Software SmartCam analyzuje kamerový obraz v reálném čase

1. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: CertiCon)
Apliakce společnosti CertiCon rozpoznává objekty a situace ve scéně a v případě podezřelého chování ihned informuje uživatele. SmartCam zpracovává obraz z kamer pomocí sady modulárních funkcí počítačového vidění, které lze nastavit libovolně dle povahy konkrétní scény. Díky svým vlastnostem se uplatní nejen v oblasti hlídání majetku, ale také při zajištění bezpečnosti.
Foto: Freeimages.com

Klíčové vlastnosti softwaru:

  • hlídání citlivých zón – zjistí a informuje uživatele v okamžiku, kdy objekt vstoupí za hranice sledované zóny (např. hranice pozemku, bezpečnostní pruh na nástupišti v metru, aj.);
  • sledování pohybu objektů – sleduje pohybující se objekty a zaznamenává jejich trajektorii a prostoje;
  • analýza chování objektů – z trajektorie osob i aut odhalí vzory chování (podezřelé chování vedoucí ke krádeži, auto jedoucí v protisměru či otáčející se na zákazu, aj.);
  • detekce kriminality a nehod – rozpozná předmět, který osoba zanechá ve scéně, rozezná pád člověka ve scéně, atd.;
  • rozpoznání obličejů – dokáže detekovat obličej, přiřadit jej osobě a uložit biometrická data (např. při hledání trestně stíhaných osob);
  • slučování událostí ze záznamu – umožní sloučit zajímavé události z celodenního záznamu z kamery do krátkého videa, ve kterém je možné události dále filtrovat a prohlížet.

Mezi další vlastnosti patří schopnost vytvářet statistiky, jako např. počítání objektů procházejících sledovaným místem, či statistiky pohybu osob ve scéně. CertiCon myslí také na soukromí občanů, přičemž SmartCam zachovává anonymitu lidí pomocí rozostření obrazu.

„V dnešní době se žádá vyšší zajištění bezpečí nejen majetku, ale také občanů. SmartCam je v tomto ohledu optimálním řešením. Největší využití vnímáme právě v práci bezpečnostních složek, například při monitorování veřejných prostranství, v městských monitorovacích systémech nebo u velkých firem, které mají zájem o zajištění komplexního dohledu ve svých budovách či okolních prostorách,“ uvedl Vladimír Mařík, obchodní ředitel společnosti CertiCon.

„SmartCam je produkt, který nabízí uživatelům chytré obrazové funkce a unikátní finanční model. Naší hlavní výhodou oproti konkurenci je díky mnohaletým zkušenostem a odborným znalostem v oblasti strojového vidění schopnost dále stylizovat produkt na míru jakýmkoliv požadavkům klienta. Neustále pracujeme na vývoji dalších pokročilých funkcí do řešení SmartCam,“ řekl Daniel Štofan, ředitel pro technický rozvoj společnosti CertiCon.