Směrnice NIS2 se blíží. Které lhůty si je nutné pohlídat?

30. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Exclusive Networks)
Přijetí nového kybernetického zákona, který v Česku implementuje evropskou směrnici NIS2, se blíží. S tím také souvisí řada lhůt, které tento zákon zavádí a bude nutné je dodržet. Experti na kybernetickou proto přinášejí jednoduchý přehled, aby s dodržením pravidel neměly firmy starosti.

Sebeidentifikace (60 dní od účinnosti zákona)

„Po nabytí účinnosti nového zákona o kybernetické bezpečnosti mají podniky přibližně 60 dní na to, aby provedly sebeidentifikaci. To znamená, že musí zjistit, zda spadají pod působnost směrnice NIS2 – tedy zda jsou součástí výčtu regulovaných služeb, zda splňují velikost podniku a do jakého stupně regulace případně spadají,“ uvedl Hynek Vácha ze společnosti Exclusive Networks, která se specializuje na digitální infrastrukturu a kybernetickou bezpečnost.

Registrace u NÚKIB

Jakmile dojde k sebeidentifikaci, podniky se musí registrovat na portálu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Hlášení kontaktních údajů (30 dní od registrace)

Dalším krokem je nahlášení údajů jako název podniku, IČO, adresa sídla podniku nebo kontaktní osoby.

Hlášení incidentů

Od chvíle registrace mají podniky také povinnost hlásit významné kybernetické incidenty, a to v několika fázích. Prvotní oznámení musí proběhnout do 24 hodin od zjištění významného incidentu a zahrnuje základní informace jako čas zjištění, povaha incidentu a předběžné dopady.

Podrobná zpráva se podává do 72 hodin od zjištění incidentu a obsahuje detailnější informace, jako jsou příčiny incidentu, jeho dopady a přijatá opatření. Závěrečná zpráva se pak podává do měsíce od zjištění incidentu a pouze v případě, že je potřeba poskytnout další podrobnosti nebo aktualizace.

Implementace bezpečnostních opatření (12 měsíců od registrace) 

„Po registraci mají podniky jeden rok na zavedení potřebných technických a organizačních opatření – podle toho, do kterého stupně regulace patří. To zahrnuje například vytvoření bezpečnostní dokumentace, zavedení systému pro řízení rizik nebo zajištění školení zaměstnanců a vedení,“ uzavřel Hynek Vácha.

Profilová karta firmy

Exclusive Networks Czechia s.r.o.

Exclusive Networks Czechia s.r.o.

Společnost Exclusive Networks je důvěryhodným globálním specialistou na kybernetickou bezpečnost pro digitální infrastrukturu. Asistujeme při přechodu k plně důvěryhodné digitální budoucnosti pro všechny lidi a organizace. Náš osobitý přístup k distribuci poskytuje partnerům víc příležitostí a zákazníkům větší konkurenceschopnost. Naše specializace je jejich silnou stránkou – pomůžeme jim, aby mohli využívat rychle se vyvíjející technologie a měnící se obchodní modely. Příběh Exclusive Networks je příběhem globálním. V jeho jádru je ukotvená myšlenka, že služby jsou vždy na prvním místě.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Kdo chce přežít rok 2025, musí do svého IT pustit státní úředníky, umělou inteligenci a hackery

6. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Rok 2025 se z pohledu počítačové bezpečnosti českých firem ponese v duchu tří velkých témat. Prvním bude oblast legislativy s očekávanou implementací NIS2 a zákona o ochraně utajovaných informací. Druhým tématem zůstane pronikání AI do zabezpečení IT. Poslední velkou tendencí bude penetrační testování a zapojení etických hackerů. Čtěte více

Balíček EDR a MDR od N-able přináší maximální vícevrstvou ochranu

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Distributor řešení N-able na českém a slovenském trhu Zebra systems představil balíček kombinující řešení N-able EDR a N-able MDR s cílem poskytnout MSP partnerům nástroj pro kompletní ochranu jejich zákazníků. Nabídka vychází vstříc požadavkům směrnice NIS 2 a umožňuje MSP poskytovatelům i zákazníkům rychleji implementovat potřebná opatření. Čtěte více

Směrnice NIS2 dopadne na tuzemské podniky už začátkem příštího roku. Mají co dohánět

17. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSM)
Přibližně 6 000 institucí a firem čekají začátkem roku 2025 zásadní změny v oblasti povinností v kyberbezpečnosti. Nová evropská bezpečnostní směrnice NIS2 rozšiřuje působnost na větší počet odvětví a zahrnuje mimo jiné velké i střední podniky v kritických sektorech jako energetika, doprava, zdravotnictví, finance a digitální infrastruktura. Čtěte více