SIEM jako nástroj nejen ke splnění legislativních požadavků NIS2 a ZoKB

31. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TeskaLabs)
Novým legislativním nástrojem EU zaměřeným na posílení kybernetické bezpečnosti členských států je směrnice NIS2, jejímž cílem je vytvořit silnější a odolnější kybernetický ekosystém v Evropě, který je schopen čelit rostoucímu počtu kybernetických hrozeb. Jak se na ni připravit?

Směrnice NIS2 nahrazuje původní směrnici NIS z roku 2016, přináší řadu nových požadavků a povinností pro organizace, včetně poskytovatelů regulovaných služeb.

O NIS2 se začalo významněji mluvit už v první polovině minulého roku a její finální znění bylo schváleno Radou EU 27. prosince 2022. V České republice je zavedení nových povinností plánováno nejpozději na 16. října 2024.

Nařízení se týká středních a větších podniků, tzn. těch s 50 a více zaměstnanci, nebo ročním obratem minimálně 10 milionů eur, nebo bilanční sumou roční rozvahy alespoň 10 milionů eur. Má se za to, že požadavky související s implementací NIS2 se v první fázi dotknou nejméně 6 000 firem, v dalších vlnách může jít až o desítky tisíc společností.

V době stále se zvětšujících kybernetických hrozeb představují opatření kybernetické bezpečnosti klíčový aspekt pro organizace všech velikostí a typů. V úsilí o zajištění kybernetické bezpečnosti se stává stále důležitějším nástrojem management bezpečnostních informací a událostí - Security Information and Event Management - SIEM.

SIEM představuje klíčový nástroj pro zajištění bezpečnosti IT infrastruktury organizací. Díky schopnosti analyzovat bezpečnostní upozornění v reálném čase a zpracovávat logy z různých zdrojů, jako jsou servery, firewally, aplikace, databáze či koncová zařízení, umožňuje efektivně detekovat potenciální hrozby a reagovat na ně. Navíc poskytuje automaticky generované statistiky a reporty, které usnadňují správu a optimalizaci firemní IT infrastruktury.

V souvislosti s NIS2 se význam SIEM ještě zvýrazňuje. Směrnice klade na organizace vyšší požadavky v oblasti správy a kontroly jejich kybernetické bezpečnosti, zejména pokud jde o subjekty, které jsou označeny jako „základní – essential“ nebo „důležité – important“. Tyto organizace jsou nyní povinny provádět preventivní kroky k posílení své kybernetické bezpečnosti a reagovat na incidenty, což je oblast, v níž SIEM doslova exceluje.

Kromě toho, že patří mezi klíčové nástroje kybernetické bezpečnosti, protože umožňuje automatické monitorování, korelaci a vyhodnocování bezpečnostních událostí v reálném čase a vytváření reportů, poskytuje SIEM také centrální přehled nad celou IT infrastrukturou organizace, což usnadňuje včasnou detekci a eliminaci rizik i minimalizaci jejich dopadu na chod subjektu.

„Díky automatizovanému sledování a reportování známých incidentů a anomálií lze rychle reagovat a prioritizovat řešení jednotlivých incidentů. Tato časová úspora umožňuje proaktivní identifikaci potenciálních hrozeb a posilování pružnosti IT infrastruktury,“ uvedl Aleš Teska, spoluzakladatel a CEO české technologické a vývojářské firmy TeskaLabs.

Kybernetické útoky představují stále závažnější hrozbu pro firmy i jednotlivce. Robustní ochrana by dnes měla být naprostou samozřejmostí pro všechny organizace, které nakládají s citlivými daty, ať už jde o osobní údaje, finanční informace či výrobní postupy. Tato problematika se pak netýká pouze oblasti kritické infrastruktury. „Nedostatečné zabezpečení může vést k ztrátě zásadních dat společností, ať už jde o výrobní, finanční dokumentaci, klientské databáze či další citlivé informace. Toto může mít za následek nejen odchod zákazníků, ale i značné ekonomické škody. Nová pravidla bezpečnosti by měla být vnímána především jako přínos pro organizace i jejich zákazníky, nikoli jako další byrokratická a ekonomická zátěž,“ doplnil Teska.

Implementace a správné využití SIEM můžeme vnímat jako jednu z klíčových součástí strategie kybernetické bezpečnosti také ve směrnici NIS2. SIEM totiž nejen pomáhá organizacím splnit její požadavky, ale poskytuje i proaktivní nástroje pro zvyšování celkové úrovně kybernetické bezpečnosti, což je v souladu s jejími cíli.

Jak přispívá SIEM ke splnění požadavků směrnice NIS2 (soulad s legislativou):

SIEM efektivně snižuje rizika spojená s kybernetickými hrozbami tím, že nabízí nástroje pro detekci, analýzu a adekvátní reakci na potenciální hrozby. V souladu s požadavky NIS2, aby dotčené subjekty disponovaly adekvátními bezpečnostními opatřeními a schopností reagovat na incidenty, přispívá k tomuto cíli poskytováním nástrojů pro monitorování a reakci na hrozby.

SIEM také automaticky generuje hlášení o bezpečnostních incidentech, čímž naplňuje nároky NIS2 na existenci adekvátních procesů pro hlášení těchto událostí. Díky rychlé detekci a reakci na incidenty, které umožňuje, pomáhá minimalizovat dopady bezpečnostních incidentů a tím splnit požadavky NIS2 na řízení a minimalizaci rizik.

V souladu s požadavky NIS2 na pravidelné hodnocení rizik poskytuje SIEM data a analýzy potřebné pro efektivní hodnocení rizik, stejně jako centralizovaný přehled o celé IT infrastruktuře organizace. To umožňuje lepší koordinaci a komunikaci mezi různými odděleními a týmy, což napomáhá splnění požadavků NIS2 na efektivní řízení kybernetické bezpečnosti na úrovni celé organizace. Usnadňuje i splnění požadavků NIS2 na prevenci a odolnost proti kybernetickým hrozbám tím, že zajišťuje kontinuální sledování IT infrastruktury a detekci anomálií. To umožňuje včasné identifikování slabých míst a potenciálních hrozeb.

SIEM pomáhá splnit požadavek NIS2 na vytváření a udržování aktualizovaných bezpečnostních politik a postupů tak, že poskytuje důležitá data a informace o bezpečnostních incidentech, která mohou být použita pro zlepšení stávajících bezpečnostních opatření. Podporuje spolupráci mezi organizacemi a národními i mezinárodními orgány, která je vyžadována směrnicí NIS2 tím, že poskytuje platformu pro sdílení informací o hrozbách a incidentech, což zlepšuje celkovou kybernetickou bezpečnost a odolnost. „SIEM rovněž usnadňuje splnění požadavků NIS2 na pravidelné školení a osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti, protože poskytuje užitečné informace a analýzy, které mohou být začleněny do školicích programů a osvětových aktivit zaměřených na zvyšování povědomí o kybernetických hrozbách a nejlepších postupech pro jejich řešení,“ uzavřel Aleš Teska.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více