SOCA chrání české firmy před kybernetickými hrozbami

4. 3. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Společnost Anect inovovala řešení SOCA pro správu podnikové IT bezpečnosti od monitoringu přes reporting, opatření a průběžné zlepšování. Nasazení SOCA může mít více podob a je vhodné zejména pro střední a velké firmy.

„Potřeba kybernetické bezpečnosti začíná být v poslední době čím dál naléhavější. Vedení firem si často neuvědomuje, že podnikání by mělo být chráněno nejen před fyzickými hrozbami, ale i před útoky v kybernetickém prostoru,“ řekl Ivan Svoboda, business development manager společnosti Anect.

Kybernetickou bezpečnost lze přirovnat k zabezpečení budov. Dveře, zámky a ploty budovy jsou totéž jako antivir, antispam a firewall. Kamerový systém pak poskytuje stejnou míru ochrany jako monitoring logů, datových toků, chování uživatelů a podobně. Pořízení čidel pohybu a detektorů kouře chrání objekt stejně jako detekce útoků, anomálií a zranitelností. Centrálu a alarmy lze připodobnit k managementu bezpečnostních informací a událostí (security information and event managment). Systém SOCA nabízí firmám vysokou úroveň ochrany, kterou lze připodobnit k profesionální bezpečnostní službě s pultem centralizované ochrany. Ve srovnání s ní však dává více možností přizpůsobení. Navíc SOCA nenabízí pouze ochranu businessu a know-how, ale plně vyhovuje i požadavkům zákona o kybernetické bezpečnosti.

Služby SOCA zahrnují v první fázi systematický (jednorázový, periodický nebo trvalý) průzkum stavu bezpečnosti firemní ICT infrastruktury z několika hledisek. Nejprve SOCA provede inventuru aktiv (serverů, síťových prvků, nainstalovaných softwarů, používaných portů, protokolů apod.). Poté zanalyzuje, jaké se v ICT infrastruktuře nacházejí zranitelnosti, upozorní na hrozící útoky zvenčí i na rizikové chování zaměstnanců, prozkoumá provoz interní sítě a v závěru poskytne analýzu a komentář k celkovým výsledkům. Poté, co SOCA odhalí veškeré skryté nástrahy, které ohrožují firemní sítě, bude o systém nadále sama pečovat. Navíc umí komunikovat s příslušnými státními orgány a rozesílat jim upozornění v případě náhlého nebezpečí.

Přesné, správné a včasné informace jsou základním kamenem každé firmy a organizace. Množství útoků, které ohrožují dostupnost, důvěrnost nebo integritu informací, neustále narůstá. „Na oficiální statistiky útoků nelze brát ohled. Dostanou se do nich pouze incidenty, které mají široký dopad. Většinu útoků poškozené firmy z pochopitelných důvodů neoznamují. Z toho vyplývá, že nelze s jistotou určit, který druh útoků je nejrozšířenější a proti kterému se bránit,“ vysvětlil Ivan Svoboda. Proto je v zájmu každé společnosti rizika útoků minimalizovat.

Přínosem SOCA je omezení hrozeb, prosazení bezpečnostní politiky u zaměstnanců a celkové posílení informační bezpečnosti. Správci sítí, manažeři a ředitelé IT ocení kompletní pohled na síťový provoz po výkonnostní stránce. Analýza zároveň poskytuje ucelený obraz síťového provozu z hlediska bezpečnosti, hrozeb, útoků a nejrůznějších anomálií nejen na externím perimetru, ale i ve vnitřní síti.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetická bezpečnost se mění: Útoků přibude a budou sofistikovanější

5. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: anect)
V uplynulém roce jsme byli svědky prudkého rozvoje podvodných aktivit na internetu. Zároveň došlo k nárůstu počtu kybernetických útoků. Letos bude podle odborníků společnosti Anect tento trend pokračovat, a to kvůli narůstající složitosti digitálních aktivit firem či dalšímu přesunu těchto aktivit do cloudového prostředí. Nárůst kvality i množství útoků navíc usnadní i další rozvoj AI nástrojů. Čtěte více

Devět oblastí, které by firmy měly v souvislosti s novým zákonem o kybernetické bezpečnosti řešit nejdříve

30. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Nový zákon o kybernetické bezpečnosti přinese firmám celou řadu nových povinností. Pro firmy tak může být těžké určit, kterými částmi se mají zabývat přednostně a čemu se můžou věnovat později. Odborníci z technologické společnosti ANECT proto vytipovali 9 nejdůležitějších oblastí, které jsou z pohledu praktické ochrany proti kybernetickým útokům klíčové a kterými se proto vyplatí začít. Čtěte více

Evropské nařízení DORA donutí firmy udělat si pořádek v IT i byznysových procesech

22. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
České firmy budou muset v příštích letech investovat velké úsilí a často i hodně finančních prostředků do posílení své odolnosti proti hackerům a dalším kybernetickým rizikům. Investice se nevyhnou především několika tisícům společností, které budou spadat do působnosti nového zákona o kybernetické bezpečnosti či pod evropské nařízení DORA. Čtěte více

Co čeká kyberbezpečnost v roce 2023?

10. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Kybernetická bezpečnost se vloni dostala do pozornosti organizací, států i médií. Důvodem je mimo jiné válka na Ukrajině, která probíhá také v digitálním světě. Podle řady analýz vzrostl počet útoků meziročně přibližně o čtvrtinu až třetinu. Obavy vyvolávaly i pokračující ransomwarové útoky, zranitelnosti softwaru, zabezpečení cloudových platforem nebo ochrana soukromí a citlivých dat. Čtěte více