provozovateli. Společně s tím, jak se cloudové systémy stávají složitějšími a flexibilnějšími, roste i riziko chyb jejich provozovatelů. Současně s obecnou nepřehledností to z prostředí cloud computingu dělá jasný cíl pro kybernetické útočníky.

Strojové učení navržené pro boj s malwarem se samo stává terčem útoků. V roce 2019 se projevil potenciál útoků proti bezpečnostním systémům využívajícím strojové učení. Výzkumníci ukázali, jak mohou být oklamány detekční modely strojového učení a jak může být strojové učení využito k útočným aktivitám generováním vysoce přesvědčivého podvrženého obsahu pro sociální inženýrství. Obránci pak současně aplikují strojové učení na jazyk jako způsob detekce škodlivých e-mailů a webových adres. V budoucnu bude pravděpodobně převládat právě tato sofistikovaná hra na kočku a myš.

Další oblasti zmiňované ve studii 2020 Threat Report zahrnují například nebezpečí přehlédnutí průzkumných aktivit kyberzločinců skrytých v šumu skenování internetu, přetrvávající prostor pro útoky na Remote Desktop Protocol (RDP) a pokračující vývoj automatizovaných aktivních útoků (automated active attacks, AAA).

Štítky: 
Bezpečnost, Sophos

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více