Smart Comp. připravuje síť Netbox o rychlosti až 1 Gb/s

21. 7. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Společnost Smart Comp. již nyní připravuje síť Netbox na služby budoucnosti testováním propustnosti přístupové sítě o rychlosti až 1 Gb/s.

Hlavní prioritou společnosti SMART Comp a.s. je permanentní inovace triple-play služeb tak, aby naše nabídka skýtala zákazníkům vždy kvalitní a zajímavé spektrum služeb s nadstandardními vlastnostmi.

Od 1.7.2009 nabízí v rámci balíčků služeb internet o symetrické rychlosti 100/100 Mb/s, Netbox digitální televize se průběžně rozšiřuje o televizní kanály nejrůznějších žánrů, důraz je kladen především na kvalitu vysílání, a hlavní nabídku triple-play služeb uzavírá Netbox telefon, kterého do budoucna čeká obohacení o další funkce, jakými jsou např. videohovory,
konferenční hovory a další.

Rychlost 1 Gb/s, kterou v současné době společnost testuje, uvažuje nabízet na podzim tohoto roku na FTTH sítích. Optické vlákno do domu se považuje za médium budoucnosti. Předností je především vysoká spolehlivost služeb, odolnost proti rušení, flexibilita, minimální ekologická zátěž a připravenost sítě na služby, které budou vstupovat na scénu následující desetiletí.

Již nyní, krátce po nastoupení digitálního vysílání, se mluví o nových televizních standardech. Zmiňme se např. o 4K s rozlišením obrazu 4096×2160, jež vyžaduje šířku pásma až 80 Mb/s či Ultra HD s parametry 7680×4320 (300 Mb/s). Až 20násobnou náročnost na data má také 3D televize. Její vysílání v HD rozlišení má potřebu zhruba 250 Mb/s na jeden televizní kanál.

Rychlost do výše 1 Gb/s umožní spustit služby blízké budoucnosti – tak se mluví o teleworkingu, virtuální kanceláři neboli práce z domu přenosem HD obrazu, sdílení pracovních ploch atd.

Mezi další budoucí trendy se také řadí telemedicína (návštěva u doktora online), distance learning – virtuální přednášky a další. Pro stoprocentní využití těchto služeb je mnohonásobně větší propustnost sítě klíčová a
stěžejní.